Jak ekologicznie ogrzewać dom?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak ekologicznie ogrzewać dom?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Ekologia ma w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie. Jeśli Ty również pragniesz bardziej zadbać o naszą paletę, możesz zdecydować się na różnego rodzaju ekologiczne rozwiązania, na przykład wybierając eco friendly instalację grzewczą do swojego domu. Jak ogrzewać dom w sposób przyjazny planecie? Przedstawiamy kilka skutecznych rozwiązań!

Ekologiczne rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością – również w kontekście ogrzewania domu. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby ogrzewać swój dom w sposób bezpieczny nie tylko dla planety, ale także dla Ciebie i innych domowników!

Pompa ciepła – co warto o niej wiedzieć?

Jednym z takich ekologicznych rozwiązań, które jest obecnie bardzo popularne na rynku, jest oczywiście pompa ciepła. 

Pompa ciepła to nic innego jak nowoczesne urządzenie korzystające z odnawialnych źródeł energii, a konkretniej z ciepła geotermalnego, ciepła wód gruntowych i powierzchniowych oraz ciepła powietrza. Pompy tego typu potrafią bowiem przekształcić zimno w ciepło i odwrotnie.  Bez względu na to, który model wybierzesz, zasady działania pomp ciepła są takie same. Urządzenie odbiera energię z zewnątrz, a następnie przekształca ją w ciepło użytkowe – przemiany termodynamicznych zachodzące w pompie powodują, że czynnik o specjalnie dobranych parametrach ma zdolność odbierania energii z dolnego źródła i przekazywania jej w postaci ciepła do instalacji grzewczej budynku.

Fotowoltaika – prąd ze słońca

Kolejnym bardzo ekologicznym rozwiązaniem do domu są panele fotowoltaiczne. Dlaczego warto zdecydować się na ich montaż?

Podobnie jak pompa ciepła, tak i fotowoltaika w pełni korzysta z odnawialnych źródeł energii, a konkretniej z promieni słonecznych. Instalacja nie emituje dzięki temu żadnego CO₂, co oznacza, że nie ingeruje w żaden sposób w środowisko oraz nie wytwarza szkodliwych dla ludzi i zwierząt substancji. Nie produkuje również odpadów, a do prawidłowego funkcjonowania paneli nie jest koniecznie doprowadzenie wody. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest także szybki montaż, który zajmie zaledwie 2-3 dni. 

Jeśli interesuje Cię montaż paneli fotowoltaicznych w Twoim domu, to koniecznie sprawdź stronę Polenergia

Ekogroszek i pellet – ekologiczne alternatywy

Jeśli w Twoim domu zamontowana jest instalacja grzewcza wykorzystująca paliwo stałe, to wciąż możesz być eco friendly. W jaki sposób? Dzięki ekologicznym alternatywom węgla takim jak ekogroszek oraz pellet. Są to bowiem jedne z najczystszych i najbezpieczniejszych rodzajów opału, a podczas ich spalania dochodzi do emisji nieporównywalnie mniejszej ilości substancji smolistych oraz nie powstaje popiół. Zaletą zarówno pelletu, jak i ekogroszku, jest także to, że nie emitują one nieprzyjemnych zapachów. 

Fot.: Istvan Hernek/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*