Najpopularniejsze wąwozy w Polsce

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Najpopularniejsze wąwozy w Polsce
Design i sztuka

Chociaż do większości państw UE można wjeżdżać już bez utrudnień, wiele osób wciąż rezygnuje z dalekich wycieczek ze względów bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że podczas urlopu trzeba siedzieć w domu – Polska również ma wiele do zaoferowania. 

Jeśli szukasz pomysłu na ciekawy weekendowy wypad za miasto, być może zainteresuje Cię nasza lista trzech najpopularniejszych wąwozów w Polsce. Wiele z nich znajduje się w miastach oferujących wiele innych atrakcji turystycznych. A jeśli masz ochotę na kontakt z naturą, w urokliwych wąwozach możesz nacieszyć się świeżym powietrzem, pięknymi widokami i nietrudnymi trasami spacerowymi – dzięki temu możesz zabrać ze sobą także pociechy! 

1. Kraina Lessowych Wąwozów – województwo lubelskie

W zachodniej części województwa lubelskiego znajduje się największe w Europie skupisko urokliwych wąwozów. Na terenie Krainy Lessowych Wąwozów oczarowują nie tylko piękne widoki – to terytorium odznacza się także niezwykle zróżnicowaną fauną i florą, dlatego spodoba się miłośnikom roślin oraz dzieciom, które mogą odkrywać nowe gatunki zwierząt. Lessowe wąwozy można zwiedzać przez cały rok, gdyż w każdym miesiącu zaskakują na nowo. Dodatkowo na terenie całej Krainy dostępne są punkty informacji. 

Najbardziej znane wąwozy w tej okolicy zlokalizowane są wokół Kazimierza Dolnego – miasta, które samo w sobie ma wiele do zaoferowania turystom. 

2. Wąwóz Królowej Jadwigi – Sandomierz

Sandomierz warto odwiedzić z wielu powodów. To urokliwe miasteczko zlokalizowane w województwie świętokrzyskim nazywane jest małym Rzymem, gdyż położone zostało na siedmiu wzgórzach. Przez Sandomierz przebiega wiele szlaków turystycznych – a zobaczyć można w nim o wiele więcej niż tylko ojca Mateusza. 

Wąwóz Królowej Jadwigi swoją nazwę zawdzięcza królowej z dynastii Andegawenów, która miała być w tych okolicach częstym gościem. Nie jest on długi, jego maksymalna głębokość to 10 m, jednak zachwyca zróżnicowaną roślinnością i wyjątkowymi widokami. Znajduje się prawie w centrum miasta! Zaledwie niecały kilometr od starówki. 

3. Wąwóz Homole – Jaworki 

Wąwóz Homole (zlokalizowany w rezerwacie przyrody o tej samej nazwie) znajduje się na południu Polski, w Małych Pieninach. Choć ciągnie się na niecały kilometr, uważany jest za jeden z najpiękniejszych wąwozów w Polsce – obłe kształty skalnych ścian wapiennych wyrzeźbione zostały przez krystalicznie czysty potok Kamionka. Oprócz bujnej roślinności i wielu kaskad Homole ma do zaoferowania także ciekawostki i magiczną historię – podobno na jego terenie ukryty jest skarb, który poszukiwany jest już od końca XV wieku. 

Zdj. główne: Jesse Bowser/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*