Mieszkanie w kamienicy czy w bloku? Jakie zalety?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Mieszkanie w kamienicy czy w bloku? Jakie zalety?
Jak kupić?Nieruchomości

Wysoki sufit, skrzypiąca podłoga i niepowtarzalny klimat, duży parking oraz mniejsze rachunki za ogrzewanie. Jedno jest pewne każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Stając przed wyborem wynajmu czy kupnem mieszkania w kamienicy lub w bloku, warto przemyśleć kilka spraw. Jednym z nich jest to, jaka jest nasza sytuacja rodzinna. Singlom i młodym parom łatwiej zaakceptować brak windy i zamieszkiwanie w centrum miasta niż rodzicom z małymi dziećmi. Warto również wziąć pod uwagę indywidualne preferencje. Poznaj zalety mieszkania w kamienicy oraz plusy zamieszkania w bloku. 

To, co dla jednej osoby jest problemem i wadą, dla innej może okazać się ogromnym plusem. Dlatego nie ma jednej słusznej odpowiedzi, gdzie mieszka się lepiej w kamienicy czy w bloku. Warto jednak zdawać sobie sprawę z różnic, jakie dotyczą tych dwóch miejsc zamieszkania. Aktualnie wiele osób szuka mieszkania w kamienicy, ponieważ mieszkania w kamienicach mają niepowtarzalny klimat i historię. Dużym mankamentem mieszkań znajdujących się w starych kamienicach jest brak windy i strome schody. Modernizacja lub ewentualne naprawy w takim budynku często są utrudnione przez to, że nieruchomość jest pod opieką konserwatora zabytków. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru mieszkania. 

>> Zobacz też: Wybieramy zadaszenie na balkon w bloku

Staromodna kamienica czy nowoczesne mieszkanie w bloku – na co lepiej postawić?

Zalety mieszkania w kamienicy 

  1. Klimatyczne budownictwo kamienice, zwłaszcza mające już kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, zazwyczaj są prawdziwymi architektonicznymi perełkami. Stare cegły, ciekawe gzymsy i niepowtarzalny rozkład mieszkania sprawiają, że mieszkanie nabiera wyjątkowego charakteru. 
  2. Grube ściany cechą charakterystyczną kamienic jest to, że mają zazwyczaj bardzo grube ściany. Dzięki temu nie słyszymy hałasów z lokali obok i nie przeszkadzają nam odgłosy z mieszkań sąsiadów znajdujących się nad i pod naszym mieszkaniem. 
  3. Przyjemny chłód w letnie upały mieszkania w kamienicy nie da się łatwo i tanio ogrzać to fakt, jednak jest w tym również druga strona medalu. W letnie miesiące, gdy na zewnątrz panują upały, mury kamienicy dają przyjemny chłód, który chłodzi lepiej niż klimatyzacja. 
  4. Blisko centrum miasta kamienice znajdują się zazwyczaj w niedalekiej odległości lub nawet w samym centrum miasta. Jest to więc znakomite rozwiązanie dla osób lubiących miejski styl życia i chcących zaoszczędzić czas na dojazdach. 
  5. Wysokie sufity ogromnym plusem mieszkań znajdujących się w kamienicach są wysokie sufity. Takie wnętrza od razu wydają nam się przestronniejsze i jaśniejsze. To też znakomita przestrzeń, aby realizować ciekawe pomysły aranżacyjne np. w stylu eklektycznym lub industrialnym. 

Zalety mieszkania w bloku

  1. Nowoczesne i praktyczne budownictwo  mieszkania w bloku, zwłaszcza te niedawno wybudowane, są zazwyczaj doskonale przystosowane do potrzeb mieszkańców. Przestronna winda czy duży parking znacząco podnoszą atrakcyjność takiego rozwiązania.
  2. Atrakcyjna cena mieszkania w bloku są zazwyczaj tańsze niż mieszkania w kamienicy. Również rachunki, zwłaszcza te za ogrzewanie, są o wiele niższe niż w zabytkowej kamienicy.
  3. Infrastruktura w pobliżu bloków mieszkalnych zazwyczaj rozwija się infrastruktura, która sprawia, że dana lokalizacja jest bardzo wygodnym miejscem do życia. Różnorodne sklepy, żłobki, przedszkola, restauracje czy siłownie, to tylko niektóre usługi, które otwierają się w pobliżu bloków. Dodatkowo blisko bloków często powstają place zabaw i boiska dla dzieci. 
  4. Stan techniczny budynku dzięki stałemu nadzorowi spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej bloki są regularnie remontowane i modernizowane. 
  5. Brak hałasu oddalenie od centrum miasta sprawia, że mieszkanie w bloku skutkuje mniejszą ilością hałasów wynikającą z mniejszego ruchu samochodów. Nie doskwiera nam również uliczny gwar i odgłosy życia nocnego, które często prowadzone jest w miastach do późnych godzin. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*