Nawyki dla zdrowia oczu – o tym warto pamiętać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Nawyki dla zdrowia oczu – o tym warto pamiętać
Życie w mieście

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Każdego dnia Twój narząd wzroku jest narażony na wiele szkodliwych czynników. Sztuczne oświetlenie, niebieskie światło pochodzące z ekranów, promieniowanie UV,  suche powietrze z klimatyzacji oraz brak dobrych nawyków sprzyjają zmęczeniu, wysychaniu, a nawet występowaniu wielu wad czy schorzeń. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować, aby cieszyć się dobrym wzrokiem jak najdłużej. Oto kilka prostych zmian, które warto wprowadzić do swojej rutyny.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Pierwszą, bardzo istotną kwestią, jest ograniczenie negatywnego wpływu promieniowania UV na Twój wzrok. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. Powinny one być kupione w renomowanym sklepie optycznym, aby mieć pewność, że są wyposażone w odpowiednie filtry. Pamiętaj, że nie wszystkie przyciemniane szkła zatrzymują szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Dlatego w tym przypadku nie warto oszczędzać i kupować niskiej jakości okulary z niesprawdzonych źródeł. Przeciwsłoneczne okulary warto nosić nie tylko latem. Przydadzą się również podczas jazdy samochodem czy uprawiania sportów zimowych. Sportowe okulary przeciwsłoneczne znanych marek znajdziesz na stronie https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne-sportowe.

Stosowanie kropli nawilżających

Twoje oczy każdego dnia są narażone na czynniki drażniące i wysychanie. Praca przy komputerze, przebywanie w klimatyzowanych czy ogrzewanych pomieszczeniach jest dla Twojego narządu wzroku prawdziwym wyzwaniem. Po wielu godzinach pracy może występować uczucie piasku pod powiekami, a oczy są zaczerwienione i zmęczone. Dlatego warto mieć przy sobie dobrej jakości krople nawilżające. Są łatwe w użyciu i szybko przynoszą ulgę. Należy aplikować je kilka razy dziennie, by wspierać naturalny film łzowy, który chroni Twoje oczy przed wysychaniem.

Regularne wizyty u specjalisty

Wiele osób unika regularnych badań wzroku i zjawia się u specjalisty dopiero w momencie, kiedy zauważa u siebie znaczne pogorszenie widzenia. Jednak, by wykryć wystąpienie wady lub jakiejkolwiek nieprawidłowości na wczesnym etapie, warto odwiedzać lekarza okulistę przynajmniej raz do roku. Badanie wzroku jest bezbolesne i nieinwazyjne, a niesie za sobą mnóstwo korzyści. Warto wiedzieć również, że gdy zauważysz u siebie pogorszenie widzenia, może pomóc Ci nie tylko lekarz okulista, ale również optometrysta. To specjalista zajmujący się badaniem poprawności widzenia oraz dopasowywaniem odpowiednich metod korekcji wad wzroku. Zgłaszać się do niego mogą osoby, które chcą korzystać nie tylko z okularów, ale również z soczewek kontaktowych.

Ćwiczenia i relaks dla oczu

Ćwiczenia narządu wzroku pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad oraz poprawić ostrość widzenia. Warto wykonywać je zwłaszcza podczas krótkich przerw w pracy. Można wykonać delikatny masaż gałek ocznych lub proste ćwiczenie. Wystarczy skupić swój wzrok na obiekcie bądź ścianie znajdującej się w odległości około 2 m od Twojego wzroku. Następnie oczami należy wykonać ruch przypominający rysowanie ósemek. Powtarzanie tych czynności kilka razy w ciągu dnia pomoże chronić Twój wzrok, ale także sprawi, że Twoja praca będzie bardziej efektywna. Jeśli spędzasz wiele godzin przy komputerze, warto również rozważyć stosowanie okularów wyposażonych w filtr światła niebieskiego.

Codzienne nawyki i styl życia

Na zdrowie Twoich oczu wpływa bardzo wiele czynników, nawet Twoja dieta. Aby wspierać działanie wzroku, warto zadbać o odpowiednią podaż witamin A, C, E oraz D, witamin z grupy B, a także składników mineralnych, takich jak magnez czy cynk. Warto pamiętać także o higienie pracy i regularnym robieniu sobie przerw, kiedy wykonujesz swoje obowiązki przed ekranem. W domu należy zadbać o przyjazne dla oczu oświetlenie. Pamiętaj także o codziennej pielęgnacji. Staraj się unikać preparatów oraz kosmetyków, które podrażniają Twoje oczy, zrezygnuj z ciężkiego, trudnego do zmycia makijażu i stawiaj na łagodne produkty z dobrym składem.

A jeśli szukasz dla siebie idealnej pary okularów, koniecznie przejrzyj modele męskie oraz okulary damskie wOkularach pl.

Zdjęcie główne: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*