Szycie w domu – potrzebne sprzęty i akcesoria

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Szycie w domu – potrzebne sprzęty i akcesoria
Design i sztuka

Artykuł sponsorowany

Szycie w domu to genialny sposób na spędzanie wolnego czasu i rozwijanie swoich umiejętności manualnych. Jednak, aby móc samodzielnie szyć, potrzebne Ci będą konkretne akcesoria oraz odpowiedni sprzęt. Podpowiadamy, co może się przydać na początku przygody z szyciem.

Z samodzielnego szycia ubrań w domu płynie wiele korzyści. Przede wszystkim to Ty decydujesz, jak dokładnie będą one wyglądać. Sama wybierasz materiał, krój…tak naprawdę wszystko. Jednak na start potrzebne będą różne akcesoria i sprzęt do szycia. Podpowiadamy, jakie wybrać.

Maszyna do szycia

Szycie na maszynie jest z pewnością dużo prostsze i pozwala na stworzenie ciekawszych i bardziej skomplikowanych ubrań niż szycie ręcznie. Jednak maszyna maszynie nie równa, a na rynku znajdziesz maszyny w przedziale cenowym od 100 do nawet kilku tysięcy złotych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu? Przede wszystkim, aby maszyna, którą wybierzesz, była zbudowana z metalowych podzespołów. Dzięki temu będzie ona służyć Ci na lata, nawet przy dużej eksploatacji. Takie solidnie wykonane podzespołu poradzą sobie także z wyjątkowo grubymi materiałami lub z kilkoma warstwami odzieży. Warto też zwrócić uwagę na chwytacz. Dobrze, aby także on był metalowy, co pomoże w sytuacji, gdy zaplącze Ci się nitka. Wybierz także maszynę znanej i sprawdzonej marki, na przykład maszyny Brother, maszyny Janome lub maszyny Singer.

Igły oraz nici

Podstawą szycia są oczywiście igły oraz nici. To właśnie od nich warto rozpocząć zakupy. Na początek wybierz dobre igły do szycia ręcznego, takie jak igły do fastrygowania oraz igła groszówka do przeciągania pętelek. Prawdziwym must have są także igły do maszyny, a w szczególności  w zapasie będą Ci potrzebne igły uniwersalne o różnych grubościach. Jeśli masz zamiar szyć dzianiny, to pamiętaj również o zakupie specjalnych igieł do tego właśnie materiału, również w różnych grubościach. Nie obejdzie się także bez nici. Do maszyny najlepiej wybierz nitki wiskozowe lub poliestrowe. Te bawełniane będą jednak dobrą propozycją do szycia ręcznego.

Nożyce krawieckie

Bez dobrych, ostrych nożyczek krawieckich rozpoczęcie przygody z szyciem jest wręcz niemożliwe. Dzięki nim sprawnie potniesz każdy materiał bez niszczenia i szarpania go. Wybierz takie z wyprofilowaną rączką, któe będą wygodnie leżeć w dłoni, a to sprawi, że będą one dokładniejsze. Przydać się mogą także nieco mniejsze nożyczki z zagiętą końcówką, których użyjesz do bardziej precyzyjnych zadań. W swojej kolekcji warto mieć także obcinaczki do nici. Przydadzą się one do czyszczenia ubrania z nitek, szczególnie jeśli Twoja maszyna nie jest wyposażona w funkcję nożyczek obcinających nitki po każdym szwie.  

Przedmioty do odmierzania

Nawet jeśli planujesz na początku szycie jedynie prostych toreb lub poszewek na poduszki, to i tak musisz czymś odmierzyć prawidłowo materiał. W tym celu kup mydełko lub kredki krawieckie. Jednak ta druga opcja jest nieco bardziej ryzykowna, ponieważ nie spiera się ze wszystkich materiałów. Możesz także ograniczyć wydatki i skorzystać z domowego mydła w kostce, co będzie najbezpieczniejszym i najtańszym  rozwiązaniem. Przyda się także miarka krawiecka, czyli potocznie zwany centymetr oraz różnego rodzaju linijki i ekierki. Zadbaj także o pudełko z przegródkami, aby móc pochować wszystkie te akcesoria.

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*