Rekordowa liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe w kwietniu 2021!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Rekordowa liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe w kwietniu 2021!
Jak kupić?Nieruchomości

Rośnie zainteresowanie kredytem mieszkaniowym, jak wskazują najnowsze badania. Okazuje się, że spadek popytu na zakup nieruchomości w marcu 2020 roku był tylko chwilowy. Zainteresowanych przyciągają niskie stopy procentowe.

Kredyty mieszkaniowe – informacje z kwietnia 2021

Jak wskazują raporty banków i SKOK-ów, wzrosło zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. W porównaniu z kwietniem 2020 roku, kwoty we wnioskach są wyższe o 94,3 proc. Poza tym, wzrosła także wartość kredytów mieszkaniowych – średnia to 320,61 tys. zł. Jak się okazuje, rynek nieruchomości ma się całkiem nieźle, a banki nie narzekają na brak zainteresowanych. W zeszłym roku, kiedy rozpoczęła się pandemia, był chwilowy spadek popytu. Jednak ta sytuacja bardzo szybko się poprawiła. Badania wskazują, że w ubiegłym roku kredyty hipoteczne miały najniższy spadek popytu w 2020 roku, porównując je z innymi produktami kredytowymi.

– Na wartość indeksu pozytywnie wpłynął zarówno wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu, jak i przede wszystkim bardzo duży wzrost liczby wnioskodawców w porównaniu do kwietnia 2020 roku. Trzeba jednak pamiętać, że rok temu mieliśmy do czynienia z jednej strony z największą niepewnością co do przebiegu skutków ekonomicznych i społecznych pandemii, z drugiej strony był to sam środek twardego lockdownu. Bezpieczeństwo ekonomiczne gospodarstw domowych wydawało się wówczas zagrożone, nie zachęcało to więc Polaków do zaciągania kredytów, również mieszkaniowych na 20 czy 30 lat – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes dr hab. Waldemar Rogowski.

Rekordowo wysokie kwoty we wnioskach kredytowych

Co wpływa na wyższe kwoty na wnioskach kredytowych? Z jednej strony może to być wzrost cen nieruchomości, a z drugiej, mniej restrykcyjne warunki udzielania kredytów mieszkaniowych.

– W obecnej sytuacji wysokiej nadpłynności polskiego sektora bankowego, najniższego ze wszystkich produktów kredytowych poziomu szkodowości, jakim charakteryzują się kredyty mieszkaniowe, oraz faktu, że poziom akceptacji wniosków o kredyty mieszkaniowe jest na poziomie około 70 proc., w kolejnych miesiącach należy oczekiwać wysokiego wzrostu akcji kredytowej w ujęciu wartościowym. Marcowy rekord 7,3 mld zł wartości udzielanych kredytów może już niebawem zostać przekroczony – przewiduje główny analityk BIK.

Źródło: Newseria

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*