Skąd wziąć pieniądze na remont mieszkania?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Skąd wziąć pieniądze na remont mieszkania?
Jak kupić?Nieruchomości

Zakup mieszkania to cel życiowy wielu z nas. Bez względu na to czy wymarzone lokum pochodzi z rynku wtórnego, czy pierwotnego, często wymaga remontu – skąd wziąć na to środki pieniężne? Jak je zdobyć? Podpowiadamy

Kredyt hipoteczny

Wiele osób, które finansują zakup nieruchomości z pomocą banku, przy staraniu się o kredyt hipoteczny uwzględnia kwotę potrzebną na wykończenie swojego M. W zależności od oferty danej instytucji finansowej i wieku kredytobiorcy może on spłacać raty (równe lub malejące) nawet przez 30 lat. Minusem tej formy finansowania jest konieczność dysponowania wkładem własnym, który może wynieść nawet 20% wartości nieruchomości i „otrzymanie” w pakiecie innych, tak naprawdę zbędnych produktów, takich jak dodatkowe ubezpieczenie na życie w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym, rachunek bankowy czy karta kredytowa. 

Musimy też uzbroić się w cierpliwość – zgodnie z prawem na decyzję kredytową możemy czekać do 21 dni od chwili złożenia wniosku, choć w praktyce bywa, że jest to nawet 6-8 tygodni. Warto wspomnieć, że bank może żądać od nas przedstawienia kosztorysu remontu i harmonogramu prac. Oczywiście kredyt hipoteczny można zaciągnąć nie tylko na zakup mieszkania, ale także na jego remont. 

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy jest łatwiejszy do uzyskania, niż kredyt hipoteczny. Nie wiąże się z tyloma formalnościami. Do uzyskania potrzebnych środków na remont może wystarczyć tylko dowód osobisty i zaświadczenie o wysokości dochodów (w zależności od banku i kwoty, o jaką się staramy). Tego rodzaju zobowiązanie należy spłacić zwykle w ciągu 10 lat. Jego zaletą jest z pewnością szybka decyzja kredytowa – w niektórych instytucjach odpowiedź zwrotną otrzymamy w zaledwie kwadrans! Minusem – wyższe oprocentowanie, niż przy kredycie hipotecznym i niższa maksymalna kwota kredytu. 

Pożyczka hipoteczna  

Pożyczka hipoteczna podobnie jak kredyt hipoteczny często wiąże się z koniecznością wypełnienia przez potencjalnego pożyczkobiorcę wielu dokumentów (jednak możemy spożytkować ją na dowolny cel konsumpcyjny tak jak w przypadku kredytu gotówkowego) i formą zabezpieczenia spłaty zobowiązania w postaci hipoteki nieruchomości. Dzięki temu zabezpieczeniu bank może pożyczyć nam więcej środków, niż w przypadku kredytu gotówkowego (zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, maksymalna kwota to 255 550 złotych, choć większość banków nie udziela tak wysokich kredytów gotówkowych – najczęściej jest to do 150 000 złotych).

Pożyczka społecznościowa

Ciekawym, choć rzadko wybieranym sposobem na pozyskanie pieniędzy na remont mieszkania jest pożyczka społecznościowa przez internet zwana peer-to-peer (P2P) – na czym polega? Można powiedzieć, że to nowoczesna forma znanej z przeszłości pożyczki sąsiedzkiej.  Udzielana jest na podstawie umowy zawieranej pomiędzy osobami fizycznymi. Wystarczy złożyć wniosek online na jednej z platform internetowych umożliwiających przeprowadzenie takiej transakcji, aby otrzymać zindywidualizowane oferty pożyczkowe. Pożyczka społecznościowa to tańsza alternatywa dla produktów bankowych, jest pozbawiona ukrytych kosztów, dodatkowych opłat i wielu formalności. 

Pożyczka od rodziny lub przyjaciół

Z ekonomicznego punktu widzenia najkorzystniejszą opcją sfinansowania remontu wymarzonych czterech kątów jest pożyczka zaciągnięta u członków rodziny (rodziców, dziadków, rodzeństwa), gdyż wtedy nie jesteśmy obarczeni żadnymi dodatkowymi kosztami – oddajemy tylko tyle pieniędzy, ile pożyczyliśmy. Możemy również pożyczyć pieniądze od bliskich przyjaciół, jeśli są gotowi wspomóc nas w wykończeniu mieszkania. Warto mieć świadomość, że przedłużający się zwrot pożyczki może negatywnie odbić się na znajomości. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że tego typu pożyczki są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z przepisami polskiego prawa, stawka opodatkowania wynosi 2%.

Mamy nadzieję, że nasze propozycje na pozyskanie potrzebnych środków na remont mieszkania okażą się dla Was przydatne i pozwolą wygodnie się urządzić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*