Jak nakryć do stołu?

Potrzebujesz ok. 12 min. aby przeczytać ten wpis
Jak nakryć do stołu?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nakrywanie stołu w jadalni to stały element domowych przyjęć i spotkań z bliskimi. Warto więc wiedzieć, jak to zrobić prawidłowo! Co powinieneś zrobić, aby nie popełnić błędu i przygotować takie nakrycie do stołu, które jest zgodne z zasadami savoir-vivre? 

Poznaj praktyczne porady i konkretne wskazówki!

Przeczytaj, zanim nakryjesz stół – najważniejsze zasady!

Odpowiedź na pytanie, jak nakryć do stołu, różni się w zależności od: okazji, liczby gości, charakteru spotkania czy serwowanego posiłku, a czasem wpływ na to mają nawet i krzesła do jadalni oraz ich design.. 

  • Uroczyste przyjęcie, celebrowane przy dużym stole w jadalni będzie wymagało nakrycia rozszerzonego, gdyż prawdopodobnie zechcesz podać nie tylko obiad, ale również przystawki, kolację i różne napoje. 
  • Inne cechy będzie natomiast miało spotkanie z bliskimi podczas niedzielnego obiadu, jedzonego przy pięknym stole z drewna. Wówczas zdecydujesz się raczej na nakrycie proste, ponieważ posiłek będzie składał się z mniejszej liczby potraw (np. zupy, danie głównego i deseru). 

Poszczególne spotkania różnią się od siebie, co wpływa na sposób nakrywania stołu. Niemniej ogólne zasady savoir-vivre są niezmienne i warto się nimi kierować podczas przygotowywania każdego przyjęcia i spotkania. Dowiedz się o nich więcej i zobacz, jak nakrywać stół krok po kroku!

Nakrywanie stołu zacznij… dzień wcześniej!

Nie chcesz się spieszyć i stresować, że nie zdążysz przed przybyciem gości? Przygotuj nakrycie stołu dzień wcześniej! W ten sposób będziesz znacznie spokojniejszy i zyskasz więcej czasu na zweryfikowanie dekoracji lub ułożenia sztućców i zastawy.

Określ motyw i wybierz dodatki

Przed rozpoczęciem nakrywania stołu, zastanów się, w jakiej estetyce chcesz zorganizować przyjęcie? Czy wolisz coś eleganckiego, co nigdy nie wychodzi z mody (np. złote akcenty, kryształowe kieliszki, bukiety kwiatów), czy może jednak postawisz na minimalistyczną nowoczesność (np. delikatne i jasne kolory, matowe powierzchni i czarne detale)? 

W zależności od wyboru, dopasuj odpowiednie dodatki: serwetki, świeczniki, kwiaty, podstawki, a także całą zastawę stołową.

Zwróć uwagę na detale

Drobiazgowość jest w tej sytuacji bardzo przydatna. Wybierz elegancki obrus, pasujący do serwisu. Powinien być on na tyle duży, aby mógł swobodnie zwisać minimum 20 cm poniżej krawędzi stołu. Choć papierowe serwetki są dobrym wyborem, podczas uroczystych przyjęć postaw na nieco bardziej stylowy materiał, jak len lub tkanina żakardowa.

Zadbaj o spójność estetyczną zastawy 

Przede wszystkim upewnij się, że naczynia i sztućce należą do tego samego zestawu. Ich estetyka powinna być ponadto dopasowana do aranżacji stołu i przygotowanego wcześniej motywu. Ponadto sprawdź, czy masz wystarczającą ilość talerzy, sztućców, kieliszków, półmisków i pozostałych naczyń na przyjęcie określonej liczby gości. 

Nakrywanie stołu – prosta instrukcja krok po kroku

Przygotowanie schludnego i ładnego nakrycia stołu nie jest trudne, ale wymaga precyzji i znajomości podstawowych zasad. Zobacz prostą instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez poszczególne etapy. Dzięki temu zyskasz doskonałe nakrycie stołu, które swoją precyzją i estetyką zachwyci wszystkich zaproszonych gości!

  • Najpierw rozłóż talerze podkładkowe (jeśli ich nie masz, użyj tradycyjnych, płaskich talerzy). To one powinny leżeć bezpośrednio na stole.
  • Następnie – na płaskich talerzach – umieść talerze przekąskowe (jeśli przewidujesz przystawki).
  • Ułóż sztućce w takim porządku, aby najdalej od talerza znalazły się te, które używa się, jako pierwsze (np. jeśli pierwszym daniem będzie zupa, wtedy łyżka powinna leżeć najdalej).
  • Sztućce do deseru umieść nad talerzem. Uchwyt łyżeczki powinien być skierowany na prawo, natomiast widelczyka na lewo (ząbki zwrócone w prawą stronę).
  • Rozłóż widelce z lewej strony talerza, a noże z prawej. Ostrze powinno być skierowane w stronę talerza.
  • Serwetki powinny znajdować się przy talerzu każdego gościa: albo na środku talerza, albo obok widelców po lewej stronie.
  • Wszystkie kieliszki i szklanki do spożywania napojów (bezalkoholowych i alkoholowych) umieść nad nożami.
  • Ogólne zasady mówią, że kieliszek do szampana może stać na stole od początku, natomiast takie alkohole, jak: likier czy whisky, powinno podawać się podczas deseru.
  • Idealny scenariusz zakłada, iż przed rozpoczęciem posiłku każdy z gości powinien dysponować trzema talerzami: podkładkowym, płaskim i przekąskowym.
  • Kiedy natomiast goście zjedzą już przekąski, wówczas zbierz talerze i podaj zupę w odpowiednich naczyniach (np. specjalnych miseczkach), które zostaną umieszczone bezpośrednio na płaskich talerzach.
  • Deser podawaj na naczyniach, które rozłożysz, dopiero po zakończeniu drugiego dania. 

