Wybór drzwi wejściowych – co jest ważne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wybór drzwi wejściowych – co jest ważne?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Dobór odpowiednich drzwi wejściowych do mieszkania to gwarancja bezpieczeństwa we własnym domu. Jest to decyzja, która powinna być jak najbardziej świadoma i przemyślana. Niewiele osób wie, co jest tak naprawdę wyznacznikiem dobrych drzwi i jak znaleźć odpowiedni dla siebie model. Sprawdź, po czym poznać ich jakość oraz na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi wejściowych.  

Wygląd zewnętrzny drzwi

Najbardziej oczywistą rzeczą, na którą uwagę zwraca każdy, jest wygląd drzwi. Są one widoczne zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu, przez co stają się niejako jego wizytówką. Dobierz kolor oraz model drzwi do stylu, w jakim zbudowany jest Twoje lokum. Nowoczesne i minimalistyczne drzwi wejściowe nie będą pasowały do domu w stylu wiejskiej chaty, z kolei przy oryginalnym i nowatorskim w formie domu z najnowszego katalogu ciężkie, zdobione, drewniane drzwi będą wyglądać niekorzystnie. Zwróć także uwagę na ich kolor – musi on pasować zarówno do elewacji budynku, jak i do wystroju jego wnętrza. Wybierz taki odcień, który będzie pokrywał się z resztą drzwi wewnętrznych i współgrał z farbą zdobiącą dom od zewnątrz. 

Materiał wykonania drzwi 

Najpopularniejszym wyborem do tradycyjnych domów są drewniane drzwi wejściowe, które dają poczucie ciepła i komfortu, sygnalizując zamiłowanie do naturalnych materiałów. Drewno to cenny naturalny materiał dostępny w nieograniczonej liczbie wykończeń powierzchni, kolorów i kombinacji z innymi materiałami, takimi jak szkło, aluminium i stal nierdzewna. Jednak w porównaniu z aluminium nie jest tak odporne na warunki atmosferyczne. Dlatego też decydując się na drewniane drzwi wejściowe, warto zamontować zadaszenie, aby mieć pewność, że drzwi zachowają swój kształt, kolor i strukturę. Oczywiście drewno wymaga pielęgnacji i konserwacji; Twój wysiłek zostanie nagrodzony wspaniałym wyglądem i niezrównanymi teksturami, jakie może mieć tylko naturalne drewno.

Szczelność i termoizolacja

Kolejnym bardzo ważnym punktem jest szczelność drzwi oraz to, na ile zabezpieczają dom przed zimnem z zewnątrz. By drzwi były szczelne konieczny jest ich prawidłowy montaż oraz wymiary. Otóż nie każde drzwi i nie każdy łuk przeznaczony do ich założenia ma taki sam rozmiar. Jeśli kupisz drzwi o kilka milimetrów za krótkie, przy podłodze lub suficie powstanie prześwit, przez który zimą wdzierać się będzie lodowate powietrze. Generuje to dodatkowe koszty przy ogrzewaniu, sprawia, że w domu wiecznie jest zimno i grozi przeziębieniem. To, jaką izolację od warunków zewnętrznych zapewniają drzwi również ma ogromne znaczenie. Ciężkie i grube drzwi wejściowe zapewniają ciepło w domu i skutecznie zabezpieczają jego wnętrze przed zimnem. 

Zamki do drzwi  

Nie każde skrzydła drzwiowe są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami zamków. Zazwyczaj jedyne zamki, jakie pasują do danego modelu drzwi, to typ, który był w nich zamontowany fabrycznie. Wybierając dobre drzwi, warto zwrócić uwagę na to, jaki jest w nich zamek. Dzięki temu zapewnisz sobie skuteczną i solidną ochronę. Drzwi wejściowe z zamkiem, który można łatwo rozbroić lub podważyć i w ten sposób otworzyć, to praktycznie żadne zabezpieczenie przed włamywaczem. Nowoczesne, skomplikowane systemy zamykania drzwi, skutecznie odstraszają złodziei. 

Fot.: Jacob Culp/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*