Jak hodować figowiec?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak hodować figowiec?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Figowiec, nazywany również fikusem, to nazwa rodzajowa dla ponad ośmiuset gatunków roślin charakteryzujących się, w zależności od odmiany, wydawaniem słodkich owoców – fig, produkcją kauczuku lub solidnym, chętnie wykorzystywanym drewnem. Figowce znalazły również zastosowanie jako rośliny domowe, upiększające wnętrza wielu mieszkań i balkonów.

Warunki, których potrzebuje figowiec

Fikus to roślina idealnie nadająca się do hodowli zarówno w domu lub mieszkaniu, jak i na balkonie czy tarasie. Wszystko dlatego, że jest to rodzaj dość odporny na działanie niskich temperatur i należy go chronić dopiero przed stosunkowo dużym zimnem (temperatura -5 stopni Celsjusza), które przez większość się nie zdarza. Należy jednak uważać podczas wybierania figowcowi miejsca na balkonie lub tarasie. Roślina ma duże liście i podczas wiatru może „łapać” w nie powietrze, co ma szansę skutkować przewróceniem się doniczki. Z tego powodu dobrze jest ustawić fikusa za odpowiednimi zasłonami. Figowiec jest rośliną lubiącą słońce, dlatego najlepiej będzie czuł się w południowych lub wschodnich oknach – tam, gdzie światło pojawi się najwcześniej.

Gdzie posadzić fikusa?

Wiesz już, że figowiec to roślina, która może rosnąć w doniczce. Jak jednak dobrać odpowiednie naczynie? Powinno ono przede wszystkim mieć otwór odpływowy na dnie, a także być stabilne (zwłaszcza, jeżeli fikus ma rosnąć na zewnątrz). Warto pamiętać, że dużo będzie zależeć od wielkości zakupionego figowca. Na stronie: https://www.florapoint.pl/pokroj-rosliny/roslina-stojaca/ znajdziesz szeroką ofertę róznych roślin stojących, w tym fikusów. Jeżeli roślina, którą wybierzesz, będzie mała, postaw na mniejszą doniczkę. Przy kolejnych przesadzeniach stopniowo poszerzaj średnicę donicy, ale najwyżej o 4-6 centymetrów. Przy sadzeniu wypełnij naczynie ziemią, optymalnie z domieszką keramzytu lub żwiru, aby ułatwić wodzie odpływ. Sama ziemia powinna być próchniczna, a kolejne przesadzenia rośliny odbywać się co mniej-więcej 2 lata.

Podlewanie figowca

Po posadzeniu fikusa sprawowanie codziennej opieki nad nim sprowadza się głównie do podlewania. Figowce mają dość duże liście, co zapewnia im sporą powierzchnię parowania wody. W związku z tym podczas upałów figowiec potrzebuje częstszego nawadniania i nalezży podlewać go raz dziennie. W pozostałych okresach roku powinien być podlewany regularnie, co dwa lub trzy dni. Warto obserwować go i dostosować częstość nawadniania do okazu, który masz u siebie. Najlepszą porą na podlewanie tej rośliny jest poranek, a woda nie musi być specjalnie przygotowana – figowiec polubi zarówno kranówkę, jak i deszczówkę.

Zdj. główne: Kristaps Grundsteins/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*