Zasłony w sypialni – materiał, ceny i inspiracje

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zasłony w sypialni – materiał, ceny i inspiracje
Urządzanie i inspiracje

Wybór odpowiedniej zasłony do sypialni może być nieco skomplikowany, biorąc pod uwagę mnogość materiałów, rozmiarów i aranżacji. Przed zakupem pomyśl o tym, jakiego charakteru chcesz nadać pomieszczeniu i na czym zależy czy najbardziej – ma to być królewski klimat czy coś bardziej przewiewnego? Kiedy już zdecydujesz, dobierz odpowiedni materiał oraz rozmiar zasłony lub zdecyduj się na coś oryginalnego.

Bawełna

Ich cena waha się w granicach od 15 do 25 zł za metr. Zasłony wykonane z bawełny lub mieszanki bawełny to uniwersalne opcje, ponieważ zapewniają schludny wygląd, który pasuje do tradycyjnych lub nowoczesnych stylów zdobienia. Bawełna dobrze się układa, dzięki czemu idealnie pasuje też do eleganckich jadalni.

Jeśli chcesz zablokować światło słoneczne w jasnej sypialni lub zapewnić prywatność w salonie, wybierz bawełniane zasłony o gęstym splocie lub panel z podszewką. W przypadku kiedy wolisz, aby Twój pokój nabrał lekkości, wybierz czystą bawełnę. Taki wariant rzuca delikatnie przefiltrowane światło w dowolne miejsce i jest łatwy w pielęgnacji, dzięki czemu jest doskonałym wyborem do pokojów dla dzieci.

Poliester

Poliester jest popularnym materiałem na zasłony, ponieważ jest trwały, wytrzymały i niedrogi. Zasłony poliestrowe są łatwe w pielęgnacji i są odporne na marszczenie, kurczenie i rozciąganie. Ponieważ materiał jest mało łatwy w utrzymaniu, jest idealny dla osób początkujących. Jeśli przeprowadzasz się do swojego pierwszego domu, poliester to świetna i tania opcja (cena to około 30 zł za metr). 

Ta tkanina jest idealna na zasłony do sypialni lub salonu. Należy jednak unikać wyposażania kuchni w zasłony poliestrowe, ponieważ materiał jest łatwopalny, może pochłaniać zapachy i ogranicza cyrkulację powietrza. Zasłony poliestrowe są dostępne w szerokiej gamie kolorów, wzorów i stylów. Jeśli masz małe dzieci lub w przypadku okien w miejscach o dużym natężeniu ruchu, rozważ wybór ciemniejszego koloru zasłon, ponieważ usunięcie plam z tkaniny poliestrowej może być trudne.

Aksamit

Aksamit to ciężki materiał, którego cena wynosi około 100 zł za metr. Chroni przed zimnem, dzięki czemu jest idealnym izolatorem dla domów z przeciągami. Zasłony dzięki swojej grubości zapewniają dodatkową prywatność oraz pomagają blokować dźwięki i światło.

Aksamitne zasłony dobrze się układają, więc ten styl zapewnia dopracowany wygląd, który przyozdabia formalne jadalnie, tradycyjnie urządzone salony lub królewskie sypialnie. 

Koronka

Koronka to prześwitująca tkanina, więc zasłony wykonane z tego materiału mają tendencję do rozpraszania naturalnego światła i zapewniają wrażenie otwartości i przewiewności. Użyj koronkowych zasłon, aby dodać romantyczny akcent do tradycyjnie urządzonej jadalni, lub zawieś je na francuskich drzwiach, aby zapewnić trochę prywatności, nie blokując całkowicie źródła światła słonecznego.

Koronkowe zasłony są zazwyczaj dostępne w neutralnych odcieniach takich jak biel, kość słoniowa i écru, dzięki czemu można je łatwo dopasować do dowolnej kolorystyki w pomieszczeniu. Cena tkaniny wynosi najczęściej od 50 do 100 zł. W zależności od konstrukcji firanek koronkowych można je czyścić chemicznie lub prać w pralce. Zawsze sprawdzaj etykiety pielęgnacyjne, aby uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące prania.

Rozmiar

Wybierając tkaniny do sypialni, weź pod uwagę kształt okna i jego rozmiar oraz rozmiar pokoju, ponieważ zbyt obszerne zasłony sprawią, że będzie ono mniejsze. Jeśli masz okno wykuszowe, zasłony będą musiały być nieco szersze, aby pasowały dookoła, a jeśli masz wysokie okna, nie zapomnij zmierzyć długości i wybrać zasłony przynajmniej kilkanaście centymetrów dłuższe niż samo okno. Należy pamiętać, że zasłony sięgające do podłogi, które są drapowane, wyglądają na bardziej luksusowe niż te, które tylko ocierają się o podłogę.

Warstwy i mieszanie

Dlaczego warto wybrać warstwową zasłonę? W ten sposób stworzysz poczucie luksusu, nawet jeśli nie wydałeś fortuny na zasłony i rolety. Wybierz dwa rodzaje zasłon, być może jedną bardziej solidną i jedną przezroczystą, i zawieś je na oddzielnych lub podwójnych szynach. Rezultatem jest ładny wygląd, który filtruje światło i zapewnia prywatność, a także subtelny kolor. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*