Nie tylko Netflix i HBO – przegląd serwisów VOD w Polsce

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Nie tylko Netflix i HBO – przegląd serwisów VOD w Polsce
Życie w mieście

Serwisy VOD stały się popularne, zwłaszcza w okresie pandemii. Kto nie chciałby oglądać ulubionych filmów czy seriali, kiedy ma na to ochotę i do tego legalnie? Wideo na życzenie jest lekarstwem na nudę dla wielu ludzi. Dlaczego zatem mielibyśmy ograniczać się do tych najbardziej znanych, skoro na rynku jest ich wiele, a jak wiadomo, nie każdy serwis ma w swojej ofercie wszystkie tytuły? 

Gdzie szukać?

Strony i aplikacje oferujące VOD wylewają się wręcz z Internetu. Poza najbardziej znanymi możemy znaleźć także IPLA, PLAYER, CDA PREMIUM, PRIME VIDEO czy chociażby VOD.PL. Po wpisaniu frazy VOD w wyszukiwarce internetowej wyskakuje wiele wyników z różnymi ofertami.

Najlepszym sposobem jest przestudiowanie opinii na temat danej platformy, czy wpisanie na stronie danego VOD tytułu naszego serialu, by sprawdzić, czy ma go on w ofercie. 

Różnice w portalach VOD

Każdy serwis oferujący tę rozrywkę ma własną politykę, ofertę materiałów do oglądania oraz cenę. Zanim zdecydujemy się na wykupienie subskrypcji na danym portalu, należy zgłębić wszystkie te szczegóły i podjąć decyzję w zależności od tego czy oferta jest opłacalna i czy serwis oferuje pożądane przez nas filmy oraz seriale. 

Dla przykładu najtańsza opłata miesięczna za IPLA wynosi 15 zł na okres 30 dni, CDA PREMIUM to wydatek w wysokości 20 zł na okres 30 dni, VOD.PL to kwota rzędu 15 zł na ten sam okres, PLAYER.PL podobnie do VOD także kosztuje 15 zł, natomiast PRIME VIDEO 25.99 zł na okres miesiąca z możliwością darmowych 7 dni na „okres próbny”. Różnic jest więcej – chociażby materiały, które można oglądać, możliwość pobierania, czy oglądanie offline.

Ranking VOD w Polsce

W marcu 2020 roku został przeprowadzony ranking oglądalności serwisów VOD przez ludzi w Polsce, który przedstawia się w następująco:

  1. Prime Video – 530 363 użytkowników.
  2. Ipla.tv – 1 583 346 użytkowników.
  3. CDA Premium – 3 033 358 użytkowników.
  4. Player.pl – 3 851 001 użytkowników.
  5. Vod.pl – 4 050 402 użytkowników.

Na podstawie tego rankingu można śmiało celować w te najbardziej sprawdzone, aczkolwiek należy pamiętać, że nie każdy serwis oferuje to samo. IPLA/PLAYER/VOD mają w swojej ofercie głównie seriale i filmy Polskiej produkcji, natomiast pozostałe celują bardziej w zagraniczną kinematografię. 

Zalety i minusy serwisów VOD

Głównym plusem VOD jest oglądanie materiałów, kiedy ma się na to ochotę. Nie trzeba czekać na ulubiony film czy poprzednie odcinki ulubionego serialu. Wszystko jest pod ręką, wystarczy wpisać frazę w wyszukiwarce danego portalu i możemy cieszyć się dostępem.

Niestety, znajdą się też minusy. Głównym problemem zazwyczaj jest łącze internetowe, którego brak uniemożliwia nam oglądanie. Niektóre serwisy mają opcję oglądania offline, natomiast trzeba pamiętać, aby wcześniej pobrać dany materiał. Kolejnym problemem może okazać się miesięczna subskrypcja, która zdarza się, że jest problematyczna dla niektórych osób. Kwoty rzędu 20 lub 30 zł miesięcznie w dobie pandemii mogą być znaczące dla części z nas. Sprzęt, na jakim chcemy oglądać programy czy filmy także ma znaczenie. 

Obecnie większość serwisów oferuje rozrywkę w jakości 4K, co wymaga od nas dostosowanego do tego sprzętu bądź (w przypadku komputera) karty graficznej i odpowiedniego monitora. Oczywiście jest możliwość oglądania w słabszej jakości, aczkolwiek kto by nie chciał oglądać ulubionego filmu z jak najlepszymi efektami.

VOD dla najmłodszych?

Serwisy oferujące seriale i programy są także dostosowane do najmłodszych widzów. Większość z portali ma blokadę rodzicielską oraz szeroką gamę bajek czy filmów familijnych. Jeśli dziecko szuka niewymagającej rozrywki, a rodzic potrzebuje chwili dla siebie – VOD jest znakomitym rozwiązaniem.

Jest to także dobry pomysł na spędzenie czasu ze swoimi pociechami, śmiejąc się przy ich ulubionych postaciach z bajek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*