Z jakich materiałów wybrać koc na zimę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Z jakich materiałów wybrać koc na zimę?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Szukasz idealnego koca na długie zimowe wieczory? Nie wiesz, czym kierować się przy zakupie? Podpowiadamy, jakie materiały są miłe w dotyku, nie uczulają i są przyjazne dla dzieci.

Koc wykonany z odpowiedniego materiału znacznie uprzyjemni Ci każdy chłodny wieczór w domu – idealne okrycie sprawdzi się podczas lektury, oglądania filmu czy popołudniowej drzemki. Koc to zarówno praktyczny, jak i estetyczny element wyposażenia wnętrza.

Decydując o zakupie tkaniny, weź pod uwagę jej przeznaczenie i skłonności domowników do alergii. Istotne przy wyborze będą także: gęstość splotu, indywidualne preferencje kolorystyczne, wymiary koca oraz zalecenia dotyczące prania. Warto wybierać materiały wysokiej jakości, które będą przyjazne dla Twojego ciała.

Koce i pledy z wełny merino i kaszmiru

Wełniane koce charakteryzują się tym, że latem chłodzą, a zimą grzeją. Wiele osób decyduje się na ich zakup, ponieważ wełna wchłania wilgoć, zapewnia prawidłową wentylację i pomaga utrzymać optymalną temperaturę. Dzięki lanolinie wełna jest również antybakteryjna. Naturalne materiały są często wybierane przez osoby ceniące sobie styl i jakość – wełniane koce prezentują się w mieszkaniu bardzo elegancko i służą przez lata. Przed zakupem warto jednak sprawdzić skład koca pod względem domieszek. Czystą wełnę cechują ostre włoski, które mogą nie odpowiadać osobom z wrażliwą skórą. Poza tym wełniany koc może ulegać mechaceniu i wymaga delikatnego ręcznego prania albo chemicznego czyszczenia.

Koce z bawełny

Bawełniane koce są miłe i miękkie w dotyku. Jeśli szukasz idealnego koca czy pledu na zimę, wybierz model o grubym splocie, żeby mocniej ogrzewał. Bawełna ma to do siebie, że rzadko uczula, dzięki czemu sprawdzi się dla skóry delikatnej, wrażliwej, a także skłonnej do alergii. Polecana jest także dla dzieci. Warto wybierać koce z bawełny organicznej, które posiadają certyfikat jakości produktów tekstylnych Organizacji Oeko-Tex. Należy pamiętać o tym, że wyroby bawełniane szybko się gniotą, wobec czego wymagają częstego prasowania. Koce bawełniane zwykle można prać w pralce.

Koce z polaru

Dzięki dobrym właściwościom izolacyjnym grube koce z polaru również świetnie sprawdzają się zimą. Do tego są łatwe w pielęgnacji, ponieważ pod wpływem prania w pralce nie tracą swoich właściwości i szybko schną. Dużą zaletą wyrobów polarowych jest to, że mogą być używane przez alergików. Koce polarowe występują w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu łatwo dopasujesz koc czy narzutę do każdej aranżacji. Dla dobra środowiska warto kupować koce wykonane z poliestru z recyklingu.

Koce akrylowe

Akryl to materiał syntetyczny wytwarzany ze sztucznej przędzy. Jest dużo tańszą alternatywą dla wełny i wyróżnia się lekkością. Koce akrylowe są miłe w dotyku i łatwe do utrzymania w czystości. Charakteryzują się tym, że się nie odkształcają i szybko schną. Dobrze sprawdzają się w roli narzuty albo otulenia w okresie jesienno-zimowym – latem mogą nie być wystarczająco przewiewne. Dużą wadą akrylu jest to, że może się elektryzować.

Kocyki dla dzieci

Jeśli chodzi o koce, które sprawdzą się dla dzieci i niemowląt, to będą to przede wszystkim: muślinowe, z bawełny organicznej i włókna bambusowego. Bardzo przyjemna dla delikatnej skóry dziecka jest także tkanina minky. Zimą do transportu malucha albo otulenia go w pomieszczeniu polecany jest szczególnie koc bambusowy, który jest antyalergiczny i antybakteryjny. Dla bezpieczeństwa noworodków warto wybierać koce o ażurowym splocie, które będą zapewniać dostęp powietrza.

Zdjęcie główne: Amin Hasani/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*