Polskie malarstwo art deco – sposób na urządzenie wnętrza

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Polskie malarstwo art deco – sposób na urządzenie wnętrza
Design i sztuka

Styl art deco narodził się i rozwijał w latach 20. XX wieku. Jest świetnym sposobem na urządzenie wnętrz, bo charakteryzuje się przede wszystkim dyskretną elegancją. 

Jesteś w trakcie remontu i chcesz odświeżyć swoje wnętrza, ale nie chcesz, by stały się zbyt surowe? Co powiesz na połączenie nowoczesności z nutą nostalgii? Wybierz styl art deco i w jego duchu zaaranżuj pokój dzienny.

Reprezentacyjny i wytworny – styl art deco to wiara w postęp

Pandemia sprawiła, że ochoczo zaczęliśmy wracać do stylów aranżacyjnych z dawnych lat. Renesans przeżywa styl art deco. Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest, skąd się wywodzi i czym się charakteryzuje.

Jest to nazwa nurtu pochodząca od francuskiego określenia „art décoratif”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „sztuka dekoracyjna”. Styl ten narodził się w latach 20. minionego wieku i cieszył się niesłabnącą popularnością przez niemal trzy dekady. Liczyła się w nim w głównej mierze symetria i geometryczne formy, a łatwo dostępne materiały zastąpiono drogim marmurem i m.in. wytwornym hebanowym drewnem. Jego formy stały się na tyle uniwersalne, że współcześnie znów jest modny.

>> Zobacz też: Designerskie lampy – czy warto je kupić?

Jednym z największych symboli stylu art deco stał się „Wielki Gatsby”, który został stworzony przez Scotta F. Fitzgerald’a. Remake filmu powstał w 2013 roku, a główną i tytułową rolę wcielił się Leonardo DiCaprio. W ekranizacji tej możemy podziwiać właśnie styl art deco we wnętrzach. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest tam mnóstwo przepychu, to możemy zauważyć, że każdy detal wystroju idealnie ze sobą współgra. 

W stylu art deco dominują głównie naturalne, szlachetne materiały. Bardzo często posadzka to lakierowany parkiet ze znacznym połyskiem. Warto pamiętać, że artdecowskie parkiety mają wyszukane wzory i sposób ułożenia desek. W tym stylu śmiało można łączyć na jednej płaszczyźnie różne kolory drewna, które finalnie komponują się w ciekawe geometryczne wzory. Istotny jest każdy detal. Za to niezwykle rzadko możemy zobaczyć dywany, a na pewno nigdy nie zobaczymy wykładziny.

Polskie art deco. Obrazy sposobem na urządzenie wnętrza?

Podobnie jak w aranżacji wnętrz, styl art deco prężnie rozwijał się także w historii sztuki, gdzie został uznany za najbardziej elegancki i efektowny styl. Był i nadal jest widziany jako następstwo, a zarazem reakcja na panującą na początku XX wieku secesję. Wielu artystów, ale też projektantów wnętrz określa go jako tzw. klasyczną nowoczesność. Jego nazwa w malarstwie wskazuje nam, że jest mocno związany ze sztuką urządzania wnętrz. Obrazy namalowane w stylu art deco są symetryczne, geometryczne i niezwykle wyraziste – idealnie więc pasują jako element dekoracyjny do wnętrza zaaranżowanego w duchu tej sztuki dekoracyjnej.

Jedną ze słynnych malarek polskiego nurtu art deco była Zofia Stryjeńska – to także najbardziej znana artystka dwudziestolecia międzywojennego. Jej dzieła były barwne, nasycone kolorami, każdy detal dopracowywała z największą dokładnością. Mówiono, że jej obrazy mają ludową duszę. Takie dzieła są świetną propozycją dekoracji wnętrza w stylu art deco. Na obrazach możemy dostrzec wyraźne kształty geometryczne i ostre załamania, a także wyjątkowe kombinacje różnych kolorów.

Pamiętajmy, że nie tylko obrazy w stylu art deco będą świetną ozdobą wnętrza. Również graficzne wzory, chociażby w formie tapet ściennych, nadadzą pomieszczeniu ciekawego wyglądu. Do aranżacji wnętrz możemy wykorzystać też zdobne elementy, takie jak złote lustro, które nada sztuce dekoracyjnej nieco nowoczesności. Wspomniane już wcześniej geometryczne wzory są uważane za znak rozpoznawczy stylu art deco. Nie bójmy się ich, to one dodają temu stylowi charakteru, jakości i ponadczasowości w każdym wymiarze.

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Nowoczesne rozwiązania dla centrali telefonicznych
Nowoczesne rozwiązania dla centrali telefonicznych
Co wziąć pod uwagę, planując zakup pompy ciepła?
Co wziąć pod uwagę, planując zakup pompy ciepła?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*