Ile kosztuje wywóz śmieci z domku jednorodzinnego?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Ile kosztuje wywóz śmieci z domku jednorodzinnego?
Życie w mieście

Odpady komunalne to dyskusyjny temat, szczególnie odkąd  za ich wywóz odpowiedzialne są gminy i to one ustalają harmonogram odbioru odpadów, łącznie ze stawkami, na podstawie których rozliczani są mieszkańcy. Ile kosztuje wywóz śmieci z domku jednorodzinnego?

Od czego zależy koszt wywozu śmieci?

Wstępując do Unii Europejskiej Polska zobowiązała się uregulować kwestię zarządzania odpadami komunalnymi. W efekcie tego zobowiązania wprowadzona została tzw. ustawa śmieciowa. Od 1 lipca 2013 roku nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zobowiązuje jednostki samorządu terytorialnego do wypełniania obowiązków związanych z gospodarowaniem odpadami. Gminy otrzymały uprawnienie do samodzielnego ustalania opłat za wywóz śmieci. Stawki są uzależnione od liczby osób zamieszkujących konkretną nieruchomość, ilości zużytej wody powierzchni lokalu mieszkalnego, a także jednej ustalonej stawki od gospodarstwa domowego. Gminy ustalają kwoty, mając na uwadze także rodzaj odpadów oraz miejsce ich składowania. 

Ile kosztuje wywóz śmieci z domku jednorodzinnego w miastach w Polsce?

Jak to zwykle bywa mieszkańcy większych miast zapłacą najwięcej. Stawka na jednego mieszkańca z reguły nie spada poniżej kwoty 10 zł. Zauważalnie niższe stawki obowiązują na terenie mniejszych miast i wsi. Uśredniona opłata za wywóz segregowanych odpadów komunalnych często wynosi tam 5 do 7 zł na osobę. Trzeba również pamiętać, że każda gmina może samodzielnie modyfikować sposób naliczania opłat. W ostatnich latach dało się to zauważyć, gdyż w wielu miejscowościach ceny za tę usługę ceny drastycznie wzrosły.

Dla przykładu mieszkańcy Krakowa muszę zapłacić za wywóz śmieci do 14 dnia każdego miesiąca. Opłata za usługę segregacji i wywozu śmieci wyniesie dla domku jednorodzinnego, jednoosobowego 26 zł, dwuosobowego 36 zł, trzyosobowego 46 zł, czteroosobowego 56 zł.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*