Jak obliczyć metry kwadratowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak obliczyć metry kwadratowe?
Jak sprzedać?Nieruchomości

Metr kwadratowy to jedna z najpowszechniejszych miar, które należy znać podczas szukania bądź urządzania mieszkania. Przydaje się chociażby przy określaniu metrażu lokum czy gromadzeniu potrzebnych materiałów. Jak jednak obliczyć metry kwadratowe i czym dokładnie są?

Czym jest metr kwadratowy?

Metr kwadratowy to jednostka pola powierzchni. Charakteryzuje rozmiar płaszczyzny poprzez pomnożenie jej sąsiadujących boków – szerokości i długości. Określa się go najczęściej skrótem m2. Jest to nic innego jak pole, które znamy ze szkoły, określane wielką literą P.

Do czego potrzebne są metry kwadratowe na rynku nieruchomości?

Metry kwadratowe przydatne są przy zakupie i sprzedaży mieszkań. Warto jest zweryfikować, czy powierzchnia określona w dokumentach zgadza się z faktycznymi wymiarami. Istotne jest też sprawdzenie, jak wiele materiału potrzebujemy kupić, aby optymalnie pokryć wybraną powierzchnię. Metr kwadratowy przyda się więc między innymi przy zakupie kafelków, wykładzin, farb czy paneli. Oprócz tego często wymagany jest przy obliczaniu cen usług. Kiedy znamy metraż, możemy oszacować większość spodziewanych wydatków.

Sprawdzanie metrażu mieszkania

Dokonanie właściwych pomiarów lokum wymaga przygotowania. Przy określaniu dokładnego metrażu mieszkania przydadzą się rycina z rzutem architektonicznym mieszkania, laserowa miarka i kalkulator. Warto się przy tym dowiedzieć, jak obliczanie metrów kwadratowych regulują najnowsze normy. Norma PN-ISO 9836/2015, która weszła w życie 19 września 2020 roku, jest obecnie podstawowym zapisem dotyczącym pomiarów nieruchomości. Zgodnie z nią powierzchnię określa się na poziomie posadzki, nie wliczając jednak listew przypodłogowych, progów i podobnych elementów.

Jak obliczyć metry kwadratowe prostokąta?

Obliczanie metrów kwadratowych nie jest trudne. Można to zrobić samemu, bez pomocy specjalisty. W przypadku kwadratu i prostokąta wystarczą proste pomiary. Przed procesem warto się jednak wyposażyć w metrówkę i kalkulator. Pole powierzchni poznamy dzięki pomnożeniu długości dwóch sąsiadujących ze sobą boków (a × b). Zatem, jeśli chcemy kupić materiał do pokrycia powierzchni o szerokości 6 metrów i wysokości 4 m, wykonamy następujące obliczenie:

P = 6 m × 4 m = 24 m2

Jak obliczyć skosy w mieszkaniu?

Nieoczywistą kwestią może się wydawać obliczanie skosów w mieszkaniu. Często spotykamy się z nimi, gdy mieszkamy na poddaszu. Przed przystąpieniem do obliczenia metrów kwadratowych takiej powierzchni należy się dowiedzieć, według jakiej normy wykonano pomiary w umowie. Stary i nowy standard różnią się bowiem uznawanymi procentami powierzchni użytkowej. Przyjmuje się, że posługując się najnowszą normą, PN-ISO 9836/2015, możemy otrzymać oszczędność sięgającą nawet kilku procent.

Jak obliczyć pole innej powierzchni niż prostokąt i kwadrat?

Czasami zdarza się, że powierzchnia, którą chcemy obliczyć, ma niestandardowy kształt. Często trafiamy na nietypowe wykończenia rogów. W takich przypadkach należy zastosować nieco inne wzory bądź podzielić płaszczyzny na prostsze figury. Pole równoległoboku i rombu obliczamy, mnożąc długość boku przez wysokość poprowadzoną do tego boku. Pole koła określimy poprzez pomnożenie liczby pi i kwadratu promienia. Pole trójkąta zapiszemy jako iloraz podstawy i wysokości podzielony przez dwa.

Zdj. główne: eskay lim/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*