Jak w 2022 zmienią się koszty utrzymania mieszkania?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak w 2022 zmienią się koszty utrzymania mieszkania?
Nieruchomości

Dla wielu osób podwyżki, z którymi mamy do czynienia już od początku 2022 roku są powodem do zmartwień i stresu, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę koszty dotyczące prowadzenia gospodarstwa domowego oraz utrzymania mieszkania. W górę idą praktycznie wszystkie opłaty związane ze zużyciem mediów, przez co można stwierdzić, że rok 2022 z pewnością nie będzie łaskawy dla naszego portfela. Sprawdźmy jak wiele się zmieniło i na co się przygotować.

Rachunki za prąd o 24% w górę

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o podwyżkach zatwierdzonych przez urząd Regulacji Energetyki, które dotyczą opłat za prąd. Wprawdzie niższy VAT za energię elektryczną będzie obowiązywać do końca marca, jednak w połowie roku można się spodziewać kolejnych podwyżek. Aktualnie utrzymują się one na poziomie +24% w stosunku do poprzedniego roku. W celu oszczędności warto zwrócić uwagę na sposób użytkowania urządzeń i pamiętać o ich wyłączaniu. Mowa między innymi o telewizorze, który jest “pożeraczem” energii czy też gaszeniu światła w pomieszczeniach, z których w danej chwili nie korzystamy. Warto wymienić żarówki na energooszczędne, a także wprowadzić nowe nawyki, aby jak najmniej odczuć podwyżki za prąd w bieżącym roku.

Rachunki za gaz – podwyżka o 58%

Kolejne podwyżki wiążą się ze zużyciem gazu, który w 2022 roku podrożał średnio o 58%, przez co wedle statystyk miesięczny rachunek w przypadku osób używających piecyków gazowych do podgrzewania wody wzrośnie o około 56 zł, a gotujący na gazie zapłacą o około 10 zł więcej w skali miesiąca. W pierwszym kwartale tarcza antyinflacyjna wiąże się ze złagodzeniem podwyżek, gdyż nakłada zerową stawkę VAT na gaz, jednak już od kwietnia można spodziewać się kolejnych wzrostów dotyczących miesięcznych rachunków za paliwo.

10% podwyżki w przypadku czynszu

Spółdzielnie mieszkaniowe bardzo często na początku roku aktualizują opłaty, biorąc pod uwagę podwyżki oraz średnie zużycie z poprzednich 12 miesięcy. Jednak jedno jest pewne – z pewnością rachunki będą wyższe niż w tamtym roku. Wpływ na taki stan rzeczy ma kilka czynników, wśród których można wymienić obowiązkowy wzrost minimalnego wynagrodzenia dla pracowników spółdzielni i wspólnot, podwyżki prądu i ciepła. Wszystko to będzie dużym obciążeniem dla lokatorów. Z szacunkowych danych wynika, że czynsz w tym roku podrożeje średnio o 10%.

Opłata za śmieci większa o 5%

Należy również liczyć się z podwyżkami dotyczącymi opłat za śmieci rzędu +5% w porównaniu do poprzedniego roku. Dla mieszkańców Warszawy do stycznia 2022 roku zostały wprowadzone takie same opłaty – 85 zł za gospodarstwa domowego w zabudowie wielolokalowej oraz 107 zł w przypadku domów jednorodzinnych. Jednak w ciągu trzech lat usługa wywozu śmieci podrożała aż o 135%, co wynika z przeliczenia danych GUS, a w każdym regionie panują w tej kwestii inne regulacje. W niektórych miastach liczona jest opłata od ilości zamieszkałych w lokalu osób, a w innych cena za wywóz śmieci zależy od metrażu mieszkania.

Podwyżki związane z ratą kredytu hipotecznego o kolejne 10%

Niestety rok 2022 nie jest również życzliwy dla osób posiadających kredyt hipoteczny, gdyż podwyżki dotyczą także stóp procentowych. Wiążą się one ze wzrostem kosztów rat miesięcznych, które już wzrosły o około 25%, a planowany wzrost może wynieść kolejne 10%. Ciekawą zmianą, która dla wielu osób może być ogromną szansą na zakup mieszkania, jest uruchomienie planowanego przez rząd programu gwarancji kredytowych dla osób kupujących nieruchomość, w przypadku których będzie można zaciągnąć kredyt bez wkładu własnego.

Zdjęcie główne: Fabian Blank/unsplash.com

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*