Jak niewielkim kosztem unowocześnić mały salon?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak niewielkim kosztem unowocześnić mały salon?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Małe pomieszczenia mogą okazać się niemałym wyzwaniem. Ale z odrobiną chęci, czasu, a przede wszystkim fantazji, każde wnętrze może zyskać nowe życie. Dowiedz się, jak możesz unowocześnić swój salon, nawet jeśli jest on niewielki.

Kolor ścian

Jeśli chcesz przearanżować swój salon w taki sposób, aby był on nowoczesny oraz wydawał się większy, to przede wszystkim warto zastanowić się nad doborem koloru ścian. Jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń, dlatego też doskonałym wyborem będzie biel, jasny beż lub delikatne odcienie szarości. Jeśli chcesz, aby ściany w Twoim salonie miały na przykład dwa odcienie, to pamiętaj, że najlepiej jest umieścić jaśniejszy z nich tam, gdzie znajduje się okno oraz na ścianie naprzeciwko, co dodatkowo wydłuży optycznie Twoje wnętrze. Jeśli chcesz, aby na Twoich ścianach pojawiła się tapeta we wzory, to koniecznie postaw na taką z pionowymi pasami. Warto też umieścić na ścianach wiele luster lub innych odbijających światło ozdób, które nie tylko nadadzą salonowi elegancji i nowoczesnego charakteru, ale też są świetnym sposobem na powiększenie wnętrza. 

Panele

Jeśli chodzi o podłogi, to obowiązują podobne zasady jak w przypadku ścian. Warto, aby były one w jasnych barwach, dlatego też wybierz panele w odcieniach beżu lub szarości. Najlepiej też, aby podłoga była jednolita. Jeśli Twój salon jest połączony z przedpokojem lub kuchnią, to połóż w tych pomieszczeniach takie same panele. Dzięki temu pomieszczenia nie będą się od siebie odcinać i będą wydawać się bardziej przestronne, a aranżacja będzie bardziej spójna. Pamiętaj też, że monochromatyczne podłogi są w modzie.

Meble i dodatki

Niezwykle ważne w aranżacji małego salonu są także meble. Jeśli chcesz, aby miał on nowoczesny charakter, a zarazem był bardziej przestrzenny, to koniecznie zrezygnuj z meblościanek. Jest to przeżytek, który zajmuje wiele miejsca i jest wyjątkowo niepraktyczny. Zamiast tego postaw na wiszące półki lub niskie pojedyncze meble. Dobrym rozwiązaniem będą komody lub tanie witryny, które nie przytłoczą Twojego wnętrza oraz zagwarantują dostęp do światła dziennego. Najlepsze będą też meble o prostym, bryłowym kształcie, które są bardziej modernistyczne od tych ozdabianych. Pamiętaj też, że w żadnym salonie, nawet tym najmniejszym, nie może zabraknąć wygodnej kanapy. Aby zaoszczędzić miejsce postaw ją przy ścianie. Doskonałym rozwiązaniem będzie także sofa narożna, która sprytnie wykorzysta przestrzeń. Warto też, aby sofa była w wyróżniającym się kolorze, co sprawi, że stanie się ona ciekawą dominantą kolorystyczną w Twoim wnętrzu. 

W małych salonach idealnie sprawdzi się na przykład styl skandynawski, który wykorzystuje jasne kolory oraz naturalne materiały, co optycznie powiększą nasz mały pokój dzienny. Dodatkowo jest to styl charakteryzujący się dużą funkcjonalnością, a takie właśnie powinny być meble w małym salonie – eleganckie i nowoczesne, ale także funkcjonalne. Dobrze sprawdzi się także styl typowo modernistyczny, który nieco przypomina ten skandynawski, jednak jest on nieco bardziej surowy. Opiera się on bowiem na dużej ilości wolnej przestrzeni we wnętrzach. Jeśli zaś chodzi nowoczesne dodatki i ozdoby do małego salonu, to warto postawić na obrazy, które nie zabiorą cennego miejsca na podłodze oraz kwiaty, które ożywią pomieszczenie. Warto też pamiętać o dobrym oświetleniu – odpowiednie światło ma bardzo duży wpływ na przestrzeń. 

Zdjęcie główne: StockSnap/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*