Jak wybrać odpowiednie okna dachowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać odpowiednie okna dachowe?
Jak kupić?Nieruchomości

Artykuł sponsorowany

Wybór okien dachowych jest dość trudny. Powinny być estetyczne, ale jednocześnie chronić przed ubytkiem ciepła. Do tego warto, by były wzbogacone o systemy antywłamaniowe. Jak więc wybrać odpowiednie okna, by później nie żałować?

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów różnych okien dachowych. Nic dziwnego, że trudno zdecydować się na któryś produkt. Warto przed dokonaniem wyboru wiedzieć, czym warto się sugerować. 

Okna dachowe – jakie dają korzyści?

Okna dachowe, to najlepszy sposób, by doświetlić naturalnym, dziennym światłem poddasze. Co ciekawe, takie rozwiązanie sprawia, że mamy prawie dwukrotnie więcej światła, niż w przypadku tradycyjnych, pionowych okien. 

Plusem okien na poddaszu jest też swobodna aranżacja tej przestrzeni, ponieważ można je montować na dachu w dowolnych miejscach – pojedynczo lub grupowo, w zależności od potrzeb. Można je wbudować w dachy spadziste, płaskie, czy zielone. Nie wymagają także dodatkowych elementów, ponieważ instaluje się je bezpośrednio na dachu. 

Jakie okna dachowe wybrać?

Na pewno nie warto oszczędzać na oknach. Przecież będą służyły latami. Wybór odpowiednich, dobrej jakości okien, to także spora oszczędność energii, ponieważ ciepło nie będzie tak uciekać. 

Najpopularniejsze są okna obrotowe, które otwierają się w połowie wysokości. Łatwo się je montuje. Ich wadą jest jednak to, że w przypadku, gdy są nisko montowane, podczas otwierania, trzeba będzie się trochę odsunąć. Dlatego coraz więcej osób decyduje się obecnie na okna uchylno-obrotowe, które można otworzyć na dwa różne sposoby: uchylny oraz obrotowy. Klamka w takich oknach jest umieszczana na dolnej części skrzydła. Chcąc zmienić sposób otwierania należy użyć przełącznika, który umieszczony jest w połowie wysokości ościeżnicy. 

Nieco mniej popularne są okna dachowe wsokoosiowe. Wyróżniają się tym, że oś obrotu znajduje się na wysokości mniej więcej 3/4 okna. Jest to dość wygodne rozwiązanie, nie trzeba się odsuwać podczas otwierania. W oknach tego typu klamka zazwyczaj jest zamontowana na dolnej części skrzydła i daje opcję tzw. mikrouchyłu. 

Okna dachowe 3-szybowe – warto w nie inwestować?

Jeśli zależy nam na domu energooszczędnym i pasywnym, to okna dachowe 3-szybowe będą idealnym rozwiązaniem. Są wykonane z trzech szyb o grubości 4-6 mm. Między nimi jest ramka dystansowa, a komory są wypełnione gazem szlachetnym. 

Okna dachowe 3-szybowe są droższe, jednak warto zdecydować się na taki wydatek, ponieważ później rachunki za ogrzewanie będą dużo niższe. Takie okna gwarantują bowiem świetną izolacyjność termiczną w domu. 

Należy też podkreślić, że takie okna z reguły są bardzo odporne na uszkodzenia. Nie groźne im grad, wilgoć, ani zmiana temperatur. Szyby zazwyczaj są laminowane, dzięki temu podczas uderzenia nie rozsypują się. Jest więc to bezpieczne rozwiązanie, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci. 

Okna dachowe 3-szybowe mogą być wykonane z różnych tworzyw: drewniane, PVC/PCV czy drewniano-poliuretanowe. Ich wielkość jest bardzo zróżnicowana, więc można dobrać odpowiedni produkt do swoich potrzeb.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*