David Chipperfield – kim jest i co tworzy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
David Chipperfield – kim jest i co tworzy?
Design i sztuka

David Chipperfield to jedno z najsłynniejszych nazwisk współczesnej architektury. Jego projekty zwracają uwagę ascetycznym stylem, zdobywając wiele nagród. Co warto wiedzieć o tym zdolnym architekcie?

David Chipperfield – budowniczy muzeów. Sylwetka architekta

David Chipperfield to brytyjski architekt, który urodził się w 1953 roku w Londynie. W 1984 roku założył autorską pracownię David Chipperfield Architects. Aktualnie architekt ma kilka biur rozmieszczonych w różnych zakątkach świata (m.in. w Londynie, Szanghaju, Berlinie, Mediolanie). Chipperfield jest obecnie laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Stirlinga (2007) za niemieckie Muzeum Literatury Nowoczesnej w Marbach am Neckar. Jednak jego najgłośniejszą realizacją ostatnich lat jest przebudowa Neues Museum w Berlinie, która przyniosła mu tzw. izraelskiego Nobla w dziedzinie sztuki, czyli nagrodę Wolf Prize i europejską nagrodę imienia Miesa van der Rohe (2011). Warto dodać, że ten niezwykle pracowity architekt brał udział w ponad 50 konkursach. 

Styl Davida Chipperfielda – czym się wyróżnia jego wizja architektoniczna?

David Chipperfield uznawany jest w środowisku za kontynuatora modernizmu, miłośnika powściągliwej elegancji, surowości i umiaru. Architekt często stosuje w swoich projektach proste, geometryczne formy i wyznaje zasadę „mniej znaczy więcej”. Chipperfield jest znany przede wszystkim z projektów i renowacji muzeów, ale chętnie projektuje też inne budynki – siedziby firm, centra handlowe, prywatne domy i  hotele. Jest uczniem legendarnego architekta Normana Fostera. Poniżej przegląd kilku najważniejszych i najciekawszych prac Davida Chipperfielda.

Muzeum Sztuki Carmen Würth Forum w Niemczech

Muzeum zostało ufundowane w latach 70. przez Reinholda Würtha (niemieckiego miliardera i kolekcjonera dzieł sztuki). W 2018 roku David Chipperfield opracował projekt rozbudowy Carmen Würth Forum (prace wykonawcze ukończono w 2020 roku). Architekt wykorzystał proste formy – typowe dla swojej twórczości. Budynek zachwyca minimalistycznymi kubaturami o płaskich elewacjach, urozmaicenie stanowią duże przeszklenia, dzięki którym do wnętrz dociera dużo światła. Surowe bryły idealnie wpisują się w naturalny krajobraz i podkreślają poprzemysłowy charakter tych terenów.

Muzeum Tate Modern w Wielkiej Brytanii

W 1994 roku David Chipperfield jako jedyny Brytyjczyk dostąpił zaszczytu przebudowy prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej Tate Modern (brytyjskie muzeum narodowe międzynarodowej sztuki nowoczesnej w Londynie). Budynek znajduje się w bardzo urokliwej okolicy, na południowym brzegu Tamizy w Southwark.

Muzeum Literatury w Marbach am Neckar w Niemczech

Kolejnym interesującym projektem Chipperfielda jest Muzeum Literatury Współczesnej w niemieckim Marbach, które doskonale łączy nowoczesność z klasycyzującymi reminiscencjami. Budynek znajduje się w pięknym parku w pobliżu Muzeum Narodowego im. Schillera. Oszczędny prostopadłościan z kolumnadą został doceniony przez Royal Institute of British Architects, które przyznało architektowi w 2007 roku Nagrodę Stirlinga.

Zdjęcie główne: Luis Dalvan/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*