Sprawdź powyższe wskazówki w praktyce podczas najbliższego przyjęcia i spotkania z bliskimi!

Nakrycie stołu do kawy i ciasta – jak to zrobić prawidłowo?

Spotkanie z rodziną lub bliskich przy deserze, jest znacznie mniej formalne niż uroczysty obiad. W rezultacie możesz pozwolić sobie na nieco większą swobodę w zakresie dekoracji. 

Nakrycie stołu do kawy i ciasta zacznij od wyboru odpowiedniego obrusu: postaw na wersję w kratkę i dopasuj do niego serwetki (np. kolorowe lub z określonym motywem). Świetnym rozwiązaniem są również świeże kwiaty, którymi możesz przyozdobić każde nakrycie. Nie ma znaczenia, czy podajesz deser na mniejszych stolikach kawowych w salonie, czy dużych stołach w jadalni – niezbędnym elementem nakrycia jest odpowiedni serwis. 

O czym powinieneś pamiętać?

  • Każdy z gości powinien mieć przed sobą jeden talerzyk do ciasta oraz filiżankę do kawy, a także widelczyk i małą łyżeczkę (pasujące do kompletu).
  • Doskonałym wyborem jest użycie dzbanków, w których wcześniej przygotujesz kawę i herbatę. W konsekwencji goście będą mogli samodzielnie dolewać sobie ciepłych płynów w zależności od własnych potrzeb.
  • Nie zapominaj o cukiernicy i mleczniku. Razem z dzbankami powinny być utrzymane w tej samej estetyce, co filiżanki do kawy.
  • Przydatnym elementem jest natomiast patera na ciasto, na której ustawisz słodkie przysmaki, którymi goście będą się dowolnie częstować. Nie zapomnij o łopatce, która ułatwi nakładanie ciasta na talerze.

Choć nakrywanie stołu jest bardzo ważne, o wiele istotniejsza jest właściwa atmosfera. Spotkania przy kawie i deserze mają swobodny charakter, więc zadbaj o komfort gości i podaruj im przyjemny nastrój, w którym poczują się przyjemnie i luźno.

5 najczęstszych błędów, które możesz robić nieświadomie

Z racji tego, że nakrywanie do stołu rządzi się swoimi prawami i ma ściśle określone zasady, nietrudno popełnić błąd. Pomyłki zdarzają się każdemu i jesteśmy przekonani, że zaproszeni gości z pewnością „przymkną oko” na pewne nieścisłości. Jeśli jednak chcesz uniknąć błędów, poznaj najczęstsze pomyłki, które zdarzają się nawet najlepszym!

1. Podanie dań

Nalewanie zupy prosto z wazy, ustawionej na stole, to bardzo dobre rozwiązanie. Jeśli jednak wcześniej podałeś przekąski, najpierw je posprzątaj i zabierz ze stołu. W ten sposób dajesz sygnał, że kończy się pierwsza część dania głównego (przystawki), a zaczyna kolejna (zupa).

Ponadto savoir-vivre zakładaj, że rozpoczęcie jedzenia powinno nastąpić wtedy, gdy każdy z gości będzie miał swoją porcję. W ten sposób jest bowiem zachowany porządek i równość.

2. Przydział miejsc przy stole

Mogłoby się wydawać, że usadzenie gości przy stole jest istotne tylko podczas większych przyjęć i uroczystości (np. wesela). Nic bardziej mylnego! Co bowiem zrobisz w sytuacji, kiedy wiesz, że na domowym przyjęciu zjawią się osoby, które niespecjalnie darzą się sympatią?

  • Użyj winietek. To bardzo prosty sposób na przydzielenie miejsc przy stole do konkretnych gości, a także ciekawe rozwiązania dekoracyjne. W takim przypadku unikniesz nieporozumień, niepotrzebnej „walki” o miejsce czy chaosu po przybyciu gości. 

Winietki to także świetny pomysł na przyjęcia, podczas których obecne są młodsze i starsze osoby. Często zdarza się, że obie grupy wiekowe czują się pewniej i swobodniej w otoczeniu rówieśników lub osób w podobnym wieku. Możesz wykorzystać tę wiedzę i usadzić gości przy stole, uwzględniając ich wiek, zainteresowania czy poglądy.

3. Prawidłowe ułożenie sztućców

Powiedzieliśmy już o tym wcześniej, ale ułożenie sztućców przy stole jest na tyle ważne, że warto powtórzyć to jeszcze raz.

