Dezynsekcja – co to jest i jak przebiega?

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis
Dezynsekcja – co to jest i jak przebiega?

maxbelchenko/elements.envato.com

Inne

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dezynsekcja to proces zwalczania szkodników, takich jak insekty, karaluchy, pluskwy czy wszy. Przeprowadza się ją w celu ochrony zdrowia ludzi i zwierząt oraz zapobiegania szkodom w budynkach i magazynach. Dezynsekcję można wykonać w dowolnym momencie, gdy istnieje potrzeba zwalczania owadów i innych szkodników.

Na czym polega proces dezynsekcji? Jak go przeprowadzić? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej! Sprawdź koniecznie!

Na czym polega dezynsekcja?

Dezynsekcja to proces, w którym przeprowadza się kontrolę i zwalczanie organizmów szkodliwych, zwłaszcza pasożytniczych. Najczęściej metodę tę wykorzystuje się do usunięcia karaluchów, roztoczy, wszy, much, rybików czy pluskiew. Dzięki niej możemy też wyeliminować komary, pchły, mrówki czy prusaki. Dezynsekcji poddaje się zarówno larwy, jak i szkodniki dorosłe.

Istnieje wiele powodów, dla których dezynsekcja jest konieczna. Szkodniki mogą być nie tylko uciążliwe, ale również mogą stanowić ryzyko dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych oraz powodować znaczne szkody w budowlach, sprzętach i magazynach.

Proces dezynsekcji polega na stosowaniu różnych metod, które mają na celu eliminację i zapobieganie rozwojowi szkodników. Może to obejmować aplikację sprayów, pyłów, zastosowanie pułapek czy użycie innych specjalistycznych technik.

W celu dezynsekcji można zastosować:

  • metody fizyczne (np. ogień, para wodna, gorące powietrze, wymrażanie, lampy owadobójcze),
  • metody mechaniczne (np. wyłapywanie, stosowanie różnego rodzaju pułapek),
  • metody biologiczne (przy użyciu innych żywych organizmów),
  • metody chemiczne (wybierając metodę chemiczną do dyspozycji mamy środki chemiczne, trutki i środki owadobójcze).

Dezynsekcja powinna być przeprowadzana przez profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności w zakresie identyfikacji i zwalczania szkodników. Ważne jest również, aby podczas dezynsekcji stosować dostępne środki ostrożności.

Dezynsekcja czy deratyzacja?

Różnice między dezynsekcją i deratyzacją wynikają przede wszystkim z rodzaju szkodnika, który jest zwalczany. Dezynsekcja ma na celu eliminację owadów, podczas gdy deratyzacja to proces polegający na zwalczaniu gryzoni w tym myszy, szczurów, kretów, nornic i innych. Gryzonie nie tylko mogą przenosić niebezpieczne choroby i pasożyty, ale również niszczyć nasz sprzęt domowy, kable, meble i instalacje elektryczne. Największym zagrożeniem jest obecność gryzoni w miejscach, które powinny być szczególnie sterylne, w tym w szpitalach, przychodniach czy zakładach gastronomicznych.

Do zwalczania każdego z tych szkodników będzie trzeba użyć innych metod i sposobów, ponieważ owady i gryzonie różnią się pod wieloma względami.

deratyzacja, zwalczanie szczurów
LightFieldStudios/elements.envato.com

Czym różni się dezynsekcja od dezynfekcji?

Wiemy już, czym jest dezynsekcja. Czym jednak jest dezynfekcja? Chociaż słowa te są do siebie podobne, w rzeczywistości oznaczają dwie różne czynności. Zabiegi dezynfekcji prowadzą do usuwania bakterii, wirusów oraz innych patogenów z danej powierzchni. Dezynfekcja ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych i utrzymanie środowiska wolnego od zagrażających zdrowiu drobnoustrojów.

Dezynsekcja – jak przygotować mieszkanie?

To, jak będzie trzeba przygotować mieszkanie do dezynsekcji, będzie zależało od techniki, jaką wybierzemy. Najczęściej niezbędne jest powierzchowne sprzątnięcie pokoi, schowanie produktów tekstylnych oraz wszelkiego rodzaju zabawek i produktów spożywczych. Warto także odpowiednio zabezpieczyć przedmioty osobiste oraz odłączyć z kontaktów wszystkie urządzenia elektryczne. Dobrze jest też odsunąć niektóre ruchome meble, w tym sofy czy regały.

Zakres potrzebnych czynności z pewnością zostanie dokładnie wskazany przez wybranego specjalistę.

Jak przebiega proces dezynsekcji? Planowanie i wybór metody

Dezynsekcję przeprowadza się zarówno w domach, mieszkaniach, biurach, magazynach, jak i w wielu innych wnętrzach, a nawet na przestrzeniach otwartych (np. jeżeli walczymy z uciążliwą plagą komarów).

Przebieg prac uzależniony będzie przede wszystkim od wybranej metody przeprowadzania dezynsekcji. Ciekawym rozwiązaniem bywa wykorzystywanie naturalnych wrogów insektów, jednak metoda ta jest trudna do kontrolowania.

