Co może najemca, a czego nie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co może najemca, a czego nie?
Jak wynająć?Nieruchomości

Na wynajem mieszkania często decydują się osoby, które nie mogą pozwolić sobie na kupno własnej nieruchomości. Jakie prawa przysługują najemcy? Jakich obowiązków musi on przestrzegać?

Wynajmowanie nieruchomości regulują dwa akty prawne: Kodeks cywilny i Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów. Choć prawo nie nakazuje sporządzania pisemnej formy umowy, warto o nią zadbać, ponieważ może przydać się w razie wątpliwości najemcy bądź sytuacji konfliktowej z wynajmującym (właścicielem mieszkania), które niekiedy kończą się w sądzie.

Umowy najmu powinny jasno określać nie tylko wysokość czynszu i termin jego wpłaty oraz długość trwania umowy czy ewentualny okres wypowiedzenia, lecz także prawa i obowiązki najemcy. Przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznajmy się z jej treścią i rozwiejmy wszelkie wątpliwości.

Prawa i obowiązki najemcy

Prawa najemcy, które zapisuje się w umowach najmu, są zawarte także w powyżej wspomnianej ustawie o ochronie praw lokatorów. Jeżeli umowa budzi nasze wątpliwości, zajrzyjmy do aktów prawnych. Jeszcze przed podpisaniem umowy mamy prawo do dokładnego zapoznania się z nią, uzyskania wszelkich informacji (o kaucji, czynszu, dodatkowych rachunkach za media) i sprawdzenia stanu mieszkania opisanego w ogłoszeniu. A jakie prawa i obowiązki przysługują najemcy po podpisaniu umowy?

Przyjmowanie gości

Najemca może przyjmować gości w wynajmowanym mieszkaniu, a nawet pozwalać zostać im na noc lub kilka. W lokalu nie mogą jednak mieszkać na stałe osoby, które nie zostały ujęte w umowie i o których właściciel nie wie. Najemca może także organizować przyjęcia i spotkania towarzyskie, o ile nie naruszają one zasad regulaminu spółdzielni. Przykładowo kilkukrotne zgłoszenie zakłócania ciszy nocnej upoważnia właściciela mieszkania do wypowiedzenia umowy.

Zmiana wystroju mieszkania

Najemca ma prawo wprowadzać drobne zmiany w wynajmowanym lokalu – przestawić meble czy zawiesić zasłony. Wprowadzone zmiany nie mogą jednak wiązać się z ingerencją w substancję mieszkania (na przykład wiercenie dziur w ścianach). Większe zmiany bądź ulepszenia (jak zakup nowych urządzeń) powinny być zawsze ustalane z właścicielem, a w momencie wyprowadzki lokal musi zostać przywrócony do stanu pierwotnego.

Wykorzystanie nieruchomości do celów innych niż mieszkalne

Zdarza się, że najemcy zakładają własną działalność gospodarczą, a wynajmowane mieszkanie chcieliby wskazać jako miejsce prowadzenia tejże działalności. Jest taka możliwość, jednak wiąże się ona z uzyskaniem pisemnej zgody od właściciela lokalu.

Posiadanie zwierząt

Jeżeli właściciel nie zgłasza sprzeciwu, możemy trzymać zwierzęta w wynajmowanym mieszkaniu. Niekiedy jednak wynajmujący zezwala tylko na małe zwierzaki (na przykład rybki, króliki czy chomiki), a nie wyraża zgody na posiadanie psów i kotów. Tego typu kwestie również powinny być ustalone i zapisane w umowie.

Naprawy i remonty

Najemca jest zobowiązany do naprawy szkód, które powstaną z winy jego lub jego gości. Powinien także na bieżąco dbać o stan techniczny lokalu, nie tylko utrzymywać go w czystości, lecz także przeprowadzać bieżącą konserwację i naprawiać drobne usterki drzwi, podłóg i okien. Poważne awarie musi zgłaszać właścicielowi i udostępniać mu lokal w celu ich usunięcia.

Zdj. główne: Cytonn Photography/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*