Funkcje lamp stojących – przeczytaj zanim kupisz!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Funkcje lamp stojących – przeczytaj zanim kupisz!

Materiał Partnera

Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Lampy podłogowe to obowiązkowy element każdego stylowo zaaranżowanego salonu, pokoju dziennego, sypialni czy nawet obszernego przedpokoju.

Dobrze dobrana lampa powinna być nie tylko funkcjonalna i praktyczna. Powinna również harmonijnie wpisywać się w stylistykę wnętrza, podkreślając jego charakter. Nie mniej ważna jest trwałość i solidne wykonanie. Jeśli chcesz, by lampa podłogowa służyła Ci przez lata, wybieraj te najlepszej jakości, o stabilnej podstawie i mocnej konstrukcji.

Dodatkowe źródło światła

Lampy podłogowe rzadko bywają głównym źródłem światła. Najczęściej pełnią funkcję oświetlenia dodatkowego. Wybierając lampę podłogową miej więc na uwadze, że jej kluczowym celem jest rozdzielenie poszczególnych stref funkcjonalnych w pomieszczeniu. Dzięki lampie skutecznie wyodrębnisz przestrzeń do pracy lub odpoczynku.

Tworzenie nastroju

Zadaniem dodatkowego źródła światła jest nie tylko wydzielenie poszczególnych części przestrzeni, ale również stworzenie we wnętrzu określonej atmosfery. Chcesz, by Twój salon wydawał się jeszcze bardziej przytulny? Wybierz lampę z abażurem skierowanym w dół.

Chcesz, by każdy zakamarek był idealnie oświetlony? Sięgnij po lampę z kloszem skierowanym w górę. Chcesz czytać przy świetle lampy podłogowej, gdy w reszcie pomieszczenia panuje półmrok? Wybierz lampę z ruchomym kloszem dającym punktowe światło. Chcesz mieć nastrojowe światło – lampa podłogowa czarna będzie pochłaniać światło i tworzyć świetny klimat.

Funkcjonalność ma znaczenie

Jeśli chcesz by lampa należycie spełniła swoją funkcję, wybieraj modele z regulowanym kątem padania strumienia światła. Dzięki temu dostosujesz jej funkcje do aktualnych potrzeb. Jest to szczególnie ważne, jeśli z „kącika wypoczynkowego” czy „strefy do pracy” korzystają również pozostali członkowie rodziny.

Estetyka jest równie ważna

Stylistyka lampy podłogowej powinna współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia pomieszczenia. Nowoczesna lampa podłogowa o futurystycznym designie nie będzie wyglądać dobrze w salonie w stylu retro. To jednak nie oznacza, że bogato zdobiony model, na przykład żyrandol kryształowy, nie będzie pasować do salonu czy pokoju dziennego urządzonego w stylu skandynawskim. Na Instagramowych kontach blogerów czy pasjonatów interior designu z Szwecji, Norwegii czy innych krajów północnych można nieraz podpatrzeć wnętrza ze strefą wypoczynkową czy jadalnią ozdobione pięknym kryształowym żyrandolem.

Gdzie postawić lampę podłogową?

To, w którym miejscu przestrzeni warto umieścić lampę podłogową zależy od Twojej wyobraźni, preferencji oraz wielkości wnętrza. Masz niewielki salon? Wybieraj modele z owalnym lub prostokątnym kloszem. Dzięki temu lampa będzie idealnie przylegać do ściany i pozwoli zaoszczędzić całkiem sporo miejsca.

Twój salon jest duży, a meble masywne? Sięgnij po lampę, która nie „zginie” wśród nich. Zbyt małe lampy o subtelnej, delikatnej konstrukcji zgubią się w „tłumie” wyrazistych mebli akcesoriów.

Jeśli skierujesz światło lampy podłogowej na przestrzeń za ekranem telewizora (jednak nie obok niego lub nad nim) unikniesz męczącego wzrok kontrastu między jasnym monitorem a ciemnym wnętrzem.

Wysokość lampy a wysokość pomieszczenia

Nie mniej ważna jest również proporcja pomiędzy wysokością lampy podłogowej a wysokością pomieszczenia. Jeśli masz niski sufit, wysoka lampa może wyglądać nieproporcjonalne. W pomieszczeniach o stosunkowo niskim suficie wybieraj lampy średniej wielkości, najlepiej skierowane ku dołowi lub o kloszu owalnym. Dobrym przykładami takich lamp są średniej wysokości lampy tripody, lampy trójnogi reflektory czy lampy o podstawie szkieletowej.

Do dużych pomieszczeń o standardowym lub wysokim suficie możesz śmiało wybierać lampy podłogowe o konstrukcji łukowej oraz bardziej okazałe tripody czy lampy reflektorowe, które nadają wnętrzu stylu i dobrze doświetlają wybraną przestrzeń.

Szybka metamorfoza wnętrza dzięki lampie podłogowej

Wybierając lampę z możliwością zmiany abażuru będziesz mógł dowolnie bawić się stylem i kolorem, zmieniając charakter pomieszczenia. Chcesz stworzyć przytulną atmosferę z miękkim, delikatnym światłem? Wybierz półprzezroczysty abażur. Abażury nieprzezroczyste zdecydowanie lepiej sprawdzą się w przypadku dekoracyjnego oświetlenia punktowego

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*