Higiena i czyste powietrze – klucz komfortowego biura

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Higiena i czyste powietrze – klucz komfortowego biura
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Jakość powietrza, którym oddychamy, jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Biuro jest miejscem, w którym często spędzamy większość dnia. Dlatego też higiena i czyste powietrze jest kluczowe do zachowania komfortu pracy. Sprawdź, jak zadbać o te kwestie w miejscu pracy.

Wentylacja i klimatyzacja

Powinny one zapewniać odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego w biurze, czyli czystość i temperaturę powietrza, a także prędkość ruchu w pomieszczeniu i wielkość wymiany powietrza. Ważne jest, żeby zachować przy tym przepisy prawa i warunki bezpieczeństwa pożarowego oraz wymagania akustyczne, które także znajdują się w stosownych przepisach.

Wentylację mechaniczną albo grawitacyjną należy zapewnić w każdym pomieszczeniu, które jest przeznaczone na pobyt ludzi, w pomieszczeniach bez otwieranych okien oraz w innych pomieszczeniach, w których z różnych względów (na przykład zdrowotnych czy bezpieczeństwa) jest konieczne zapewnienie wymiany powietrza.

Z kolei klimatyzacja powinna być stosowana w pomieszczeniach, które ze względów higienicznych, użytkowych, zdrowotnych albo technologicznych mają konieczność utrzymania odpowiednich parametrów powietrza.

Instalacje klimatyzacji i wentylacji

Urządzenia do wentylacji i klimatyzacji powinny odpowiadać wymaganiom określonym w przepisach prawnych. Instalacje klimatyzacji powinny być zaopatrzone także w urządzenia automatycznie regulujące temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. W przypadku braku możliwości zamontowania takich urządzeń dopuszczalne jest zastosowanie regulacji w strefie chłodzącej.

Urządzenia stosowane do wentylacji i klimatyzacji powinny być stosowane w taki sposób, żeby możliwe było uzyskanie zakładanej jakości powietrza w pomieszczeniu, przy jednoczesnym racjonalnym zużywaniu energii do ogrzewania, chłodzenia i energii elektrycznej. Urządzenia klimatyzacyjne powinny posiadać odpowiednie urządzenia pomiarowe, które slużą do sprawdzenia warunków ich pracy.

Wszelkie centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne, klimatyzatory, a także aparaty ogrzewcze i chłodząco-wentylacyjne powinny być instalowane tak, żeby była możliwość ich okresowej kontroli, konserwacji, naprawy albo wymiany.

Jak dbać o jakość powietrza i urządzeń?

Do zabiegów, które mają na celu dbałość o odpowiednie działanie urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, należy między innymi odgrzybianie klimatyzatorów wewnętrznych.

Kolejną czynnością, która ma na celu dbałość o jakość powierzchni i jej higienę, jest dezynfekcja termiczna. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie https://airconindustry.pl/dezynfekcja-termiczna/.

Jeżeli chodzi o dbałość o samo powietrze, to jednym ze sposobów, żeby osiągnąć jego dobry stan, jest rekuperacja i wentylacja. Więcej na temat tych metod można przeczytać tutaj: https://www.hmi.info.pl/rekuperacja-szczecin-wentylacja-filtry-czyste-powietrze/.

Higiena biura

Oprócz jakości powietrza należy dbać o czystość powierzchni, z których na co dzień korzystamy w pracy. Warto pamiętać o pojemnikach na odpady, które pozwolą na segregację. To kwestia bardzo istotna, dlatego przy każdym biurku powinien znaleźć się pojemnik na odpady papierowe. Z kolei w pokojach – odpowiednio oznaczone pojemniki na odpady plastikowe i sztuczne, szklane, bio i papierowe. Aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów, warto, żeby w każdym z nich znajdował się worek oraz żeby pojemniki posiadaly przykrywki.

Pracodawca musi zadbać także o niezbędne akcesoria do sprzątania, między innymi o preparaty czyszczące, miotły czy rękawiczki ochronne. Zwłaszcza w czasach pandemii należy zadbać o odpowiednią ilość środków do dezynfekcji dłoni.

Zdjęcie główne: Ant Rozetsky/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*