Ogródek w domku szeregowym – jak zaaranżować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ogródek w domku szeregowym – jak zaaranżować?
Urządzanie i inspiracje

Małe ogrody w bliźniakach lub szeregowym budownictwie często przysparzają więcej problemów aranżacyjnych niż duże przestrzenie. Podpowiadamy, jak urządzić ogródek. 

Ogrody w domach szeregowych mają zazwyczaj specyficzny kształt – są długie i wąskie, dlatego ich aranżacja wymaga wyostrzonego zmysłu przestrzennego i przemyślanego planu. Zanim zaczniesz kupować rośliny i budować taras, musisz koniecznie przemyśleć parę kwestii. Podpowiadamy jakich!

Zadbaj o prywatność 

Nieważne, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, szeregowcu czy bliźniaku –  prywatność to podstawowa kwestia, którą powinieneś mieć na uwadze podczas tworzenia aranżacji ogrodu. Jeśli nie chcesz, by sąsiedzi podglądali Cię podczas opalania lub rodzinnego grilla, dobrze zastanów się, jaki rodzaj ogrodzenia zapewni Ci najwięcej intymności. Siatka o dużych oczkach nie sprawdzi się – chyba że obsadzisz ją pnączami, które szybko stworzą naturalny parawan, wyjątkowo przyjemny dla oczu. Żywa zasłona, np. z tui lub żywopłotu, to najlepsza metoda do każdego ogrodu. 

Jeśli zamierzasz zamaskować płot pnączem, pamiętaj, że wieloletnie gatunki potrzebują przynajmniej dwóch lat, aby zapewnić Ci schronienie przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Czekając na piękne pędy pnączy wieloletnich, warto zasadzić tymczasowo rośliny jednoroczne, które szybko rozrosną się i obrodzą w kwiaty – może to być wilec, groszek pachnący lub kobea. 

Ogólna zasada mówi, że przy siatkach i ażurowych ogrodzeniach powinno sadzić się gatunki owijające się wokół podpory, takie jak powojniki (np. clematis) lub wiciokrzewy. Przy murach natomiast gatunki, które potrafią utrzymać się na śliskiej powierzchni, np. bluszcz. 

Powiększ przestrzeń użytkową 

Każdy ogród powinien stanowić przedłużenie wnętrz. To dlatego wszelkie dodatki ogrodowe lub aranżacja tarasu powinna współgrać ze stylem wykończenia domu i tworzyć spójną, harmonijną całość. Ogród, nawet ten malutki, ma być miejscem relaksu i wypoczynku, dlatego zaopatrz się w odpowiednie meble. Jeśli przestrzeń ogrodu jest zbyt mała, by wyselekcjonować miejsce na taras, postaw na ergonomiczne fotele wiszące – jeśli nie masz drzew, możesz kupić modele wyposażone w stelaż lub hamaki. Te ostatnie świetnie wpasują się w przytulne aranżacje w stylu boho. 

Jeśli jednak możesz pozwolić sobie na wydzielenie tarasu, koniecznie przemyśl aranżację od A do Z. Meble ogrodowe muszą być odporne na niekorzystne warunki pogodowe, szkodliwe działanie wody lub słońca. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być estetyczne! Jeśli wszystkie Twoje wnętrza zaaranżowane są w stylu scandi, również na tarasie powinieneś celebrować chłodny minimalizm. Pamiętaj – może być estetycznie, funkcjonalnie i wygodnie. 

Nie lekceważ magii klimatycznego oświetlenia. Ogrodowe latarnie w stylu vintage lub boho lampiony podkreślą urokliwą atmosferę Twojego ogrodu, a przy okazji zwiększają widoczność i bezpieczeństwo po zmroku. 

Zacieraj granice 

Chociaż w małych ogrodach szeregowego budownictwa nie ma miejsca na ogrodowe szaleństwo przepełnione roślinnością, nie warto się ograniczać. Wiele przydomowych ogródków wypełnionych jest jedynie trawą, często nierówną, przepaloną i pełną chwastów. Pusta przestrzeń podkreśla mały metraż ogrodu. Zamiast więc bać się eksperymentów z roślinnością, wybierz kwiaty i krzewy, które nadadzą ogrodowi charakteru, a przy okazji zatrą granice wyznaczone przez ogrodzenie. Im mniej Twój ogród przypomina prostokąt, tym lepsze wrażenie tworzy. 

Pamiętaj, aby dokładnie dobierać rośliny, z których tworzyć będziesz kwiatowe aranżacje. Przed ich kupnem musisz zorientować się, jaka ziemia przeważa w Twoim ogrodzie (kwaśna, zasadowa, przepuszczalna czy gliniasta?) oraz jak duże jest jego nasłonecznienie. Weź również pod uwagę, jak dużo czasu możesz przeznaczyć na pielęgnowanie Twojego ogrodu. Jeśli jesteś często poza domem i nie masz możliwości regularnego podlewania roślin, przycinania ich i plewienia, wybierz gatunki, którym niewiele do szczęścia potrzeba. A takich jest wiele! Najczęściej spotykane to: funkie, żurawki, lwie paszcze, łubiny, piwonie i lawenda. Bez dodatkowej pomocy poradzi sobie też większość iglaków. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*