Urlop z psem i kotem – co może się przydać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Urlop z psem i kotem – co może się przydać?
Życie w mieście

Artykuł sponsorowany

Urlop ze swoim zwierzakiem domowym zawsze wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania. Jednak co konkretnie zabrać oraz przygotować i siebie, i swojego pupila na taki wyjazd? Podpowiadamy, co może się przydać.

Urlop ze swoim psem lub kotem może być bardzo miłym i ciekawym doświadczeniem, jednak warto się odpowiednio do niego przygotować. Dowiedz się, co warto zabrać ze sobą oraz jak przygotować swojego pupila do podróży, aby urlop również dla niego był czystą przyjemnością.

Przygotuj swojego pupila przed podróżą

Ważne jest, aby przygotowania do urlopu rozpocząć już kilka dni przed wyjazdem. Sprawdź z odpowiednim wyprzedzeniem, czy wszystkie jego szczepienia są aktualne, aby w razie potrzeby zdążyć go zaszczepić na czas. Warto także udać się do fryzjera, aby skrócić nieco sierść swojego pupila. Jest to szczególnie istotne, jeśli wybieracie się w miejsca gorące i wilgotne, ponieważ wtedy będzie zwierzakowi chłodniej, a także, jeśli planujecie biwak, ponieważ znacznie łatwiej będzie wyłapać kleszcze.

Przed podróżą warto także sprawdzić miejsce, do którego się wybieracie. Nie każdy hotel lub ośrodek wypoczynkowy chętnie zaprasza zwierzaki, dlatego też lepiej sprawdzić to odpowiednio wcześniej. Warto także rozejrzeć się za restauracjami oraz różnymi atrakcjami na miejscu, które pozwalają na wejście ze swoim pupilem. 

Co zapakować do torby?

Bardzo ważną kwestią jest również przemyślane pakowanie torby dla swojego psiaka lub kota. Co więc warto zabrać ze sobą na urlop z pupilem? W podróży przyda się przede wszystkim karma, którą na co dzień je Twój zwierzak oraz jego ulubiona miseczka, zapas wody, legowisko i kocyk, Woreczki na psie kupy, jeśli podróżujesz z psem lub kuweta i żwirek dla kota, smycz oraz szelki, kilka ulubionych zabawek, a także Preparaty chroniące przed pasożytami i inne leki, które przyjmuje Twój zwierzak. Jeśli wybierasz się na urlop zimą lub jesienią, to koniecznie zabierz ze sobą także ubranie dla psa na zimę oraz ewentualnie ochraniacze na łapki. W razie czego zabierz ze sobą także książeczkę zdrowia.

Niezbędne formalności

Jeśli wybierasz się na urlop w granicach naszego kraju, to żadne formalności Cię nie obowiązują. Sprawa nieco się komplikuje, jeśli chcesz wybrać się z pupilem za granicę. W takiej sytuacji konieczne będzie wyrobienie dla zwierzaka paszportu. Twój pies lub kot musi także posiadać ważne zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie oraz chip lub tatuaż identyfikacyjny.

Dodatkowo, w przypadku psa poniżej trzech miesięcy, wymaga się specjalnego zezwolenia Urzędu ds. Rolnictwa. Szczegółowe informacje na temat przekraczanie granic z psem możesz znaleźć, dzwoniąc lub przeglądając witryny internetowe ambasad.

O czym jeszcze pamiętać przed podróżą z pupilem?

Aby w pełni korzystać z uroków urlopu w towarzystwie zwierzaka, warto jeszcze pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim zadbaj o podanie zwierzakowi kropli lub założeniu specjalnej obroży, która ochroni go przed pasożytami i kleszczami.

Ponadto zawsze sprawdzaj sierść zwierzaka po powrocie ze spaceru, szczególnie tego po lesie. Jeśli znajdziesz kleszcza na swoim pupilu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii, szczególnie jeśli zwierzę wykazuje objawy, takie jak nietypowe szczekanie lub miauczenie, powłóczenie łapami, nadmierne dyszenie lub wymioty.

Zdj. główne: Chewy/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*