Jak efektywnie zagospodarować miejsce w jadalni?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak efektywnie zagospodarować miejsce w jadalni?

freepik.com

Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Jadalnia musi być przestrzenią funkcjonalną, ale i estetyczną, tak, aby spożywanie w niej posiłków czy spędzanie czasu było przyjemnością. Dzisiaj przyjrzymy się, jak ją zagospodarować, aby uzyskać efekt eleganckiej, przemyślanej aranżacji, która równocześnie będzie spełniała wymogi użyteczności.

Przestrzeń do przechowywania

W większości jadalni, oprócz stołu i krzeseł, znajdzie się komoda lub szafka, która pomieści zarówno obrusy, jak i sztućce, które będą używane podczas posiłku. Oprócz nich musimy znaleźć w pokoju miejsce na zastawę oraz dyskretne miejsce, w którym będzie można schować przyrządy do czyszczenia. Oczywiście mamy na myśli zarówno te, których używamy podczas regularnych porządków, ale i zestaw alarmowy w postaci szufelki i zmiotki oraz ścierki i papierowych ręczników – podczas nawet najprzyjemniejszego posiłku może zdarzyć się wypadek, coś się rozleje, spadnie i stłucze. Warto być przygotowanym na taką okazję.

Jeśli oprócz komody z serwetkami obrusami i sztućcami w jadalni zdecydujesz się także na etażerkę albo jeszcze lepiej, witrynę do przechowywania naczyń, alarmowy zestaw do porządków możesz powiesić na boku mebla, między nim a ścianą. Oczywiście, jeśli wydajesz ogromne przyjęcia, być może potrzebujesz większej ilości blatów i korzystasz np. z dodatkowych szafek do pater i deserowych talerzyków – ich najniższa półka to również jest dobre miejsce na szufelkę i zmiotkę.

Główne meble jadalni

Chodzi oczywiście o stół i krzesła – tu niestety nie ma trików, jak zmniejszyć potrzebne na nie miejsce. Każda krawędź stołu, przy której mają siedzieć domownicy lub goście, musi mieć przynajmniej 70 cm odstępu od ściany lub innych mebli. Taka przestrzeń to minimum, które pozwoli na odsunięcie krzeseł i komfortowe siedzenie bez krawędzi blatu wpijającego się w brzuch. Wysokość blatu powinna być dopasowana tak, aby większość użytkowników mogła swobodnie sięgać do swoich talerzy, ale równocześnie na tyle wysoka, aby siedziska nieużywanych krzeseł swobodnie chowały się pod stołem.

Każde krzesło do jadalni powinno stać w odstępie około 20 centymetrów od sąsiada  z każdej strony. Przy szerokości 40 centymetrów siedziska w sumie dadzą one około 60 cm przestrzeni blatu przypadającego na użytkownika, co jest minimalną szerokością wymaganą do komfortowego ułożenia zastawy i spożywania posiłków. Z tego względu warto dobierać ilość krzeseł do długości krawędzi stołu, a w przypadku większej liczby gości rozważyć dodatkowy stolik np. dla dzieci.

Co ważne, nie sadzamy gości „na rogu”! Pomijając związane z tym przesądy, to po prostu gwarancja niewystarczającego miejsca – na swobodne jedzenie i przemieszczanie się wokół stołu, gdyż krzesło nie wsunie się pod blat.

Dekoracje stałe i sezonowe – je też przechowuj!

Oczywiście tematyczne serwetki można przechowywać razem z obrusami, ale – co zrobić z przestrzennymi dekoracjami stołu?

Tu trzeba zacząć od ważnej uwagi – ozdoby powinny być posegregowane, chociaż kategorie powinieneś wybrać zgodnie ze swoimi preferencjami. Czy razem schowasz wszystkie figurki, czy wszystkie ozdoby na lato? Wielkanocne oddzielnie czy razem z tymi wiosennymi?

Kiedy już zdecydowałeś się na klasyfikację, istnieje kilka sposobów na ich przechowywanie w jadalni. Możesz wykorzystać puste półki w szafce czy szufladę pod witryną i w koszykach ułożyć dekoracje. Jeśli nie masz możliwości schowania ich w pozostałych meblach, a nie chcesz dodawać kolejnej szafki tylko na dekoracje, będziesz musiał zainwestować w zamykane kartony z nadrukiem wpisującym się w aranżację jadalni. Takie pudełka następnie możesz umieścić np. obok komody lub w kącie pokoju jako swego rodzaju słupek. Możesz też wykorzystać trudne do zagospodarowania przestrzenie, jak np. kąt za witryną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*