Wakacje w dużych miastach – gdzie warto jechać i co zwiedzić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wakacje w dużych miastach – gdzie warto jechać i co zwiedzić?
Życie w mieście

Wakacje w pełni, a nie każdego stać na wyjazd za granicę. Nie masz powodu, by całkowicie rezygnować ze swojego urlopu. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jakie miasta w Polsce są warte odwiedzenia. 

Bogata historia Polski sprawiła, że w każdym większym mieście z pewnością znajdziemy zabytki i usłyszymy ciekawe opowieści. Rozległe rynki, malownicze kamienice i hejnały rozbrzmiewające z okien ratusza to symbol prawie każdego miasta w Polsce. Pomimo tego, że plany tych miast są do siebie łudząco podobne, zdecydowanie różnią się od siebie wykonaniem i stylem. 

Lublin

Lublin mieści się w województwie lubelskim, a jego historia sięga VI wieku. Głównym punktem wycieczki powinno być Stare Miasto. To właśnie tam znajduje się Zamek Lubelski, Brama Krakowska, Wieża Trynitarska, Plac Łokietka oraz barokowa Archikatedra. Ponadto nieopodal znajdziesz Muzeum Wsi Lubelskiej, Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Ogród Botaniczny UMCS.

Do przyjazdu do Lublina zachęcają coroczne wydarzenia, takie jak Carnaval Sztukmistrzów, Jarmark Jagielloński, Europejski Festiwal Smaku czy Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca.

Jeśli kiedykolwiek jadłeś cebularze, to musisz wiedzieć, że ten wypiek pochodzi właśnie z Lublina! Ciekawostką jest również to, że z balkonu Ratusza rozbrzmiewa hejnał niezmiennie od 400 lat, a po lubelskich drogach jeżdżą trolejbusy, które możesz znaleźć jeszcze tylko w dwóch miastach w Polsce.

Szczecin

Szczecin położony jest nad jeziorem Dąbie, niedaleko granicy niemieckiej. Zbiornik wodny zapewnia dużo atrakcji związanych z żeglarstwem, nartami wodnymi czy wakeboardem. 

W Szczecinie zdecydowanie warto odwiedzić Stare Miasto, nieopodal którego znajduje się Zamek Książąt Pomorskich, Baszta Panieńska, Ratusz Staromiejski, Gmach Muzeum Narodowego, Pałac pod Globusem oraz Pałac Sejmu Stanów Pomorskich. Oprócz tego, będąc w Szczecinie, zdecydowanie musisz zajrzeć do Bazyliki Archikatedralnej pw. św Jakuba Apostoła, Wałów Chrobrego czy Muzeum Techniki i Komunikacji.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na okazałą Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza. To dobre miejsca na obcowanie z naturą i przemierzanie szlaków rowerowych i pieszych wśród Puszczy Wkrzańskiej. Dla fanów wyzwań Szczecin ma do zaoferowania spływ wzdłuż Odry, przez Zalew Szczeciński i ujście Świny. 

To właśnie w Szczecinie znajdziesz jedno z najstarszych kin na świecie oraz największy cmentarz w Polsce.

Poznań

W okazałej stolicy Wielkopolski znajdziesz Farę Poznańską, czyli Bazylikę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa oraz Zamek Królewski.

Najchętniej wybieranym miejscem do zwiedzania jest ogromny Stary Rynek, który swoją wielkością czyni go trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce. Nieopodal znajduje się renesansowy ratusz i pałac Mielżyńskich i Działyńskich oraz malownicze kamienice. 

Wybierając się na wakacje do Poznania warto zwiedzić Muzeum Narodowe, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Uzbrojenia, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Powstania Poznańskiego.

Poznań kryje w sobie również zbiornik wodny, jakim jest Jezioro Maltańskie. To miejsce, w którym popływasz na nartach wodnych czy pożeglujesz. Malta Ski oferuje również zimowe atrakcje, takie jak jazda na nartach i snowboardzie, a latem przekształca się w letni tor saneczkowy, który z pewnością pokochają Twoje pociechy.

Zdjęcie główne: andrzej_b/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*