  • Pamiętaj, aby sztućce, które są używane w pierwszej kolejności, były położone najdalej od talerza. Widelczyk lub łyżeczka do deseru powinna znajdować się natomiast nad talerzem. 

Niuansem, ale bardzo istotnym, na który goście często zwracają uwagę, jest z kolei skierowanie ostrza noża w stronę nakrycia.

4. Nakrycie dla osoby leworęcznej

Co powinieneś zrobić w sytuacji, jeśli wśród zaproszonych gości jest osoba leworęczna? 

  • Jeżeli wiesz, które miejsce przy stole zajmie taka osoba, wówczas możesz przygotować dla niej specjalne nakrycie. To bardzo życzliwy gest, który bez wątpienia zrobi świetne wrażenie.
  • Jeżeli natomiast nie wiesz, gdzie usiądzie osoba leworęczna, wówczas przygotuj identyczne nakrycie stołu dla wszystkich gości. W takiej osoba leworęczna – po zajęciu miejscu – sama przełoży sztućce i dopasuje je do swoich potrzeb.

Proste rozwiązania są najlepsze!

5. Dekoracje

Zastanawiając się, jak nakryć do stołu, nie można pominąć odpowiednich dekoracji. Świeczniki, serwetki, kwiaty i inne elementy pełnią istotną rolę w budowanie właściwej atmosfery. Nie zapominaj jednak, że każdy z tych dodatków jest jedynie uzupełnieniem nakrycia stołu. Oznacza to, że dekoracje nie mogą przeszkadzać w konsumowaniu posiłków, rozmowach i wspólnym spędzaniu czasu.

  • Nie ustawiaj wysokich świeczników lub kwiatów w taki sposób, że będą one zastawiać gości, siedzących po drugiej stronie stołu. Taki wybór znacznie utrudnia rozmowę.
  • Zadbaj o to, aby każdy z gości miał do dyspozycji serwetki, które będzie mógł rozłożyć na kolanach albo wykorzystać w określonych sytuacjach.
  • Wybierając kwiaty, pamiętaj, aby ich zapach nie był zbyt intensywny, ponieważ może utrudniać spożywanie posiłku Jeśli nie wiesz, jakie preferencje zapachowe mają Twoi gości, postaw na uniwersalne i subtelne rozwiązania. 

Pamiętaj, że dekoracje są dodatkiem, a ich zadanie polega na uzupełnieniu nakrycia stołu i zbudowaniu przyjemnej atmosfery.

Nawet najlepsze nakrycie stołu nie pomoże, jeśli zapomnisz o tym „drobnym” szczególe!

Przygotowałeś wszystko na przybycie gości? Twój stół prezentuje się perfekcyjnie, a nakrycie stołu jest idealnie skomponowane? Gratulujemy! Nie chcemy Ci zabierać satysfakcji i radości, ale jesteś pewien, że pomyślałeś o wszystkim?

Często zapominamy o najważniejszym aspekcie: odpowiednio dobranym stole. Proste i banalne? Być może, ale nawet nie wiesz, jak wiele razy zdarza się, że wybieramy mebel, który jest niedopasowany do naszych potrzeb. 

Bo jak inaczej wyjaśnić fakt, że kupujemy za mały stół do jadalni (np. na 8 osób), skoro wiemy, że regularnie będziemy spotykać się w co najmniej 12-osobowym gronie? W następstwie tego nakrycie stołu być może jest estetyczne, ale goście nie mają żadnego komfortu, gdyż są zbyt mocno „ściśnięci”.

Na co więc powinieneś zwrócić uwagę, wybierając stół?

  • Zacznij od jego przeznaczenia. Zupełnie inne funkcje i właściwości mają okrągłe stoliki kawowe, a inne duże stoły do jadalni.
  • Wybierz właściwy rozmiar stołu. Każdy z gości powinien mieć wolną przestrzeń, wynoszącą: 60 cm (szerokość) oraz 40 cm (w głąb blatu). Jeśli więc wybierasz stół o klasycznych wymiarach 180 cm x 90 cm, wówczas swobodnie zmieści się przy nim 8 osób.
  • Ustaw stół w odpowiednim miejscu. Każdy powinien mieć możliwość odsunięcia krzesła od stołu na odległość minimum 70 cm. Zadbaj więc o to, aby inne elementy wyposażenia (np. meble wypoczynkowe) lub ściana, nie znajdowały się zbyt blisko stołu.
  • Dopasuj krzesła do stołu. Ich wysokość powinna być dostosowana do blatu. Zadbaj ponadto, aby ich estetyka pasowała do stołu i stylu całego wnętrza.

W sklepie Mebel-Partner czekają na Ciebie nowoczesne stoły do jadalni, kuchni i salonu. Z łatwością wybierzesz właściwy rozmiar, kształt, kolor, styl i ogólny wygląd. W ten sposób szybko znajdziesz idealny mebel, który wkomponuje się w przestrzeń Twojego domu lub mieszkania. Co najważniejsze jednak – zyskasz stół, przy którym będziesz mógł spotykać się z bliskimi w komfortowej i przyjaznej atmosferze!

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*