Łóżko tapicerowane czy drewniane?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Łóżko tapicerowane czy drewniane?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dzisiaj w sklepach z łóżkami można wręcz przebierać: do wyboru są klasyczne łóżka drewniane oraz nowoczesne łóżka tapicerowane, gdzie drewnianą konstrukcję pokryto dodatkowo przyjemnym i eleganckim materiałem. Który rodzaj łóżka lepiej wybrać?

Jakie łóżko wybrać – tapicerowane czy drewniane?

Dawniej w sklepach można było znaleźć tylko masywne i solidne łóżka drewniane. Dzisiaj jednak wybór jest znacznie większy i można także wybrać dla siebie łóżko tapicerowane, gdzie największym atutem takiego rozwiązania jest przede wszystkim ogromna ilość dostępnych tkanin i materiałów obicia. Dzięki temu można spersonalizować wygląd łóżka i wręcz idealnie dopasować je do wyglądu czy stylu swojej sypialni. W przypadku łóżek drewnianych mamy ograniczone możliwości aranżacyjne, bo wszystkie łóżka z drewna mają dość klasyczny wygląd, przez co taki mebel nie zawsze znajdzie zastosowanie w nowocześnie urządzonej sypialni. Łóżka drewniane mają też dość masywny wygląd i dlatego nie jest to także rozwiązanie polecane do małych sypialni, bo mebel mógłby wizualnie zdominować przestrzeń i przytłoczyć. Jeśli zdecydujesz na łóżko drewniane to prawdopodobnie będzie ono nieco tańsze od łóżka tapicerowanego, gdzie do ceny zakupu trzeba jeszcze doliczyć koszt materiału i obicia. Łóżko drewniane ma prosty i ponadczasowy wygląd, przez co jest dość uniwersalne. Z drugiej strony łóżko tapicerowane można wybrać w praktycznie dowolnej tkaninie i kolorze, co daje duże możliwości przy urządzaniu sypialni. Tak naprawdę to, czy wybierzemy łóżko tapicerowane czy łóżko z drewna zależy przede wszystkim od naszych osobistych preferencji i pomysłu na to, jak urządzić sypialnię.

łóżko tapicerowane
Fot. Expert Snu.

Wady i zalety łóżek tapicerowanych

Łóżka tapicerowane cieszą się od lat dużą popularnością. Zanim jednak podejmiemy decyzję o urządzeniu sypialni, której centralnym punktem ma być modne łóżko tapicerowane, warto poznać wady i zalety takiego rozwiązania. Przede wszystkim łóżka tapicerowane to możliwość wyboru spośród setek dostępnych tkanin i materiałów obiciowych, a także opcja wyboru jednego z mnóstwa kolorów i odcieni. Łóżka tapicerowane oferują wysoki komfort snu i modny, nowoczesny wygląd. Łóżko tapicerowane ma zazwyczaj duży i wygodny zagłówek, co pozwala ograniczyć brudzenie ściany i jest pomocne, gdy lubimy w łóżku spędzać czas także na siedząco, np. po to, aby poczytać książkę, popracować na laptopie czy zjeść poranne śniadanie w łóżku. Miękkie materiałowe obicie łóżka to świetny wybór dla seniorów oraz w sytuacji, gdy w domu są małe dzieci, bo znacznie ogranicza to ryzyko kontuzji. Poza tym większość łóżek tapicerowanych ma też często dodatkowe udogodnienia takie jak możliwość zamontowania skrzyni pod stelażem czy szuflad na pościel. Łóżko tapicerowane z pojemnikiem na pościel to świetny pomysł w sytuacji, gdy mamy ograniczoną przestrzeń do przechowywania rzeczy.

Jeśli natomiast chodzi o wady łóżek tapicerowanych to na pewno trzeba wymienić konieczność dodatkowej pielęgnacji obicia (odkurzanie i czyszczenie przy użyciu specjalistycznych środków lub sprzętu), dużą podatność na gromadzenie kurzu, wyższą cenę oraz szybsze zużywanie się łóżka (tkaniny) w porównaniu do modeli zrobionych w 100% z drewna. 

Wady i zalety łóżek drewnianych

Łóżka drewniane również mają zwolenników, można przypuszczać, że wciąż jest to najpopularniejszy wybór do sypialni. Dzięki prostej konstrukcji są dość niezawodne i trwałe, są też bardziej odporne na zadrapania czy uszkodzenia, choć to zależy w dużym stopniu od rodzaju drewna z którego są zrobione. Łóżka drewniane są też znacznie tańsze od tapicerowanych, bo nie trzeba dodatkowo uwzględniać kosztów materiału obiciowego, który może być bardzo drogi. Łóżko z drewna oferuje też nieco lepszą przepuszczalność powietrza, bo konstrukcja nie jest aż tak zabudowana. Z kolei jako wady warto wymienić dość staroświecki wygląd, małą różnorodność wzorów łóżek oraz wybarwień.

Podsumowanie

Łóżko tapicerowane będzie bardziej nowoczesne i może lepiej sprawdzić się w niewielkiej sypialni, gdzie brakuje miejsc do przechowywania, bo pod spodem można zamontować pojemnik na pościel czy szuflady. Największą zaletą łóżek tapicerowanych jest duża ilość tkanin i kolorów, co jednak wpływa na mniejszą żywotność mebla. Łóżka drewniane są solidniejsze, jednak wszystkie modele są do siebie dość podobne i takie łóżka pasują raczej do klasycznie urządzonej sypialni. Łóżka tapicerowane nie są też dobrym wyborem, jeśli mamy małe dzieci (ryzyko poplamienia) czy zwierzęta (drapanie). Sprawdź ofertę Expert Snu, gdzie znajdziesz duży wybór łóżek w atrakcyjnej cenie.

Zdjęcie główne: Sidekix Media/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*