Jak urządzić wnętrze w stylu loft?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak urządzić wnętrze w stylu loft?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Przestrzeń mieszkalna czy użytkowa powinna wyróżniać się charakterem – tylko wtedy wzbudza podziw i sprawia, że przebywanie w niej jest komfortowe. Dobrze wiedzą o tym właściciele kawiarni i restauracji, którzy prześcigają się w koncepcjach na pomysłowe aranżacje. Jak urządzić pomieszczenie w stylu loft?

Funkcjonalność i przestrzeń

Styl industrialny to przede wszystkim przestrzeń, w której wszystko jest funkcjonalne. Nie ma miejsca na zbędne bibeloty, dominują za to rozwiązania, które mają praktyczne zastosowanie. W loftach dominuje cegła, drewno i metal. Pierwszy z materiałów widoczny jest głównie na ścianach – czerwona cegła może przypominać trochę styl nowojorski, lecz w praktyce ma z nim niewiele wspólnego.

Metal z kolei najczęściej występuje w meblach i w elementach oświetlenia. Ciężkie lampy podłogowe kontrastują z oświetleniem, w skład którego najczęściej wchodzi wysokiej klasy reflektor szynowy.

Loftowy minimalizm

Wnętrza w stylu loft są urządzane w sposób minimalistyczny. Nie ma tu miejsca na pełny komplet mebli, ponieważ zbyt mocno ceni się wolną przestrzeń. Na pierwszy plan wysuwa się za to imponujących rozmiarów sofa lub narożnik, które zbliżone są kolorystycznie do metalowych elementów – schodów, regału czy stylowego oświetlenia.

Fot.: elements.envato.com / anontae2522

Światło odgrywa w stylu loft potężną rolę. Jego zadaniem jest podkreślenie poszczególnych fragmentów pomieszczenia, dlatego duży nacisk kładzie się na oświetlenie punktowe. Idealnie sprawdzają się zarówno reflektory szynowe, jak i stylowe lampy wiszące. Ich zaletą jest możliwość regulowania kąta padania światła, jak i samego położenia lampy.

Kolory loftu

Styl industrialny kojarzony jest przede wszystkim z uniwersalnością. Nie oznacza to jednak, że loft to synonim szarości i rutyny. Wprawdzie czerń i grafit to kolory przewodnie – dokładnie takie, które widoczne są w budynkach pofabrycznych – jednak można je uzupełnić jasnymi barwami.

Sprawdzonym rozwiązaniem jest wspomniana wcześniej czerwona cegła jako wykończenie ścian. Podłogi warto wyłożyć postarzanym drewnem, które ociepli wizualnie wnętrze. Równie dobrym pomysłem jest użycie kamienia – beton to jeden z najczęściej spotykanych materiałów wykończeniowych na ścianach. Można zdecydować się na strukturalną powierzchnię, która będzie świetnym dopełnieniem aranżacji.

W loftach nie może zabraknąć bieli – oprócz sufitu, który świetnie wyeksponuje halogeny szynowe, warto zainwestować w jasne, praktyczne dodatki.

Funkcjonalne meble

Zgodnie z zasadą minimalizmu, wnętrza warto wypełnić meblami, które mają wyłącznie praktyczne zastosowanie. Szafa przesuwna, pojemny regał zamiast kilku mniejszych, szklany stół, konsola z drewnianym blatem – tego typu meble idealnie wpisują się w surowy, loftowy styl.

Tak urządzone wnętrza wymagają odrobiny ocieplenia. W tym celu warto postawić na rośliny zielone i nie wahać się umieszczać ich w kilku pomieszczeniach. Monstery, paprocie oraz rośliny doniczkowe o dużych, rozłożystych liściach dobrze wkomponują się w dużą przestrzeń. Umieszczone w metalowych donicach w stylu fabrycznym sprawdzą się zarówno w salonie, kuchni, jak i w łazience.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / anontae2522

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*