Dlaczego dzierżawienie gruntów to korzystne rozwiązanie dla ich właścicieli?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Dlaczego dzierżawienie gruntów to korzystne rozwiązanie dla ich właścicieli?
Nieruchomości

Press info

Jesteś właścicielem gruntów, z których nie korzystasz? Potrzebujesz dodatkowego źródła dochodu? Możesz wydzierżawić działkę pod odnawialne źródła energii – fotowoltaikę lub farmę wiatrową. Oddajesz część gruntów do użytkowania, a w zamian zyskujesz.

Dzierżawa jest formą umowy wzajemnej, która podlega prawu cywilnemu. Wydzierżawiający regularnie otrzymuje określony czynsz, a dzierżawca użytkuje dzierżawione grunty zgodnie z przepisami, przez określony czas. Dzięki dzierżawie, właściciele gruntów otrzymują dodatkowy przychód, który może być pobierany przez wiele lat bez większego zaangażowania własnego.

Dlaczego warto rozważyć dzierżawę gruntów?

Dzierżawa przynosi określone korzyści zarówno dla dzierżawcy, jak i wydzierżawiającego. Jest to rodzaj umowy, która obu stronom zapewnia wieloletni, gwarantowany zysk. Warunki umowy są precyzyjne, jasne i czytelne.  Dla wydzierżawiającego, to przede wszystkim stały przychód, który pochodzi z przyjaznych dla środowiska farm wiatrowych i fotowoltaicznych oraz brak jakiegokolwiek ryzyka i kosztów. Do minimum ograniczony jest czas, jaki trzeba poświęcić na kwestie związane z dzierżawą. Jednocześnie pozwala to przyczynić się do zapewnienia ekologicznych źródeł energii dla najbliższej okolicy.

– Bywa, że teren, którym dysponują właściciele ziemi, jest na tyle duży, że nie jest w pełni zagospodarowany. Coraz więcej rolników, właścicieli ziemi i właścicieli firm, które posiadają własne grunty, decyduje się na ich wydzierżawienie. Wydzierżawienie niezagospodarowanego gruntu pozwala na pozyskiwanie dużych środków finansowych, w dłuższym okresie czasu, przy minimalnym zaangażowaniu wydzierżawiającego. VSB Energie Odnawialne Polska aktywnie poszukuje gruntów pod dzierżawę w całej Polsce. Dzierżawa gruntów od lokalnych właścicieli pozwala VSB budować farmy fotowoltaiczne i parki wiatrowe. Korzyści takiego rozwiązania odczuwalne są również w regionie. Dzięki funkcjonującym na danym obszarze farmom fotowoltaicznym czy parkom wiatrowym okoliczne tereny są czystsze, wolne od smogu, i mogą być zaopatrywane w ekologiczną, niedrogą energię mówi Monika Kowaluk, Starszy Kierownik ds. Rozwoju Projektów, VSB Energie Odnawialne Polska.

Jakie wymagania powinna spełniać działka?

Dzierżawiona działka powinna spełniać poniższe wymagania:

  • Do dzierżawy kwalifikują się działki o powierzchni od 30 ha. Obszar ten może składać się z działek niegraniczących bezpośrednio ze sobą.
  • Kwalifikują się tylko działki o klasie gruntu IV, V i VI.
  • Na terenie działki nie powinny znajdować się żadne obiekty zacieniające jej powierzchnię jak wysokie budynki czy drzewa.
  • Istnieje możliwość analizy terenu pod farmę wiatrową. Warunkiem jest minimalna odległość 700 m od zabudowań.

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja działka nadaje się do wykorzystania pod farmę fotowoltaiczną lub wiatrową, możesz zwrócić się do eksperta z dziedziny odnawialnych źródeł energii, aby przeprowadził analizę jej przydatności. Wystarczy skontaktować się z VSB Energie Odnawialne Polska, jeden z ekspertów odpowie na wszystkie pytania oraz dokona wstępnej wyceny zysku, który możesz otrzymać jako właściciel gruntów za dzierżawę. Dodatkowo firma zapewnia dobre warunki umowy gwarantujące brak kosztów i ryzyka ze strony właściciela gruntu oraz stały kontakt z kierownikiem projektu.

Dlaczego VSB?

VSB Energie Odnawialne Polska od ponad 20 lat angażuje się w projekty związane z energią odnawialną, głównie w sektorze energii wiatrowej i słonecznej. Współpracuje z renomowanymi partnerami. Swoje oddziały ma w 24 miastach z różnych części Europy. Nie mniejsze znaczenie ma współpraca z lokalną społecznością, która najlepiej rozumie potrzeby i charakter danego regionu. VSB posiada duże doświadczenie w branży energetycznej. Na swoim koncie ma 700 uruchomionych turbin wiatrowych oraz 58 przyłączonych farm fotowoltaicznych. Firma w swoich działaniach kieruje się przejrzystością obowiązujących reguł, uczciwością oraz ogólnie przyjętymi zasadami fair play.

Kontakt dla właścicieli gruntów:

[email protected]

+48 664 472 390

VSB Energie Odnawialne Polska Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu jest spółką córką grupy kapitałowej VSB – jednego z wiodących dostawców kompleksowych usług w dziedzinie energii odnawialnej. Od lat angażuje się w projekty związane z OZE, przede wszystkim w sektorze energii wiatrowej i słonecznej. Podstawową działalnością VSB jest realizowanie krajowych i międzynarodowych projektów dla farm wiatrowych i parków fotowoltaicznych, ich operacyjne zarządzanie oraz eksploatacja własnych parków. Dotychczas firma uruchomiła 700 turbin wiatrowych oraz 58 farm fotowoltaicznych, których łączna zainstalowana moc to aż 1100 MW. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*