Chcesz namalować obraz samodzielnie? Sprawdź, jakich farb użyć!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Chcesz namalować obraz samodzielnie? Sprawdź, jakich farb użyć!
Design i sztuka

Jeśli dopiero chcesz zacząć swoją przygodę z malowaniem, najpewniej zastanawiasz się, jak do tego podejść. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, oraz po jakie farby sięgnąć na początek.

Zastanów się, co chcesz namalować

Przed wybraniem farb i akcesoriów dobrze jest zastanowić się nad swoimi upodobaniami. Przejrzyj albumy lub odwiedź muzea. Zobacz, jak wyglądają różne obrazy z bliska. Dowiedz się, w jakim stylu malowali Twoi idole. Weź po uwagę, że niektóre rodzaje farb najlepiej sprawdzają się w konkretnych nurtach. Możesz szukać inspiracji w naturze i codziennych sytuacjach. Zajrzyj w głąb siebie i namaluj coś abstrakcyjnego. Obudź w sobie dziecięcą fantazję. Nie bój się realizować najdziwniejsze pomysły.

Oprócz czysto praktycznych kwestii, weź pod uwagę, co Ci się podoba. Nie ma sensu sięgać po akwarele, jeśli od razu widzisz, że nie odpowiadają Twoim upodobaniom. Malowanie pierwszych obrazów ma przede wszystkim dawać Ci radość i satysfakcję.

Wybierz niezawodne akrylówki

Świetnym pomysłem jest namalowanie swojego pierwszego obrazu akrylówkami. W przeciwieństwie do farb olejnych nie wymagają dużej wprawy i zakupu dodatkowego wyposażenia. Z pewnością docenisz ich łatwość w użyciu oraz intensywność kolorów. Jeśli zajdzie potrzeba, możesz rozcieńczać je nawet samą wodą. Ponadto farby akrylowe są bezwonne, więc Twój pokój nie będzie potrzebować wietrzenia nawet po wielogodzinnym malowaniu. Na dodatek schną one całkiem szybko, co zaoszczędzi Ci wiele czasu. Wystarczą około dwie godziny, by zaprezentować gotowy obraz.

Przypomnij sobie dzieciństwo

Twoje pierwsze zetknięcie z plakatówkami nastąpiło najpewniej w przedszkolu lub szkole podstawowej. Nietoksyczne farby plakatowe o żywych kolorach są świetnym wyborem dla początkujących malarzy, którzy chcą dać upust swojej wyobraźni. Łatwo pokrywają różne powierzchnie, więc można malować nimi nawet drewno i ceramikę. Ich rzadka konsystencja sprzyja łatwemu rozprowadzaniu, co na pewno docenisz na początku swojej malarskiej przygody. Dodatkowo możesz rozcieńczać je z wodą, by rozjaśnić kolory.

Plakatówki często są dostępne do kupienia tanich zestawach złożonych z kilku lub kilkunastu farb. Jeśli nie czujesz się pewnie w mieszaniu barw, będą one idealnym wyborem. Ponadto kupisz je w niemal każdym sklepie. Jako że są to najpopularniejsze farby, znajdziesz w Internecie wiele pomysłów na ich wykorzystanie.

Farby wybrane – co dalej?

Kiedy już zdecydujesz się, jakie farby wybrać, dokup do nich blok lub płótno. Nie zapomnij też, by sięgnąć po pędzel z dobrej jakości włosiem. Przed namalowaniem samodzielnie pierwszego obrazu warto jest powtórzyć sobie kilka podstawowych zasad. Pomoże Ci w tym YouTube oraz łatwo dostępna literatura. Dzięki nim unikniesz podstawowych błędów, a tym samym zaoszczędzisz czas i pieniądze. Przeczytaj przede wszystkim o mieszaniu farb i przechowywaniu pędzli. Ponadto przejrzyj ilustrowane poradniki, w których krok po kroku zobaczysz, jak namalować dany obraz.

Zdj. główne: russn_fckr/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*