Na co zwracać uwagę przy zakupie pierwszej nieruchomości?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Na co zwracać uwagę przy zakupie pierwszej nieruchomości?
Jak kupić?Nieruchomości

Artykuł sponsorowany

Zakup pierwszej nieruchomości to z pewnością niebagatelne wydarzenie w Twoim życiu – niezależnie od tego, czy kupujesz dom, mieszkanie, czy może lokal pod biuro albo siedzibę działalności. Zanim jednak pochłonie Cię ekscytacja związana ze zmianami, dobrze przemyśl swoją inwestycję.

Budżet

Bardzo ważną kwestią, której nie da się pominąć, planując inwestycję w nieruchomość, jest budżet. Powinieneś więc zacząć od jego określenia. Pamiętaj, że nie musisz mieć na myśli wyłącznie oszczędności, ale możesz wziąć pod uwagę również swoją zdolność kredytową, a także dodatkowe pieniądze, które możesz zarobić przed zdecydowaniem się na zakup nieruchomości (na przykład, dzięki bardziej restrykcyjnemu oszczędzaniu lub dodatkowej pracy). Określenie budżetu, jakim będziesz dysponować w momencie dokonywania zakupu, jest bardzo ważne, ponieważ opiera się na nim cała inwestycja. Pamiętaj, że poza kosztami nieruchomości musisz wziąć w tym przypadku pod uwagę także koszty utrzymania (między innymi opłaty za prąd, gaz, wodę, media czy czynsz) oraz ewentualne naprawy i remonty. W określeniu, czy Twoja inwestycja to dobry pomysł, pomoże Ci strona: kompasinwestycji.pl

Lokalizacja

Istotnym elementem inwestycji w nieruchomość jest również lokalizacja kupowanego obiektu. Pamiętaj, że nie ma możliwości przeniesienia domu ani mieszkania, dlatego dobrze przemyśl zakup i zdefiniuj oczekiwania, jakie masz wobec lokum. Oczywiście, lokalizacja wpływa rownież na cenę, ale ze względu na to, jak ważnym aspektem nieruchomości jest, czasami warto odłożyć zakup w czasie, by móc sobie pozwolić na najbardziej optymalne usytuowanie mieszkania lub domu. Określ więc miasto, w którym chcesz dokonać inwestycji. Weź pod uwagę, że niektóre miejscowości mogą być droższe – na przykład Warszawa, Kraków czy Poznań cechują się wysokimi cenami, ale nieruchomości Gliwice, Łódź i Kielce mogą okazać się tańsze. Następnie sprecyzuj, czego potrzebujesz w pobliżu nieruchomości. Chcesz założyć rodzinę? Sprawdź, czy w okolicy lokum znajdują się szkoły, przychodnie, przedszkola, parki i place zabaw. Stawiasz na rozwój firmy i kupujesz nieruchomość pod siedzibę działalności? Uwzględnij dostęp do klientów, transport oraz atrakcyjność dla potencjalnych wspólników i pracowników.

Stan techniczny

Bardzo ważny jest również stan techniczny nieruchomości, którą planujesz zakupić. Być może, zanim podpiszesz umowę, warto zlecić przegląd techniczny budynku lub lokalu specjaliście. Taka opcja może wydawać się niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy, jest jednak w stanie zaoszczędzić Ci nerwów i wydatków w przyszłości. Istotne jest określenie stanu technicznego całego budynku (nawet, jeśli kupujesz mieszkanie), instalacji elektrycznych, gazowych i wodociągowych, a także precyzyjna ocena wykończenia – na przykład stolarka okienna i drzwiowa, wykonanie podłóg czy ścian.

Fot.: Jason Briscoe/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*