Jonizator powietrza – jak działa i co daje?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jonizator powietrza – jak działa i co daje?
Urządzanie i inspiracje

Jonizator powietrza to urządzenie, które coraz częściej spotykamy w polskich domach – skutecznie usuwa kurz, roztocza, ogranicza bakterie i wirusy. Jak działa jonizator i co warto o nim wiedzieć?

Jak działa jonizator powietrza? Zalety jonizowania powietrza

Zanim przedstawimy korzyści z posiadania w domu lub mieszkaniu jonizatora powietrza, warto wyjaśnić, jak działa to bardzo popularne w ostatnich latach urządzenie. Jonizator generuje ujemne jony tlenu, może robić to na dwa sposoby – za pomocą wysokiego napięcia lub wolnych elektronów z rozgrzanego metalu (tzw. termoemisję). Jonizatory termoemisyjne cieszą się większym zainteresowaniem i są częściej polecane przez ekspertów ze względu na brak emisji ozonu i tlenku azotu.

Jak wiadomo, w powietrzu znajdują się ładunki elektryczne – ujemne, dodatnie jony. Niestety jony dodatnie przyciągają chorobotwórcze drobnoustroje (wirusy, bakterie, uciążliwe alergeny), co nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Gdy stężenie jonów dodatnich jest zbyt duże, możemy zaobserwować u siebie:

  • gorszy nastrój, 
  • problemy ze snem,
  • obniżoną odporność,
  • gorszą koncentrację,
  • większą podatność na alergie,
  • suchość w gardle,
  • katar i kaszel.

Tak więc jonizując ujemnie powietrze, zmniejszamy ryzyko zachorowania na różne infekcje i alergie. To nie koniec zalet urządzenia. Jonizator wpływa pozytywnie na regulację ciśnienia krwi, łagodzi skutki stresu, odpręża, poprawia wydajność pracy, minimalizuje szanse zachorowania na różne choroby cywilizacyjne.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że za nadmiar jonów dodatnich w powietrzu (określany przez niektórych mianem elektrosmogu) mogą odpowiadać urządzenia elektryczne, z których korzystamy na co dzień, np. komputer, telewizor.

Jonizator wytwarza jony ujemne, przywracając równowagę jonową w powietrzu. To sprzęt, który pracuje bardzo cicho, nie zakłóci więc odpoczynku domowników, praktycznie nie wymaga obsługi i jest łatwy do utrzymania w czystości. Oddychanie zjonizowanym powietrzem jest przyjemne, możemy porównać je do świeżego i orzeźwiającego powietrza tuż po burzy, którą uznaje się za naturalny jonizator. Dlaczego? Ponieważ jony ujemne powstają np. przy strzelaniu piorunów lub bicia fal o skały (gdy wysoka energia działa na cząsteczkę).

Kto powinien wyposażyć się w jonizator powietrza? 

To urządzenie podniesie komfort funkcjonowania alergików, astmatyków, osób, które często chorują na infekcje górnych dróg oddechowych. Inwestycję w jonizator powinni też rozważyć konsumenci, którzy spędzają wiele godzin przed monitorem komputera, gdyż ten gadżet o prozdrowotnym działaniu niweluje niekorzystny wpływ promieniowania emitowanego przez urządzenia elektroniczne. Jonizator warto umieścić również w pokoju dziecięcym, ograniczy patogeny i zapewni maluchowi spokojny sen. Jonizator powietrza sprawdzi się nie tylko w domu, ale też miejscach publicznych np. placówkach medycznych i edukacyjnych. 

Ile kosztuje jonizator powietrza? 

Najtańsze modele znajdziemy już za około 50-100 złotych, jednak jeśli zależy nam na żywotnym i funkcjonalnym sprzęcie, warto celować w nieco droższe urządzenia w przedziale cenowym 150-400 złotych. Nie jest to więc duży wydatek w domowym budżecie, biorąc pod uwagę korzyści, jakie daje jonizowanie powietrza. Tańsze modele mają jedynie włącznik i wyłącznik, w droższych często znajduje się też timer, lampka kontrolna, opcja podświetlenia.

Podsumowując, czy warto kupić jonizator? Jak najbardziej tak! W końcu to od jakości powietrza, którym oddychamy, zależy nasze samopoczucie i zdrowie. Jonizator powietrza to praktyczne urządzenie, które przywraca korzystny bilans jonów. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza z filtrami HEPA wyposażony w funkcję jonizacji – ten profesjonalny sprzęt filtrujący usuwa nawet do 99,97% zanieczyszczeń.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*