Wybór i montaż klamek okiennych – co warto wiedzieć w tym temacie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wybór i montaż klamek okiennych – co warto wiedzieć w tym temacie?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czynność otwierania i zamykania okien powinna być wykonywana każdego dnia, w celu wietrzenia pomieszczeń. Pozwala to zabezpieczyć wnętrze przed nadmiernym poziomem wilgoci, co w wielu domach jest ogromnym problemem. Widać więc, jak ważną rolę odgrywa we współczesnych budynkach klamka okienna. To element, któremu niezasłużenie poświęca się stosunkowo mało uwagi, a ma on kluczowe znaczenie w kontekście użytkowania całej tafli okiennej. Oprócz tego, istotny jest również sam aspekt wizualny. Oszklenie we współczesnym budownictwie przejmuje niekiedy dość sporą inicjatywę, dlatego warto o wybór jakościowych akcesoriów w tym zakresie.

Funkcje klamek okiennych – jakim celom służą te elementy?

We wstępie uwzględniliśmy wyłącznie jedną, najbardziej intuicyjną cechę klamek okiennych – otwieranie i zamykanie skrzydeł. Za nią kryje się jednak wiele więcej zalet tego asortymentu. Dobrej jakości klamka jest w stanie zapewnić pełną szczelność oraz wygodę użytkowania. Jak doskonale wiadomo, współczesne okna są przystosowane nie tylko do samego otwierania na zawiasach w osi pionowej, ale również do uchylania czy przesuwania chociażby drzwi tarasowych. Można więc łatwo wywnioskować, że akcesoria w postaci klamki również muszą umożliwiać tego typu czynności, a to wiąże się z koniecznością ich poprawnego doboru.

Fot.: elements.envato.com / pro_creator

Współczesne klamki okienne to również gwarancja bezpieczeństwa. Wiele produktów dostępnych na rynku posiada właściwości antywłamaniowe. W obecnych czasach ochrona przed kradzieżą majątku musi być na najwyższym poziomie. Oczywiście, producenci dbają również o sam design klamek, dzięki czemu produkty te świetnie wpasowują się w wystrój pomieszczeń.

Rodzaje klamek okiennych – jak dzielimy ten asortyment?

Choć na pozór wszystkie klamki okienne wyglądają tak samo, to różnorodność wariantów może dać się we znaki inwestorom dopiero podczas odwiedzenia sklepu z akcesoriami do drzwi i okien. Każda klamka różni się od siebie przede wszystkim konstrukcją, funkcjonalnością oraz wyglądem. Na rynku dostępne są wersje klamek zarówno z kluczem, jak i bez klucza. Choć najczęściej występującą wersją jest klamka jednoramienna, tak rozwiązania z dwoma ramionami również znajdują się w ofercie wielu producentów.

Podczas zakupu klamki okiennej, warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże wybrać produkt adekwatny do zastosowania. Klamki wybieramy w zależności od typu okien, które niejednokrotnie mogą dysponować różnym ruchem podczas otwierania. Dodatkowo, produkty te różnią się od siebie materiałami wykonania i kolorem. Można więc wymienić klamki plastikowe, mosiężne czy aluminiowo-cynkowe. Wybór powinien być ukierunkowany głównie stylem i budową samego okna. Dla ram plastikowych zaleca się wybór standardowej, plastikowej klamki. Okna drewniane preferują natomiast mosiężne bądź aluminiowe typy, które dobrze wpasują się w styl oraz zapewnią pełną użyteczność. Ramy aluminiowe raczej wymagają stosowania klamek z tego samego materiału, co dobrze wpasuje się w stylistykę i zapobiegnie kombinowaniu.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / pro_creator

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*