Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Len większości z nas kojarzy się przede wszystkim z rośliną użytkową. Lniane ubrania czy pościel cieszą się w Polsce dużą popularnością. Warto zdawać sobie sprawę, że pod nazwą len kryje się nawet kilkaset gatunków roślin. Część z nich uprawia się głównie ze względu na ich walory ozdobne. Posadzeni lnu wydaje się znakomitym pomysłem, gdy chcemy stworzyć ogród naturalistyczny. Co musimy wiedzieć zanim posadzimy nasiona lnu?
Len to bylina, półkrzew lub roślina jednoroczna zaliczana do rodziny lnowatych. Dziko rosnący len można spotkać na wszystkich kontynentach w krajach o klimacie umiarkowanym, a także w regionie śródziemnomorskim. Charakterystyczną cechą lnu jest wyprostowana, długa na 60 centymetrów łodyga, którą pokrywa gruba kora pierwotna. Naprzeciwległe lub skrętoległe, pojedyncze liście o lancetowatym kształcie posiadają wyraźną żyłkę centralną. Len jest ceniony za dekoracyjne, niebieskie kwiaty (rzadziej spotyka się kwiaty żółte, różowe i białe). Ich jedyną wadą jest niestety krótkowieczność – ich żywotność nie przekracza jednej doby. Len zaczyna kwitnąć w czerwcu. Jest on cenioną rośliną miododajną (przyciąga pszczoły i inne pożyteczne owady), dlatego często sadzi się go w pobliżu pasiek. Owoc tej rośliny to charakterystyczna, podzielona na 10 komór torebka. Znajdują się w niej drobne nasiona o brązowym lub czarnym zabarwieniu. Ważną cechą nasion lnu jest fakt, że w momencie zetknięcia z wodą zaczynają one wytwarzać śluz (dzięki tej właściwości znajdują zastosowanie między innymi w kuchni i lecznictwie).
Delikatny len to popularny wybór do polskich, naturalistycznych ogrodów. Można posadzić go na rabatach kwiatowych, w pojemnikach na balkonach i tarasach, a także w ogrodach skalnych. Niezależnie od tego jaki gatunek lnu wybierzemy – ich wymagania będą podobne.
Nasiona lnu dobrze jest sadzić w podłożu przepuszczalnym, próchniczym, średnio żyznym. Doświadczeni ogrodnicy odradzają sadzenia lnu w bardzo żyznej glebie, gdyż w takich warunkach roślina może mieć skłonność do pokładania się.
Idealne stanowisko jest słoneczne (dostęp do słońca sprawia, że len kwitnie obficie), zaciszne i ciepłe.
Warto pamiętać, że len nie jest w pełni odporny na mróz. Wiele zależy tu od gatunku. Dla części nawet najmniejsze przymrozki będą zabójcze. Znajdziemy także takie gatunki, które odpowiednio zabezpieczone będą w stanie przetrwać zimę w polskim ogrodzie.
Choć len nie jest chwastem, należy pamiętać, że ma dużą zdolność do samosiewu.
Len można sadzić bezpośrednio do gruntu lub uprawiać z rozsady. Jeżeli zależy nam na możliwie jak najszybszym kwitnieniu, posadźmy nasiona lnu w pojemniku już na początku wiosny. Sadzonki przesadzamy do gruntu w maju, gdy ryzyko przymrozków nie będzie już poważnym zagrożeniem.
Kwiaty lnu najpiękniej prezentują się w dużych grupach. Można je także posadzić obok takich roślin jak goździki, koniczyna czy jeżówki.
Niezwykle ważne jest, żeby posadzić len z dobrej jakości nasion. Zdecydowanie najlepsze nasion lnu oferują nam renomowani polscy producenci nasion i akcesoriów ogrodowych. Nigdy nie kupujmy nasion lnu sprzedawanych na wagę, a także nasion, co do których pochodzenia nie mamy pewności. Sadzenie ich w przydomowym ogrodzie to ogromne ryzyko, gdyż mogą nie tylko nie wykiełkować, ale też zakazić inne rośliny chorobami. Jeżeli posiadamy w domu większą ilość nasion lnu, starajmy się przechowywać je w chłodnym i suchym miejscu.
Zdjęcie: materiał Klienta.