Gdzie powinny panować sterylne warunki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Gdzie powinny panować sterylne warunki?
Życie w mieście

Artykuł sponsorowany

Odpowiednie warunki pracy to gwarant bezpieczeństwa i jakości świadczonych usług. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem firmy, czy klientem – warto zainteresować się tym tematem. Jako osoba prowadząca działalność masz wpływ na to, w jaki sposób prowadzisz swój interes i jaki będzie poziom świadczonych przez Ciebie usług. Jako klient możesz szybko ocenić, czy dane miejsce charakteryzuje się wysoką jakością.

Salony kosmetyczne i fryzjerskie

Bezpieczeństwo pracy wymaga, by sterylne warunki panowały tam, gdzie używa się narzędzi mających bezpośredni kontakt z ludzkim ciałem. Na skórze, włosach czy paznokciach przenosimy dużą ilość bakterii i zanieczyszczeń, które, kiedy dostaną się na narzędzia, mogą zostać przekazane kolejnym klientom. Jest to niehigieniczne i może być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego każdy salon kosmetyczny i fryzjerski powinien być wyposażony w urządzenia służące do sterylizacji sprzętu wielokrotnego użytku. Dobrym pomysłem jest również używanie mat dekontaminacyjnych, dostępnych na przykład tutaj: https://www.aximo.pl/maty-specjalne/maty-dekontaminacyjne/maty-antybakteryjne-modul-45x115cm/, które pomogą zachować sterylność na fotelu używanym przez kolejnych klientów. Maty są nie tylko antybakteryjne, ale również przeciwpylne, co z pewnością ułatwia pracę związaną na przykład z piłowaniem paznokci albo wykonywaniem makijażu sypkimi produktami.

Studio tatuażu

Innym typem miejsca, gdzie sterylne warunki są absolutną podstawą bezpieczeństwa, jest studio tatuażu. Tatuatorzy, używając igieł, przebijają skórę swoich klientów i mogą przez to mieć kontakt z krwią. Żeby ograniczyć szansę na zakażenie powinni używać jednorazowych cartridge’y i igieł, a także rękawiczek. Wskazane jest również stosowanie mat dekontaminacyjnych lub jednorazowych podkładek na leżanki oraz dezynfekowanie sprzętu i miejsca wykonywania tatuażu po każdym kliencie. Prowadzenie studia tatuażu wymaga szczególnej dbałości o bezpieczeństwo i higienę pracy. Należy zwracać uwagę na dezynfekcję wszystkich powierzchni, a także ogólną czystość pomieszczeń i podłóg. 

Laboratorium diagnostyczne

Miejsca takie jak przychodnie, szpitale czy laboratoria diagnostyczne są zazwyczaj pierwszym skojarzeniem ze sterylnością i czystością. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, osoby pracujące w placówkach medycznych są zobowiązane do szczególnych restrykcji dotyczących czystości mikrobiologicznej. Praca w laboratorium jest pod tym względem wyjątkowo wymagająca, ponieważ każde zanieczyszczenie mikrobiologiczne może zaburzyć wyniki badań i zaważyć na ludzkim życiu lub zdrowiu. Z tych powodów wyjątkowo istotne jest nie tylko dezynfekowanie wszystkich powierzchni roboczych, ale również przestrzenie reżimu sanitarnego, na przykład wyposażenie zakładu w ubrania takie jak fartuch laboratoryjny męski, osłonki na buty, maseczki oraz rękawiczki jednorazowe.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pavel Danilyuk

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*