Zabudowa bliźniacza – wady i zalety mieszkania

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zabudowa bliźniacza – wady i zalety mieszkania
Jak kupić?Nieruchomości

Marzy Ci się mieszkanie w sławnym bliźniaku? A może nigdy nie zastanawiałeś się nad tą opcją, ale zobaczyłeś bardzo atrakcyjną ofertę i rozważasz, czy warto się nad nią poważnie zastanowić? 

Zabudowa bliźniacza jest bardziej popularna, niż mogłoby się wydawać i posiada swoje niekwestionowane zalety. Jednak tak samo jak zalety, posiada również swoje wady. Warto przeanalizować obie te kwestie, zanim podejmie się ostateczną decyzję, czy zamieszkać w bliźniaku, czy jednak nie.

Jak wiele oszczędzisz?

Właśnie kwestia pieniędzy wielokrotnie wchodzi w grę, gdy pojawiają się plany dotyczące zamieszkania w zabudowie bliźniaczej. Jeżeli zamierzasz dopiero wybudować bliźniaka, już podczas kosztorysu zorientujesz się, że jest to dużo bardziej opłacalne, niż gdybyś miał wybudować dom wolnostojący.

Zaoszczędzisz zarówno pieniądze, jak i czas. Czym jest to spowodowane? Faktem, że przez połączenie budynków jedną ścianą, nie musisz jej w żaden sposób aranżować. Może wydać się to błahe, a jednak specjaliści mówią, że znacząco wpływa na koszt budowy domu.

Będzie Ci cieplej

…bo Twój dom przytula się do innego domu! Jakkolwiek to nie brzmi, właśnie fakt, że dwa domy są ze sobą połączone, znacząco wpływa na parametry cieplne budynku. To właśnie dzięki temu, że dom jest częścią zabudowy bliźniaczej, będziesz wydawał o wiele mniej pieniędzy na jego ogrzewanie w miesiącach jesiennych i zimowych. Dzięki temu Twój budżet w tych miesiącach będzie w zdecydowanie lepszej kondycji.

Prawie jak w domu 

Wbrew pozorom warunki zamieszkania w zabudowie bliźniaczej nie różnią się wiele od tych, jakie spotkamy w domu wolnostojącym. Decydując się na bliźniaka, zyskujesz przecież prywatne wejście do własnej przestrzeni, którą możesz zagospodarować w dowolny sposób.

W przeciwieństwie do mieszkania w bloku nie potrzebujesz zgody spółdzielni na większy remont, sam decydujesz o tym, jak będzie wyglądać wnętrze Twojego domu. W dodatku razem z bliźniakiem dostajesz także własny ogródek, a to jak go urządzisz, również zależy w pełni od Ciebie. Może być on strefą relaksu, ogrodem warzywnym albo miejscem towarzyskich spotkań.

Mniejsza działka, większe możliwości

Aby zakupić działkę odpowiednią pod budowę domu, musimy wydać na to sporą ilość pieniędzy. W przypadku budowy bliźniaka doskonale sprawdzi się mniejsza i węższa działka. Dzięki temu, że budynek będzie postawiony przy samej granicy działki, znacząco zwiększysz swoje możliwości budowlane, a także pozwoli to na zaaranżowanie Twojego ogrodu w ciekawy sposób.

Jeżeli zabudowa bliźniacza kojarzy Ci się ze smutnym skrawkiem zieleni, wiedz, że wcale nie musi to wyglądać w ten sposób! Pamiętaj też o tym, że działka pozwala Ci na rozbudowanie domu w górę, czego nie zapewni Ci mieszkanie. Może więc się okazać, że nawet największe mieszkanie nie spełni Twoich oczekiwań, a zabudowa bliźniacza – jak najbardziej!

Za pan brat z sąsiadem…

Chociaż potrafi być uciążliwe, bliskie sąsiedztwo niesie za sobą również wiele zalet – szczególnie jeśli zgrana wspólnota sąsiedzka jest tym, na co zwracasz uwagę przy zakupie nieruchomości. W dodatku dobry sąsiad to nie tylko towarzysz do wspólnego grilla w sobotnie popołudnie, ale także gwarancja bezpieczeństwa, kiedy zdecydujesz się na dłuższy wyjazd. Możesz odpoczywać w spokoju, kiedy masz świadomość, że Twój dom nie pozostał bez opieki i ktoś stale ma go na oku.

…ale co zrobić, gdy ma się go dość?

Niestety nie zawsze musimy cieszyć się tym, jak blisko jest nam do sąsiadów. Wychodzimy podlać kwiaty – a tam sąsiad. Chcemy w spokoju poczytać książkę we własnym ogrodzie – piłka dzieci sąsiadów trafia nam prosto do kubka z herbatą. Zza ściany słyszymy wszystko, o czym nasi sąsiedzi rozmawiają, a kiedy zaczynają się kłócić, naprawdę chcielibyśmy rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Do jednorodzinnego domku, gdzie nikogo innego nie ma w odległości kilku kilometrów. Przynajmniej kilku kilometrów…

Zdj. główne: Travel-Cents/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*