Chociaż od wielu lat krąży opinia, że obowiązek meldunkowy został już zniesiony, na razie nie udało się przepchnąć ustawy, która by to gwarantowała. Każdy obywatel Polski powinien być więc zameldowany pod konkretnym adresem.
Adres zameldowania nie figuruje już w dowodzie, jednak w świetle polskiego prawa, dalej istnieje. Służy on głównie do celów ewidencyjnych. Powszechna pogłoska mówiąca, że obowiązek meldunkowy został już dawno zniesiony, powstała z tego, że gdy parę lat temu rubryczka z adresem zameldowania zniknęła z dowodów osobistych, tłumaczono to chęcią rychłego zlikwidowania meldunku w ogóle. Jednak w 2021 obowiązek meldunkowy dalej istnieje.
Wiele osób myli adres zameldowania i adres zamieszkania. Jednak te dwa pojęcia wcale nie muszą oznaczać jednego miejsca – nie ma bowiem przepisu, który wymagałby od Ciebie mieszkania w miejscu zameldowania. Meldunek służy głównie do celów ewidencyjnych, a jego posiadanie jest niezbędne w jednym konkretnym celu – bo tak mówi prawo.
Warto także pamiętać, że to miejsce zamieszkania – a więc adres, pod którym mamy zamiar przebywać na stałe przez dłuższy czas – gra pierwsze skrzypce np. przy ustalaniu urzędu skarbowego, w którym chcesz rozliczać podatki.
Według strony rządowej www.gov.pl, obowiązek meldunkowy spoczywa na:
Co więcej, oprócz zameldowania i wymeldowania, na obywatelach Polski spoczywa także obowiązek informowania w urzędzie o wyjeździe za granicę dłuższym niż 6 miesięcy (i o powrocie z niego). Co ciekawe, obowiązek meldunkowy istnieje, ale za niedopełnienie tych formalności nie są przewidziane sankcje karne (chyba, że dla cudzoziemców).
Niezwykle rzadko ktokolwiek egzekwuje także prawo, aby obowiązek meldunkowy wypełniać najpóźniej 30 dni po przybyciu do miejscowości, w której mamy zamiar przebywać na stałe (np. po przeprowadzce do innego miasta). Jeśli chcesz mieć z głowy formalności, wszystko możesz wypełnić przez internetowy formularz. A jeśli zapomnisz… cóż, niektórzy urzędnicy chyba również zapomnieli o tym, że obowiązek ten dalej istnieje. Nie masz się o co martwić.
Kolejna ciekawa sprawa, jeśli chodzi o meldunek – możesz zameldować się pod danym adresem nawet bez zgody właściciela lokalu. Musi on tylko potwierdzić, że przebywasz w danym miejscu na stałe – np. poprzez okazanie umowy najmu. Chociaż w Twoich danych nie mogą figurować dwa miejsca zameldowania, wyróżnia się meldunek stały i czasowy – ten drugi określa meldunek w miejscu, w którym przebywasz co najmniej 3 miesiące z zamiarem pozostania na stałe.
Adres zameldowania jest niezbędny, gdy już musisz załatwić jakąś sprawę w urzędzie. Np. bez niego ciężko Ci będzie zarejestrować się w Urzędzie Pracy.
Warto zmieniać miejsce zameldowania wraz z miejscem zamieszkania, gdyż w niektórych miastach miejsce rozliczania podatków decyduje o statusie mieszkańca, a co za tym idzie – o np. zniżkach na komunikację. To również w miejscu zameldowania masz prawo brać udział w wyborach. Brak meldunku może nawet uniemożliwić Ci wzięcie kredytu lub założenie konta bankowego! Warto więc poświęcić kilka minut na wypełnienie formularza przez ePUAP.
Zdjęcie główne: Capturing the human heart./unsplash.com