Które miasta rozwijają się najszybciej?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Które miasta rozwijają się najszybciej?
Życie w mieście

Wciąż pną się do góry i zapewniają swoim mieszkańcom coraz lepsze warunki do życia. Oto polskie miasta, które rozwijają się najszybciej.

Warszawa

Stolica Polski może pochwalić się bardzo dynamicznym tempem rozwoju. Bez wątpienia to właśnie Warszawa przoduje wśród wszystkich naszych miast pod wieloma względami. Na uwagę zasługują tu wysokie wydatki na kulturę. Zagraniczni inwestorzy bardzo chętnie lokują swój kapitał właśnie w Warszawie, co już samo w sobie świadczy o ogromnej atrakcyjności inwestycyjnej tego miasta. Potencjał ekonomiczny i przyjazność dla biznesu – w tym także przoduje to miasto. Na uwagę zasługuje również stołeczny system wypożyczalni rowerów miejskich. Jest on jednym z największych w całej Europie.

Poznań

Warszawie po piętach depcze Poznań. Podczas ostatnich lat rozwój tego miasta bardzo przyspieszył i może się ono pochwalić najlepszymi notami w kapitale ludzkim oraz społecznym. Bardzo niskie bezrobocie to kolejna rzecz, która przyciąga ludzi właśnie do Poznania. Miasto jest przyjazne biznesowi, a mieszkańcy są przedsiębiorczy, o czym świadczy obecność małych i średnich firm.

Miłośnicy Poznania wskazują także na dużą obecność terenów zielonych. Wiąże się to z miejską strategią zarządzania, która zakłada tworzenie nowych parków i skwerów. Co zasługuje tu na uwagę, to ogromna aktywność społeczeństwa obywatelskiego – widać to chociażby po liczbie konsultacji społecznych.

Kraków

Zarządzany przez Jacka Majchrowskiego Kraków to miasto o ugruntowanej pozycji, z ogromnym wręcz potencjałem rozwojowym. Nowoczesna i oparta na wiedzy gospodarka – na to właśnie stawia się w Krakowie. W rozwoju pomaga również to, że Kraków jest najpopularniejszym turystycznym kierunkiem w naszym kraju. Przez cały rok można spotkać tam mnóstwo turystów zagranicznych. Na dynamiczny rozwój miasta wpływają także wysoki poziom edukacji oraz popularność krakowskich uczelni wyższych. W tym miasto ustępuje jedynie stolicy.

Wrocław 

Wrocław jest uważany za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce i nie ma w tym przesady. Kto był tam choć raz, prawdopodobnie się zakochał! Czy wiesz, że to miasto jest nazywane polską Doliną Krzemową? A to dlatego, że bardzo aktywnie rozwija się tam sektor nowoczesnych technologii. 

Lublin

Na uwagę zasługuje także Lublin. Bardzo dobry stan środowiska naturalnego, poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców oraz aktywność obywatelska – to wszystko sprawia, że Lublin wspaniale się rozwija, choć jeszcze nie do końca wykorzystuje swój potencjał. Aktywność społeczeństwa każe jednak myśleć, że z roku na rok rozwój będzie tam bardziej dynamiczny. 

Rzeszów

Ogromne walory i rozwojowy potencjał ma również Rzeszów. Niski poziom bezrobocia, świetnie rozwinięta infrastruktura i dużo zieleni to znaki rozpoznawcze tego miasta. W związku z tym zarówno polscy, jak i zagraniczni inwestorzy chętnie szukają tam dla siebie miejsca!

Zdj. główne: ben o’bro/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*