Co ułatwi przebywanie w mieszkaniu podczas upałów?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co ułatwi przebywanie w mieszkaniu podczas upałów?
Życie w mieście

Artykuł sponsorowany

Fala upałów nawiedziła Polskę i kilka dni w tropikalnym klimacie wszystkim dało się we znaki. Zwłaszcza mieszkania w bloku nagrzewają się do nieziemskich temperatur, przez co ich mieszkańcy mogą poczuć się jak w piekarniku. Co możesz zrobić, by ponad trzydziestostopniowe upały były bardziej znośne? Zobacz, co pomoże Ci przetrwać upał w mieszkaniu.

Klimatyzator lub wentylator

Montaż klimatyzatora to oczywiście najłatwiejszy sposób na to, by w Twoim mieszkaniu zawsze było przyjemnie i chłodno. Założenie klimatyzacji w mieszkaniu to jednak dosyć spory koszt. Choć inwestycja się opłaca, jest ona poza zasięgiem wielu młodych ludzi czy wynajmujących mieszkania studentów. Dużo bardziej przyjaznym dla kieszeni gadżetem na upały jest wentylator. Taki wiatrak można kupić za kilkadziesiąt złotych w każdym sklepie z AGD, a latem nawet w popularnych dyskontach spożywczych. Dzięki wentylatorowi znacznie przyjemniej będzie Ci się spędzać czas w mieszkaniu podczas upałów. Zarówno przy klimatyzacji, jak i wentylatorze, pamiętaj o dokładnym oczyszczaniu urządzeń, zwłaszcza jeśli jesteś alergikiem. Taki sprzęt może wznieść w powietrze ogromne ilości zgromadzonego na nim kurzu. 

Rolety i ochrona przed słońcem

Inną skuteczną metodą chronienia się przed gorącem jest zasłanianie okien i niewpuszczanie do pomieszczenia promieni słonecznych. Rolety zapewnią Ci nie tylko prywatność, lecz także chłód w mieszkaniu. Wbrew pozorom to właśnie zamknięte i zaciemnione okna dadzą Ci najlepszą ochronę przed upałem. Otwierając okna wpuszczasz tylko jeszcze więcej gorącego powietrza do środka, przez co mieszkanie się nagrzewa. Jeśli potrzebujesz więcej światła, niż przepuszczają tradycyjne rolety, postaw na rolety dzień noc. Są one skonstruowane w taki sposób, żeby zasłaniać tylko część okna, wpuszczając do pomieszczenia więcej światła dziennego. 

Zmorą letnich miesięcy są też mnożące się na potęgę w upale owady. Muchy, komary i pająki to tylko niektóre z nieprzyjemnych stworzeń, które są prawdziwą plagą wakacji. Inwazja much nie ułatwia zachowania spokoju podczas ciężkich upałów. Dlatego przy okazji zabezpieczania okien przed słońcem, warto również zabezpieczyć je przed owadami. Moskitiery znacząco ułatwiają życie latem i sprawiają, że wraz z otwarciem okna, nie odwiedzi Cię rój much, za którym będzie trzeba ganiać z łapką przez kolejne godziny. 

Jak schłodzić się w upały?

Przede wszystkim, unikaj wychodzenia z domu, jak tylko możesz, tak wysokie upały są niebezpieczne. Dodatkowo, pij bardzo dużo wody i zimnych napojów. Dzięki temu nie odwodnisz się i skutecznie schłodzisz organizm.

Szklanka rozpuszczonych elektrolitów z lodem to bardzo dobry pomysł, pij je raz dziennie, by uzupełnić minerały, które Twój organizm stracił wraz z potem. Chłodny prysznic lub kąpiel również będą przyjemnością przy wysokich temperaturach, jednak pamiętaj, żeby nigdy nie wchodzić do zimnej wody po przebywaniu na słońcu lub kiedy Twój organizm jest mocno rozgrzany, bo ryzykujesz wtedy pojawienie się szoku termicznego.

Woda ma być chłodna, a nie zimna. Poza tym, potraktowanie zimną wodą zgięć łokci oraz kolan skutecznie schłodzi Twój organizm. W tych miejscach znajduje się bardzo dużo żył, więc polanie ich zimną wodą przyniesie chwilę ulgi i rozprowadzi przyjemny chłód po organizmie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Zebo 22.06.2022

    Klimatyzator 😉 tylko i wyłącznie 🙂