Jak zasłonić się od sąsiada w bloku?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zasłonić się od sąsiada w bloku?
Życie w mieście

Obecnie, w dobie koronawirusa, balkony stały się przestrzenią, gdzie spędzamy dużo więcej czasu, niż kiedyś. Co zrobić, by były bardziej intymne i zasłonięte od sąsiadów?

Zamknięte lokale, galerie oraz obiekty usługowe, a do tego praca zdalna sprawiły, że musieliśmy nieco bardziej przystosować nasze wnętrza, by czas spędzony w nich był przyjemniejszy i bardziej funkcjonalny. To samo dotyczy balkonów, na których chętniej i więcej odpoczywamy. Dlatego istotne jest, by były bardziej intymne, a sąsiad nie zaglądał nam przez barierki. Jak więc się zasłonić, by nie wyglądało to kiczowato?

Wysoki płot także na balkonie

Dawniej wysokie, drewniane płoty odgradzały jedynie duże posesje. Okazuje się, że takie przęsło sprawdzi się także na balkonie. Z reguły wystarczy jedno. Obecnie jest tyle ciekawych wzorów, że taki balkonowy płot może wyglądać naprawdę interesująco. Aby nie wydawał się przytłaczający, warto posadzić przy nim jakieś pnące rośliny lub powiesić je w doniczkach.

Najlepszym rozwiązaniem będą przęsła z jasnego drewna, które optycznie dodadzą przestrzeni. Te ciemne mogą być zbyt ciężkie i wywoływać wrażenie ciasnoty. Warto powiesić na nich jakieś rośliny, lampiony czy inne ozdoby.

Zielone maty w rolkach

Dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie zielone maty w rolkach, które są do kupienia w każdym większym sklepie ogrodniczym. Wystarczy rozwinąć matę wzdłuż barierki i umocować ją np. drutem lub specjalnymi opaskami zaciskowymi. Wówczas nasz balkon nabierze koloru, będzie bardziej zielony, a tym samym przyjazny dla oka. Maty mogą mieć różne wysokości – od 120 cm do nawet 2 metrów. Ich cena także jest dość atrakcyjna, bowiem za rolkę o długości około 3 metrów zapłacimy poniżej 100 zł.

Słomkowe, bambusowe maty

Fajnym, tanim i lubianym pomysłem na osłonięcie swojego balkonu od wścibskich oczu sąsiadów są też słomkowe maty. Także są sprzedawane w rolkach i łatwe w mocowaniu przy barierkach. Bardzo ładnie wyglądają, gdy ustawimy przy nich doniczki z kwiatami lub przyczepimy bluszcz (nawet ten sztuczny). 

Tkaninowa zasłona

Jeśli zależy nam na stworzeniu naprawdę magicznego balkonu warto rozważyć tkaninowe przysłonięcie. Nic tak nie doda naszej przestrzeni lekkości oraz unikalnego, przytulnego klimatu, jak lejący się, jasny materiał. Najlepsze będą biele, beże czy szarości. 

Trzeba jednak pamiętać, aby tkanina umieszczona na balkonie była odporna na pleśń i łatwa do czyszczenia. Nie powinna też blaknąć pod wpływem słońca. Warto więc zainwestować w takie nieco lepszej jakości, które będą zachwycały swoim wyglądem przez długie lata.

Roślinna osłona, która zachwyci

Pięknie wyglądać będzie osłona wykonana z roślin. Wystarczy wybrać pnącza i umieścić je na całej długości ściany (potrzebne będą tu drewniane drabinki czy druciki). Do tego przy barierce oddzielającej nas od sąsiada można ustawić duże kwiaty doniczkowe. Warto też pomyśleć o kolorowych roślinach kwitnących, które ożywią nasz balkon i będą jego piękną ozdobą. O taką ścianę trzeba jednak odpowiednio dbać i ją podlewać, wówczas będzie zachwycać przez długi czas.

Makramy i lampiony

Aktualnie hitem jest aranżacja balkonu w stylu boho. Jeśli ten styl przemawia i do nas, to możemy do oddzielenia się od sąsiada użyć makram, które będą powieszone na barierkach i przy suficie. Można przy nich powiesić też rośliny doniczkowe, które będą dodatkową osłoną. Warto także powiesić delikatne lampki lub lampiony np. zrobione ze słoików, które nie tylko ciekawie wyglądają, ale nadają też przestrzeni intymności. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*