Wanna czy prysznic – co wybrać do niewielkiej łazienki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wanna czy prysznic – co wybrać do niewielkiej łazienki?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Małe łazienki mogą być sporym wyzwaniem, szczególnie jeśli stajemy przed wyborem: wanna czy prysznic. Podpowiadamy, jakie są zalety obu tych rozwiązań, aby Twoja łazienka była nie tylko piękna, ale także funkcjonalna i wygodna.

Największym dylematem, przed którym stajemy, projektując małą łazienkę, jest wybór wanna czy prysznic? Zależy to jednak o wielu czynników, a tak naprawdę przy odrobinie chęci obie opcje sprawdzą się doskonale. Podpowiadamy, jakie zalety posiadają oba te rozwiązania.

Jak wybrać prysznic idealny?

W małych łazienkach najpraktyczniejszym rozwiązaniem będzie oczywiście prysznic. Na co jednak zwrócić uwagę przy jego wyborze? Przede wszystkim warto dopasować kabinę do wielkości Twojej łazienki oraz do jej stylistyk. Najbardziej kompaktowym rozwiązaniem będzie z pewnością kabina prysznicowa stykająca się jedynie ze ścianą, na której montuje się baterię, lub kabiny narożne. Wybierając ten typ prysznica, z pewnością zaoszczędzisz sporo miejsca. Możesz też wybierać spośród wielu kształtów – Twoja nowa kabina może być prostokątna, kwadratowa, owalna, na podstawie koła lub jego ćwiartki, a jeśli lubisz niecodzienne rozwiązania aranżacyjne, to nawet w kształcie dowolnego wielokąta. 

Wybierając prysznic, zwróć też uwagę na drzwi. Najpopularniejsze są te skrzydłowe, które otwierają się na jedną lub dwie strony. Pamiętaj jednak, że wymagają one wolnej przestrzeni przed prysznicem, dlatego też zwróć uwagę na umeblowanie łazienki. Bardzo ważny jest także materiał wykonania ścianek oraz drzwi w kabinie. Świetnym rozwiązaniem są te pokryte specjalnymi szklanymi powłokami chroniącymi przed powstawaniem brudu i nieestetycznych zacieków. 

Przy zakupie prysznica idealnego, ważny jest również wybór baterii prysznicowej. Powinna być ona wykonana z trwałych materiałów, które będą odporne na brud i powstawanie kamienia.

Kabina walk-in

Świetnym pomysłem na aranżację, który optycznie powiększy niewielką łazienkę, jest również kabina typu walk-in. Taki otwarty prysznic, to po prostu fragment łazienki oddzielony ścianką ze szkła oraz zamontowaną baterią prysznicową. Jest to rozwiązanie bardzo efektowne i świetnie wygląda w nowoczesnych wnętrzach. Dodatkowo taką kabinę walk-in dużo łatwiej utrzymać w czystości niż tą tradycyjną, ponieważ nie posiada ona żadnych trudno dostępnych zakamarków. Rozwiązanie to ma więc wiele zalet, ale przed zdecydowaniem się na ten typ prysznica, warto pamiętać także o jego słabszych stronach. Należy do nich przede wszystkim skompilowane przygotowanie posadzki przed montażem. Warto też pamiętać, że kabina ta będzie wymagać od Twojej łazienki wyjątkowo dobrego ocieplenia i wentylacji, aby odprowadzać unoszącą się parę wodną.

A może wanna?

Wbrew pozorom dobrym rozwiązaniem do małej łazienki mogą być też wanny łazienkowe. Pamiętaj jednak, że w małych łazienkach warto skupić się na oszczędności przestrzeni. Dlatego też doskonałym pomysłem będzie na przykład wanna łazienkowa ze sporą ilością schowków.  Dzięki temu zastąpi ona mebel, a Ty zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania kosmetyków lub ręczników – w końcu schludnie pochowane rzeczy sprawiają, że wnętrze wygląda dużo lepiej i bardziej elegancko. Warto też wspomnieć, że wanny są dużym ułatwieniem dla rodzin z małymi dziećmi. Najważniejsze jest przecież, aby łazienka była nie tylko estetyczna i elegancka, ale także wygodna i funkcjonalna.

Zdjęcie główne: Andrea Davis/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*