Jak oszczędzać na prądzie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak oszczędzać na prądzie?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Ceny energii poszybowały w tym roku w górę i nadal nie kończą jeszcze swojego lotu. Ogromne rachunki za prąd są zmorą nie tylko przedsiębiorców, lecz także wielu rodzin. Niestety, bardzo łatwo jest teraz przez zwykłą nieuwagę nabić rachunek wykraczający poza przewidywany budżet, co powoduje poważne komplikacje w domowych finansach. Jak więc zmniejszyć swoje rachunki za energię elektryczną i oszczędzać na prądzie? Poznaj kilka naszych patentów.   

Fotowoltaika – sposób na darmową energię 

Czy wiesz, że możesz czerpać prąd całkowicie za darmo z tego, co daje natura? Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w elektryczną, dzięki czemu możesz obniżyć swoje rachunki za prąd o ponad 80%!

Cena pobierania i korzystania z prądu może być jeszcze niższa, jeżeli, oprócz paneli słonecznych, zainwestujesz dodatkowo w domowe magazyny energii. Te systemy magazynują i przechowują każdą niezużytą nadwyżkę energii, wyprodukowaną przez fotowoltaikę. W ten sposób po zachodzie słońca, gdy tempo produkcji prądu jest wolniejsze, niż tempo jego zużycia, możesz czerpać energię nie z elektrowni, lecz za darmo, z własnego magazynu. Jest to także świetne zabezpieczenie na wypadek awarii prądu w Twojej okolicy.

Coraz częściej występujące wichury i gwałtowne burze powodują nierzadko kilkudniowe przerwy w dostawie prądu. Dzięki magazynowi energii możesz nadal bez problemu korzystać z prądu w swoim domu, system ten działa wówczas jak agregat prądotwórczy, dostarczając energię elektryczną do urządzeń. 

Systemy fotowoltaiczne, choć nie należą do tanich inwestycji, bardzo szybko zwracają się w postaci drastycznie obniżonych rachunków za prąd. Niższe o prawie 90% koszty korzystania z prądu oraz aspekt ekologiczny korzystania z paneli słonecznych sprawiają, że staje się to coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Niemal całkowita niezależność od lokalnego dostawcy prądu to kolejna zaleta posiadania na swojej posesji paneli fotowoltaicznych.  

Jak oszczędzać prąd w domu? 

Zarówno ze względu na dobro środowiska, jak i na stan swojego portfela, energię elektryczną należy oszczędzać, Najprostszym nawykiem, jaki można sobie wyrobić, jest każdorazowe wyłączanie światła przy wychodzeniu z pokoju. Ta czynność, w połączeniu z montażem żarówek energooszczędnych w każdej lampie, z pewnością pozytywnie odbije się na rachunku za prąd. Przy temacie oświetlenia należy wspomnieć dodatkowo o oświetleniu LED, które jest bardzo skuteczne, a dodatkowo niezwykle tanie w użytkowaniu. Żarówki, lampki oraz taśmy LED pobierają bardzo niewiele energii, przez co nie wpływają mocno na podniesienie rachunków.   

Jeśli opłaty za gaz w Twoim domu czy mieszkaniu wliczone są w czynsz, warto zamontować w kuchni nie płytę elektryczną lub indukcyjną, ale kuchenkę gazową. Gotowanie będzie wtedy znacznie tańsze, a przy okazji jedzenie przygotowane na prawdziwym ogniu smakuje o wiele lepiej. Przy tym rozwiązaniu warto też zrezygnować z czajnika elektrycznego i gotować wodę na gazie.    

Oszczędność przy prowadzeniu gospodarstwa domowego to nieraz konieczność. Lepiej jest jednak szukać okazji do zaoszczędzenia nie w jakości żywności czy ubrań, jakie kupujesz, a właśnie przy obniżaniu comiesięcznych rachunków. Inwestycja w fotowoltaikę to najskuteczniejszy sposób na oszczędzanie na prądzie, jednak proste codzienne czynności i nawyki również pomogą Ci realnie zmniejszyć koszty prowadzenia domu.

Zdj. główne: micheile.com || visual stories/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*