Oczyszczacze i nawilżacze powietrza – czy warto je mieć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza – czy warto je mieć?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Polska wyróżnia się na tle innych krajów Europy Zachodniej ze względu na złą jakość powietrza. Coraz częściej mieszkańcy dużych miast dostają ostrzeżenia na temat niesprzyjających prognoz smogowych i występowania na zewnątrz szkodliwego pyłu zawieszonego. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu optymalnej jakości i wilgotności powietrza w Twoim mieszkaniu, zaopatrz się w oczyszczacz i nawilżacz powietrza. 

Dla kogo sprawdzi się oczyszczacz powietrza? 

Na zagrożenia związane ze złą jakością powietrza najbardziej narażeni są alergicy, astmatycy i osoby z ciężkimi chorobami płuc oraz niewydolnością serca.

Ostatnie badania naukowe wskazują, że nawet niewielki wzrost zanieczyszczenia powietrza przekłada się na większe ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu. Smog niesie ze sobą konsekwencje dla zdrowia, ale nie sposób całkowicie go uniknąć. Zanieczyszczenia przedostają się do mieszkań podczas wietrzenia pomieszczeń oraz za sprawą klimatyzacji. Pył często osadza się na meblach i podłodze w postaci kurzu.

Oczyszczacz powietrza pozwala się go pozbyć, a wraz z nim usuwa pyłki, sierść zwierzęcą oraz nieprzyjemne zapachy i drobnoustroje. To rozwiązanie, które polecane jest zwłaszcza osobom wrażliwym na stan powietrza z powodów zdrowotnych, rodzinom z dziećmi, osobom starszym oraz posiadaczom zwierząt. Warto, aby z oczyszczacza korzystały także osoby mieszkające w dużych miastach lub w sąsiedztwie obszarów  przemysłowych.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić? 

Wybierając oczyszczacz powietrza, należy zwrócić uwagę na zastosowany w nim filtr oraz wydajność urządzenia, a więc przepływ powietrza, który jest mierzony w metrach sześciennych na godzinę. Ważne, aby oczyszczacz był wyposażony w wysokiej jakości filtr HEPA, który pozwala pozbyć się drobnych cząsteczek pyłu, a także większości wirusów, roztoczy, bakterii, grzybów, pierwotniaków, pyłków roślin i zarodników. Natomiast zastosowany w urządzeniu filtr węglowy pozwala usunąć nieprzyjemne zapachy oraz składniki dymu, takie jak benzopireny. ​​

Sklep elektroniczny posiada w ofercie różne rodzaje oczyszczaczy powietrza – zarówno podstawowe modele, jak i urządzenia z dodatkowymi funkcjami w postaci nawilżacza powietrza czy jonizatora, który zapobiega elektryzowaniu. Niektóre modele oczyszczaczy mogą posiadać także czujniki zanieczyszczeń lub zapachów. Przy zakupie oczyszczacza powinno się wziąć pod uwagę także głośność działania urządzenia oraz czas, po którym należy wymienić filtr.

Czy warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza?

Suche powietrze w mieszkaniu może działać negatywnie na samopoczucie domowników i zwierząt, a także powodować szybsze niszczenie produktów z naturalnego drewna, instrumentów oraz skórzanych mebli. Przesuszone powietrze powstaje zwykle podczas sezonu grzewczego, kiedy działanie kaloryferów obniża wilgotność w pomieszczeniach. 

Suche powietrze może skutkować podrażnieniem dróg oddechowych i wywoływać objawy przypominające przeziębienie, tj. kaszel, katar, suchość i drapanie w gardle. Powietrze złej jakości może powodować również łzawienie i podrażnienie oczu i przyczyniać się do powstawania reakcji alergicznych czy problemów skórnych, takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Natomiast przesuszone powietrze w sypialni może powodować obniżenie jakości snu, a także występowanie częstych bólów głowy.

Czym kierować się podczas zakupu nawilżacza?

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które wytwarza parę wodną, która później rozchodzi się po pomieszczeniu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli nawilżaczy, ale do najpopularniejszych rodzajów  należą: parowy, ultradźwiękowy i ewaporacyjny.  Przy zakupie warto wziąć pod uwagę parametry, takie jak: zużycie prądu, cena filtrów nawilżających, głośność pracy urządzenia, wydajność nawilżania, poziom higieny oraz powierzchnia, jaką obejmuje działanie nawilżacza.

Zdj. główne: Mor Shani/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*