Czy warto wybierać opony całoroczne?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy warto wybierać opony całoroczne?
Jak kupić?Nieruchomości

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wiele osób, chcąc zaoszczędzić na eksploatacji samochodu, decyduje się na opony całoroczne. W końcu jak sama nazwa wskazuje, są wielosezonowe. Nie trzeba zatem czekać na odpowiedni czas wymiany opon z letnich na zimowe i odwrotnie. Na pewno jest to wygodne, ale czy zawsze bezpieczne? Czy warto wybierać opony całoroczne i co warto wiedzieć na ich temat?

Opony całoroczne – poznaj ich charakterystykę 

Opony całoroczne nazywane są też wielosezonowymi. Nie twardnieją tak jak opony letnie na mrozie. Z kolei są mniej elastyczne niż opony zimowe. Gorzej od opon letnich radzą sobie podczas opadów deszczu. Trzeba też wiedzieć, że szybciej się zużywają. Trzeba jednak zaznaczyć, że czołowi producenci do ich produkcji używają coraz lepszych mieszanek gum i technologii. W związku z tym mają one lepsze parametry techniczne niż jeszcze kilka lat temu. Przykładem może być tutaj Michelin CrossClimate. Są to opony, które oznaczone są homologacją zimową, czyli symbolem alpejskim, a więc płatkiem śniegu na tle góry. Można zatem powiedzieć, że spełniają one kryteria opon zimowych. 

Kto może zdecydować się na opony całoroczne? Dla kogo nie będą najlepszym wyborem?

Jeżeli nie zależy Ci na najlepszych osiągach hamowania zimą czy latem, to opony całoroczne mogą spełnić Twoje oczekiwania. Są odpowiednim wyborem dla tych kierowców, którzy swoim samochodem w ciągu roku nie pokonują wielu czy setek tysięcy kilometrów po zróżnicowanych nawierzchniach. Jeżeli przemierza się w granicach 9 tys. km rocznie i to głównie w warunkach miejskich, to opony całoroczne jak najbardziej mogą zdać egzamin i można się na nie zdecydować. Jest to wybór dla kierowców, którzy jeżdżą dość spokojnie i nie szarżują. Trzeba bowiem pamiętać, że tego typu opony, mimo coraz lepszych technologii, szybciej się zużywają. Dlatego kierowcom, którzy preferują bardziej dynamiczną jazdę, rekomendujemy sezonową wymianę opon, czyli opony letnie i zimowe. Jeżeli Twój samochód dysponuje większą mocą, to też raczej nie możesz myśleć o oponach całorocznych. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będą te sezonowe.         

Jakie opony całoroczne warto wybrać?

Oczywiście należy sięgać po te najwyższej jakości. Do wyboru są trzy klasy: ekonomiczna, średnia i premium. Należy przy tym sprawdzać jakie oceny w testach zyskały dane opony. Oczywiście najlepiej postawić na opony całoroczne, które posiadają zimową homologację. Dzięki temu można zapewnić sobie bezpieczeństwo jazdy w zimowych warunkach, oczywiście przy dostosowaniu prędkości do panujących warunków. Na pewno przy wyborze opon całorocznych cena nie jest tak istotnym czynnikiem, jak w przypadku sezonowych. W końcu nie trzeba ich wymieniać nawet przez kilka lat. W związku z tym można sporo zaoszczędzić, a biorąc pod uwagę koszty różnych napraw czy serwisowania, co na pewno będzie potrzebne, to na pewno jest to opłacalna inwestycja.

Dlaczego warto wybrać opony całoroczne? 

Zakładając, że opony całoroczne będziesz użytkować przez 3 lata, unikniesz aż 6 wymian. Łatwo zatem policzysz, ile możesz zaoszczędzić. Nie musisz martwić się o składowanie opon sezonowych w odpowiednich warunkach czy płacić za ich składowanie w warsztacie wulkanizacyjnym, co jest kolejnym plusem. Wymieniasz opony wtedy, kiedy są zużyte na nowe i znów możesz użytkować przez kilka lat, jeśli nie przytrafi się niespodziewana sytuacja. Nie będziesz zaskoczony nagłymi zmianami pogody jak kierowcy, którzy za szybko zmienili swoje opony sezonowe.       

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*