 

dezynsekcja, pozbywanie się szkodliwych owadów w trudno dostępnych miejscach mieszkania
yurakrasil/elements.envato.com

Opryskiwanie

Opryskiwanie polega na rozpyleniu odpowiedniego preparatu na powierzchni, która została zainfekowana przez owady. Skuteczność tego rodzaju metody będzie zależna od zastosowanego środka. Substancje, które są używane do opryskiwania, mają zazwyczaj właściwości kontaktowo-żołądkowe, przez co ta forma walki z owadami wykazuje odpowiednie działanie dopiero wówczas, gdy dany owad zetknie się z rozpylonym środkiem.

Decydując się na taki rodzaj dezynsekcji, musimy wcześniej odpowiednio przygotować mieszkania (według zaleceń firmy wykonującej tego rodzaju usługi).

Zamgławianie

To metoda, która wykazuje skuteczność szczególnie na większych obszarach, w tym np. na powierzchniach magazynowych, przestrzeniach otwartych i innych. Charakteryzuje się ona wysoką skutecznością, zwłaszcza w tępieniu owadów latających. Wyróżnić możemy m.in. zamgławianie ULV i zamgławianie termiczne.

Fumigacja

Fumigacja (dymienie, gazowanie) to metoda, która polega na zastosowaniu oparów, otrzymywanych dzięki odpowiednim preparatom. Sprawdza się ona przede wszystkim podczas usuwania pluskiew, karaluchów i mrówek. Metoda ta powinna odbywać się pod kontrolą specjalisty.

Metoda żelowa

Metoda żelowa polega na zastosowaniu substancji owadobójczych, które rozprowadzane są w formie żelu. Aplikuje się je w miejsca, w których mogą przebywać owady i insekty (np. szczeliny). Żel z substancją wabiącą owady biegające pozwala szybko i sprawnie je unieszkodliwić. Tej metody najczęściej używa się do zwalczania pluskiew i karaluchów.

Do takiego zabiegu zazwyczaj nie wymaga się specjalnego przygotowywania pomieszczenia.

dezynsekcja, zwalczanie owadów biegających
yurakrasil/elements.envato.com

Kiedy wykonać dezynsekcję?

Zabieg ten należy wykonać zawsze wtedy, gdy istnieje potrzeba zwalczania szkodników. Warto go więc przeprowadzić jeżeli zauważymy obecność szkodników lub ich ślady (uszkodzenia wskutek żerowania czy obecność odchodów). W przypadku większej inwazji szkodników, konieczne może być przeprowadzenie wielokrotnych zabiegów dezynsekcji. Za najbardziej problematyczne i najtrudniejsze do wytępienia uważa się pluskwy i karaluchy. Żerują one głównie nocą. Prusaki i karaluchy lubią wilgoć oraz ciepło. Ich obecność można rozpoznać poprzez charakterystyczny zapach lub występowanie odchodów, które przypominają zmieloną kawę. Pluskwy z kolei najczęściej bytują w fotelach, sofach, kanapach czy materacach. To pasożyt, który żywi się krwią ludzką, a jego ugryzienie może powodować reakcje alergiczne.

Komu zlecić usługi dezynsekcji, dezynfekcji i deratyzacji?

Jeżeli zmagasz się z niechcianymi lokatorami, musisz pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie, dlatego warto zlecić usługi dezynsekcji profesjonalnej firmie, która stosuje skuteczne i bezpieczne metody do walki ze szkodnikami.

Derato to profesjonalna firma z Warszawy, która zajmuje się dezynsekcją, deratyzacją oraz dezynfekcją. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w walce z gryzoniami, insektami, w tym pluskwami domowymi, prusakami, karaczanami, karaluchami, myszami, szczurami i wieloma innymi szkodnikami.

Fachowcy stosują tylko sprawdzone środki oraz skuteczne preparaty o odpowiednim stężeniu, dzięki czemu przeprowadzają efektywne zwalczanie szkodników, które jest bezpieczne dla ludzi oraz dla zwierząt. Z kolei usługi dezynfekcji, świadczone przez specjalistów z firmy Derato pozwalają na pozbycie się brzydkich zapachów, grzybów, wirusów czy bakterii zarówno w mieszkaniach, domach, jak i placówkach medycznych. Usługi świadczone są na terenie Warszawy oraz okolic.

Podsumowanie

Różnice między dezynsekcją i deratyzacją wynikają z rodzaju zwalczanego szkodnika. Dezynsekcja to proces zwalczania szkodników, który polega na eliminacji i zapobieganiu ich rozwojowi. Jest konieczna ze względu na uciążliwość, ryzyko dla zdrowia i szkody materialne spowodowane przez owady pasożytnicze. Przeprowadzana jest za pomocą różnych substancji chemicznych i technik, takich jak opryskiwanie, zamgławianie, fumigacja czy metoda żelowa.

Dezynsekcję warto przeprowadzić w momencie obecności szkodników lub ich śladów. Zlecenie usług dezynsekcji, dezynfekcji i deratyzacji należy powierzyć profesjonalnej firmie, która używa skutecznych metod walki ze szkodnikami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*