Obowiązek meldunkowy – czy trzeba być zameldowanym?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Obowiązek meldunkowy – czy trzeba być zameldowanym?
Życie w mieście

Chociaż od wielu lat krąży opinia, że obowiązek meldunkowy został już zniesiony, na razie nie udało się przepchnąć ustawy, która by to gwarantowała. Każdy obywatel Polski powinien być więc zameldowany pod konkretnym adresem. 

Adres zameldowania nie figuruje już w dowodzie, jednak w świetle polskiego prawa, dalej istnieje. Służy on głównie do celów ewidencyjnych. Powszechna pogłoska mówiąca, że obowiązek meldunkowy został już dawno zniesiony, powstała z tego, że gdy parę lat temu rubryczka z adresem zameldowania zniknęła z dowodów osobistych, tłumaczono to chęcią rychłego zlikwidowania meldunku w ogóle. Jednak w 2021 obowiązek meldunkowy dalej istnieje.

Adres zameldowania a adres zamieszkania 

Wiele osób myli adres zameldowania i adres zamieszkania. Jednak te dwa pojęcia wcale nie muszą oznaczać jednego miejsca – nie ma bowiem przepisu, który wymagałby od Ciebie mieszkania w miejscu zameldowania. Meldunek służy głównie do celów ewidencyjnych, a jego posiadanie jest niezbędne w jednym konkretnym celu – bo tak mówi prawo.

Warto także pamiętać, że to miejsce zamieszkania – a więc adres, pod którym mamy zamiar przebywać na stałe przez dłuższy czas – gra pierwsze skrzypce np. przy ustalaniu urzędu skarbowego, w którym chcesz rozliczać podatki.

Kto musi być zameldowany? I jak to zrobić?

Według strony rządowej www.gov.pl, obowiązek meldunkowy spoczywa na:

  • każdym, kto mieszka w Polsce (także cudzoziemcach przebywających w Polsce ponad 30 dni),
  • rodzicu, opiekunie prawnym lub opiekunie faktycznym wykonującym obowiązek meldunkowy za osoby, które nie mają zdolności do czynności prawnych lub mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Co więcej, oprócz zameldowania i wymeldowania, na obywatelach Polski spoczywa także obowiązek informowania w urzędzie o wyjeździe za granicę dłuższym niż 6 miesięcy (i o powrocie z niego). Co ciekawe, obowiązek meldunkowy istnieje, ale za niedopełnienie tych formalności nie są przewidziane sankcje karne (chyba, że dla cudzoziemców). 

Niezwykle rzadko ktokolwiek egzekwuje także prawo, aby obowiązek meldunkowy wypełniać najpóźniej 30 dni po przybyciu do miejscowości, w której mamy zamiar przebywać na stałe (np. po przeprowadzce do innego miasta). Jeśli chcesz mieć z głowy formalności, wszystko możesz wypełnić przez internetowy formularz. A jeśli zapomnisz… cóż, niektórzy urzędnicy chyba również zapomnieli o tym, że obowiązek ten dalej istnieje. Nie masz się o co martwić. 

Kolejna ciekawa sprawa, jeśli chodzi o meldunek – możesz zameldować się pod danym adresem nawet bez zgody właściciela lokalu. Musi on tylko potwierdzić, że przebywasz w danym miejscu na stałe – np. poprzez okazanie umowy najmu. Chociaż w Twoich danych nie mogą figurować dwa miejsca zameldowania, wyróżnia się meldunek stały i czasowy – ten drugi określa meldunek w miejscu, w którym przebywasz co najmniej 3 miesiące z zamiarem pozostania na stałe. 

To właściwie… po co komu meldunek? 

Adres zameldowania jest niezbędny, gdy już musisz załatwić jakąś sprawę w urzędzie. Np. bez niego ciężko Ci będzie zarejestrować się w Urzędzie Pracy. 

Warto zmieniać miejsce zameldowania wraz z miejscem zamieszkania, gdyż w niektórych miastach miejsce rozliczania podatków decyduje o statusie mieszkańca, a co za tym idzie – o np. zniżkach na komunikację. To również w miejscu zameldowania masz prawo brać udział w wyborach. Brak meldunku może nawet uniemożliwić Ci wzięcie kredytu lub założenie konta bankowego! Warto więc poświęcić kilka minut na wypełnienie formularza przez ePUAP.

Zdjęcie główne: Capturing the human heart./unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*