Jakie są rodzaje zamków w drzwiach?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie są rodzaje zamków w drzwiach?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Zamki w drzwiach spełniają praktyczne funkcje. Są niezwykle ważnym elementem wyposażenia domu. Pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo, prywatność i kontrolę dostępu w nieruchomości, a także w jej obrębie, na przykład w pomieszczeniach użytkowych. Dzięki tym aspektom zamki w drzwiach dają komfort codziennego funkcjonowania. Co ciekawe, mogą też spełniać funkcje estetyczne. Jakie są rodzaje zamków w drzwiach?

Zamek do wkładki cylindrycznej i do klucza zewnętrznego

Pierwszą odmianą, o której opowiemy więcej to zamek wpuszczany. Jest to najbardziej popularny rodzaj zamka. Jest umieszczany w drzwiach i otwierany za pomocą klucza. Zamek ten składa się z cylindra z wkładką, w którym znajduje się zespół sprężyn i wewnętrznych elementów. Umożliwiają obrót zamka właśnie przy użyciu klucza.

Inną odmianą jest zamek do klucza zewnętrznego. Podobnie jak  w przypadku odmiany wpuszczanej, ten rodzaj zamka drzwiowego jest otwierany za pomocą klucza, ale jest wyposażony tarczę zewnętrzną. Jak wskazuje nazwa, jest ona zamontowana na zewnątrz drzwi i chroni zamek przed próbami uzyskania dostępu z zewnątrz. Odmianą, która działa niejako na odwrót, jest zamek do klucza wewnętrznego.

Zamek hakowy – co warto wiedzieć?

Pierwszy typ to rodzaj zamka drzwiowego, w którym zastosowano metalowy hak. Wpina się go w specjalne otwory w drzwiach i ramie tak, aby zamknąć drzwi.  Oprócz tego zamek hakowy jest stosunkowo łatwy do sforsowania i nie zapewnia takiej ochrony jak inne rodzaje zabezpieczeń. Warto o tym wiedzieć, rozważając zabezpieczenie nieruchomości.

Profesjonalne zamki antywłamaniowe

Ten rodzaj zabezpieczenia ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa drzwi i uniemożliwienie łatwego sforsowania zamka przez włamywacza. Ta odmiana ma zazwyczaj bardziej skomplikowaną konstrukcję niż zwykły zamek drzwiowy. 

Może składać się z kilku elementów, takich jak rygle, wkładki antywłamaniowej, blokady, tarczy anty wytrychowej itp. Właśnie dzięki temu trudniej go sforsować. Szukając nowoczesnych i skutecznych zamków drzwiowych, warto odwiedzić https://gerda.pl/.

Zamek elektroniczny – nowoczesne zabezpieczenie

W ostatnich latach na popularności zyskują zamki elektroniczne. Nowoczesne zabezpieczenia zapewniają ochronę, prywatność, a także wspomnianą już kontrolę dostępu, komfort, ale również i estetykę. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działa nowoczesne zabezpieczenie.

Elektroniczny zamek drzwiowy zazwyczaj działa na podstawie kodów, które są wprowadzane na klawiaturze numerycznej zamontowanej na zewnętrznej stronie drzwi. Kod składa się z sekwencji cyfr. W momencie, kiedy jest poprawny, zamek zostaje odblokowany i osoba może wejść do środka.

Inne rozwiązanie to zamek elektroniczny na karty magnetyczne. Każda z nich jest programowana do otwierania zamka i musi zostać przeciągnięta przez czytnik. Ten czytnik jest zlokalizowany na zamku. W sytuacji, gdy karta jest odpowiednia, to zamek również zostaje odblokowany. Chcąc skorzystać z najlepszych rozwiązań, warto postawić, na przykład na zamek Gerda Tedee.

Fot.: engin akyurt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*