Co robić z dziećmi w mieście, kiedy jeszcze jest zimno?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co robić z dziećmi w mieście, kiedy jeszcze jest zimno?
Życie w mieście

Zima kojarzy się z krótkimi, zimnymi dniami i długimi wieczorami, podczas których często brakuje pomysłów, jak spędzić wolny czas. Podrzucamy garść inspiracji, co można porobić z dziećmi w mieście, gdy za oknem wiatr i mróz.

Zima i przedwiośnie to dla wielu najtrudniejszy i najbardziej nużący okres w roku – szybko robi się ciemno, jest zimno, brakuje pomysłów, jak zająć dzieciom czas, szczególnie gdy cały ten czas spędza się w mieście. A to właśnie w mieście bez względu na porę roku można ciekawie zorganizować wolne chwile dla całej rodziny. Przetestujcie nasze propozycje miiejskich zabaw, Wasze dzieci na pewno będą zachwycone.

Śnieżne szaleństwo

Dzieci uwielbiają śnieg, więc jeśli tylko trochę go spadnie, od razu wyruszcie całą rodziną na dwór. Możecie pojeździć na sankach, urządzić bitwę na śnieżki albo ulepić bałwany. Tradycyjne zabawy, które sami znamy z dzieciństwa, zawsze się sprawdzą i dadzą dużo radości naszym pociechom.

Dobrym pomysłem będzie także spacer po parku (a tych w mieście nie brakuje) wśród zaśnieżonych drzew i przyglądanie się wirującym w powietrzu płatkom śniegu – od takiego widoku trudno oderwać wzrok! Jeśli spadnie trochę więcej śniegu, zróbcie też śnieżne anioły.

Niezbędna dawka ruchu

W okresie przedwiosennym jest zimno, ale nie ma śniegu, więc trudno urządzić śnieżne szaleństwo. Nie jest to jednak powód, aby zostawać w domu! W każdym mieście znajduje się co najmniej jedno lodowisko, a przedwiosenne miesiące to najlepsza okazja do nauki jazdy na łyżwach.

Warto również chodzić na kryte baseny oraz śledzić działania miejskich klubów i ośrodków sportowych, które często oferują zajęcia ruchowe dla dzieci, zwłaszcza podczas ferii. Odpowiednia dawka ruchu i aktywność fizyczna są niezbędne, aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać, więc nie zapominajmy o tym także, gdy na dworze chłód.

Świetnym pomysłem będzie też wyprawa na kręgielnię – gra w kręgle to doskonała zabawa i dla dzieci, i dla dorosłych.

Łyk kultury

Zima to najlepszy czas na nadrobienie edukacyjnych i kulturalnych zaległości. Instytucje kultury bardzo często mają w swojej ofercie wydarzenia przeznaczone dla małych dzieci. Wybierzcie się do teatru lalek lub na koncert. Wyjście do kina również jest niezapomnianym przeżyciem dla maluchów. Wiele kin organizuje filmowe poranki dla dzieci i festiwale filmów dziecięcych.

Ekscytującym doświadczeniem dla malucha może być także wizyta w muzeum, która wcale nie musi oznaczać nużącego oglądania niezrozumiałych obrazów. Obecnie powstaje coraz więcej zaskakujących i ciekawych muzeów, więc z pewnością uda się wybrać miejsce związane z zainteresowaniami naszych pociech. We Wrocławiu na przykład warto zwiedzić Hydropolis – interaktywne muzeum wody, w Warszawie Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek, a w Toruniu Żywe Muzeum Piernika.

Wyprawa do innego świata

Nawet zimą można zorganizować atrakcyjne wycieczki, które dla dzieci będą stanowić wyprawę do innego świata. Maluchy na pewno zachwycą się zwiedzaniem pałacu lub zamku, gdzie usłyszą legendy o rycerzach i królewnach i przekonają się, jak wyglądało życie w minionych wiekach. Małym miłośnikom zwierząt spodoba się wyjście do oceanarium, w którym będą mogli podziwiać morską faunę i florę, a pasjonatów gwiazd i astronomicznych ciekawostek warto zabrać do planetarium.

Zdj. główne: Anubhav Saxena/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*