Wymiana okien w bloku – czy potrzebujesz pozwolenia spółdzielni?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wymiana okien w bloku – czy potrzebujesz pozwolenia spółdzielni?
Urządzanie i inspiracje

Jeśli okna nie są zbyt szczelne, zazwyczaj konieczna jest ich wymiana na nowe. Czy należy to zgłaszać do spółdzielni i potrzeba jakichkolwiek pozwoleń na ten remont?

Zanim zaczniemy remont, powinniśmy zapoznać się z informacją dotyczącą przeprowadzania prac w mieszkaniu. Jeśli dotyczą one jedynie bieżącej konserwacji, zmiany wyglądu, np. pomalowania ścian czy naprawienia podłóg, wówczas nikogo nie trzeba o tym informować. W przypadku inwestycji, co do której nie mamy pewności, jak ją zakwalifikować – warto napisać pismo z zapytaniem do spółdzielni.

Co warto wiedzieć?

W przypadku wymiany drzwi i okien w mieszkaniu nie trzeba mieć pozwolenia. Inna sytuacja jest, gdybyśmy chcieli wymienić drzwi wejściowe czy okna na klatce schodowej, gdyż jest to już uznawane za nieruchomość wspólną.

Wiele osób zastanawia się, czy mogą sami decydować o np. kolorze stolarki okiennej. Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 21.11.2013 r., sygn. akt: III CZP 65/13, „wymiana okien czy drzwi w lokalu należy do wyłącznej decyzji właściciela lokalu”. Warto jednak uwzględniać estetykę całego budynku. Jeśli we wszystkich mieszkaniach są białe ramy, to my również powinniśmy się na takie zdecydować. Było już wiele historii, że właściciel mieszkania postanowił zmienić kolor ram. Wówczas wspólnoty często kierują sprawę do sądu. Obecnie informacja na temat koloru stolarki okiennej jest zawarta w większości regulaminów wspólnoty.

Co ciekawe, warto dowiedzieć się, czy jest możliwość, by wymiana stolarki okiennej była dofinansowana lub refundowana przez wspólnotę ze środków funduszu remontowego. Gdzieniegdzie istnieje taka możliwość wsparcia dla mieszkańców.

Kiedy przy wymianie okien jest potrzebna zgoda wspólnoty mieszkaniowej?

Jeśli planujemy nie tylko wymienić okna, ale też zmienić rozmiar otworu, a więc jego wielkość, wówczas musimy złożyć do wspólnoty mieszkaniowej pismo z prośbą o zgodę na tego typu działania.

Przy zmianie rozmiaru okna można się później spodziewać kontroli nadzoru budowlanego, który sprawdzi, czy okno zostało prawidłowo i zgodnie z prawem zamontowane i czy nie ma ryzyka, że np. wypadnie lub stworzy jakiekolwiek zagrożenie.

Pamiętaj o sąsiadach

Nawet jeśli wymiana okien nie wiąże się z uzyskaniem jakichkolwiek pozwoleń, to warto poinformować sąsiadów o remoncie. Ekipa remontowa z pewnością będzie pracować dość głośno, do tego prawdopodobnie będzie się bardziej kurzyć i brudzić nawet w częściach wspólnych. Dobrym pomysłem jest więc wywieszenie kartki z informacją na drzwiach wejściowych lub wrzucenie takiej notki do skrzynek sąsiadów, jeśli nie mamy ochoty informować każdego osobiście.

Zdj. główne: Eduard Militaru/unsplash.com

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co trzeba wiedzieć przed budową kominka?
Co trzeba wiedzieć przed budową kominka?
8 sposobów, aby w salonie pięknie pachniało
8 sposobów, aby w salonie pięknie pachniało

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*